Bakan Derya Yanık, tv100’de açıkladı: HÜDA PAR ile HDP'yi yan yana koyamayız!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, tv100’ün konuğu oldu. Bakan Yanık, ikinci tur ikinci tur ile ilgili tahminini açıkladı. Yanık HÜDA PAR ve HDP'nin yan yana koyulmaması gerektiğini savundu. Nedenini açıkladı. Depremden etkilenen bölgelerdeki refakatsiz çocuklardan bir tanesinin koruyucu aile ile evlat edinldiğini söyleyen Yanık soruları cevapladı.

Google Haberlere Abone ol
Bakan Derya Yanık, tv100’de açıkladı: HÜDA PAR ile HDP'yi yan yana koyamayız!

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık, tv100’ün konuğu oldu, Hande Aydemir’in sorularını yanıtladı.

Yanık'ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Biz bu seçimde inançlı, motive, zihni berrak bir seçmen kitlesi gördüm. 14 Mayıs öncesinde, mahalle baskısı gibi bir hava vardı. "Yüzde 60 ile Kılıçdaroğlu geliyor" atmosferi oluşturuldu.  Cumhurbaşkanı depreden sonra yraaları sarmaya odaklandı8, ben ve tüm kamu çalışanlarımız iyileştirme çalıştırmalarına başladık zaten. Deprem bölgesinin seçime etkis ne olur diye çok soruldu bana. Deprem bölgesindeki vatandaşlarımıza oy için yapmadık biz bunları.

Ama deprem bölgesinden Cumhurbaşkanımız aleyhinhe bir kanaat çıkmayacağını zaten görüyorduk.  Bunu gördüklerinde deprmezedelere söylenmeyen kalmadı, kaldıkları otellerden bile çıkaran belediye başkanları var. 

"İKİNCİ TURDA YÜZDE 55"

İkinci tur için ise, ben ilk turda geçeceğimizi çok kolaylıkla tahmin ediyordum. Ama ikinci turda yüzde 55 oranında oy alacağımızı düşünüyorum.

"İKİNCİ TURDA ERDOĞAN'A OY VERECEK MUHALİF BİR KESİM VAR"

Bence muhalefet kesimin tamamı da sandığa giderse; Cumhurbaşkanımızın oyu çoğalır. Ben bakın çok öenmli bir konudan bahsediyorum.Erdoğan'a muhalif kesimden ciddi bir oy geleceğini düşünüyorum.

SİNAN OĞAN'IN CUMHUR İTTİFAKI'NI DESTEKLEMESİ

"Seçmeni blok halinde sandığa taşıyamazsınız. Oğan, yüzde 5 civarlarında seçmene sahip. Hepsni sandığa taşıyacak demek rasyonel olmaz. Ama duruşu bakımından oy verecek seçmeni için doğru bir tercih yaptı. Kendne yakışır biçimde. Temel önceliklerimiz birbirimizle örtüşüyor. Ufak tefek noktalarda tabii ayrışabiliriz. Çok normal. Temel önceliklere bakılmalı. "

HÜDA PAR'DAN KADNLAR NEDEN RAHATSIZ?

Bakan Yanık, Hande Aydemir’in “Kadınlar korktu bir HÜDA PAR’dan dolayısıyla size de sormak istiyorum. HÜDA PAR Meclis’te… Kadınlar neden korkuyor?” sorusuna ise “HÜDA PAR’ı HDP ile yan yana koymak son derece yanlış olur. HDP terör örgütü PKK ile olan organik bağını hiçbir zaman inkâr etmemiş, reddetmemiş, PKK’ya karşı tek bir cümle bugüne kadar etmemiş adeta PKK’nın siyasal uzantısı hatta halka ilişkiler ofisi gibi devam etmiş. Seçimlerde aday gösterdikleri isimlere kadar listenin Kandil’den hazırlanıp geldiğini kayıtlardan çok iyi biliyoruz” şeklinde yanıt verdi.

Sayın Zekeriya Yapıcıoğlu ‘Bizim bu Hizbullah ile hiçbir ilgimiz, bağımız yok. Yıllar sonra kurulmuş ayrı bir yapıyız, biz bir siyasi partiyiz’ demesine rağmen ‘Hayır senin o domuz bağcılarla ilgin var’ diye ısrarla itham eden bir kesim ama öbür tarafta ‘Ben açıkça PKK’ya terör örgütü demiyorum’ diyenlere de ‘Hayır sakın ha senin onunla hiçbir ilgin yok’ diyor. Bakın bu çelişkiyi çok iyi görmemiz gerekiyor.

hKADINLARIN 'SAHİPLENDİRİLMESİ' İFADESİ 

Kadınların 'sahiplendirilmesi' konusu çok tepki çekiyor biliyorum. Onlrın adına açıklama yapmak çok istemiyorum açıkçası.

Ama orada söylemek istedikleri şey şu; Küçük kızlar ya da maddi ihtiyacı olan kadınların desteklenmesi için fon oluşturulması. Devletten istenen fon yani. ahiplenme gibi bir saçmalıktan bahsetmiyoruz aslında. İfade daha dikkatli kullanılabilirdi belki evet. 

TÖRE CİNAYETLERİNİ UNUTTUK

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın iktidara geldiinde yaptığı ilk şey töre cinayetlerini kaldırmak oldu. Şimdi duyuyor muyuz hiç töre cinayeti. Hayır. Kadına bakış açısı değişti. Kadına şiddet artık caydırıcı bi suç. Artık kız çocuklarının okullaşması daha yüksek. 

11 İLİMİZDE ERKEN EVLİLİK KANAYAN YARAMIZ"

Hala anayan bi yaramız var. Erken evlilik. Evliliklerin erken yapıldığı 11 ilimizde çalışmalrımız sürüyor. İnşallah onu da bitireceğiz.

1914 REFAKATSİZ ÇOCUK 

Bizim için önemli olan ilk ihtiyaçları karşılamaktı. Biz bölgeyi hemen tahliye ederek, çalışmaları devam ettirdik. Depremden etkilenen çocuklarımızı güvenli bölgelere gönderdik. Refakatsiz 1914 çocuğumuz olduğunu öğrendik. 7 çocuğumuzun hastanede tedavisi halen sürerken 14'ü hayatını ne yazık ki kaybetti. 53 çocuğumuzu da bakım kurumlarımızda güvene aldık. Diğer çocuklarımızı da ailelerine güvenle teslim ettik. "

 DEPREMZEDE 1 ÇOCUK EVLAT EDİNİLDİ

Depremden etkilenen 1 çocuğumuz evlat edinildi. Henüz 4 aylık. Bakanlık kapsamında 2 çocuğumuz için de çalışmalarımız sürüyor.

 AİLE PROTOKOLÜ BUGÜN İMZALANACAK

"Protokolümüzü bugün imzalamayı planlıyoruz"

GENÇLERE EVLİLİK KREDİSİ

Biz 150 bin lirayı faiz farkı olmadan 2 yıl geri ödemesiz, olarak gençlerimize sunuyoruz. Çünkü bizim için en kıymetilsi aile kurumu. 

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin