Bakan Bozdağ'dan 65 baroya cevap: Avukatlık Asgari Ücret tarifesi 1 Ocak'ta yürürlüğe girecek

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, "CMK Asgari Ücret Tarifesi, her yıl; aralık ayında hazırlanır, Resmi Gazete'de yayınlanır ve Ocak ayının 1'inci günü de yürürlüğe girer. Bu süreç devam etmektedir. Yeni CMK Ücret Tarifesi, 1 Ocak 2023'te yürürlüğe girecektir" dedi.

Google Haberlere Abone ol
Bakan Bozdağ'dan 65 baroya cevap: Avukatlık Asgari Ücret tarifesi 1 Ocak'ta yürürlüğe girecek

İstanbul, Ankara ve İzmir Barosu’nun da aralarında olduğu 65 baro, "CMK ücretlerinin avukatlık mesleğinin saygınlığına ve günün ekonomik koşullarına uygun bir seviyeye getirilmesi, KDV oranının yüzde 1'e indirilmesine yönelik somut ve yeterli adımların atılmadığını ve atılmayacağını öğrenmiş bulunmaktayız" açıklaması yaparak, CMK Otomatik Atama Sistemi’nin kapatılacağını açıkladı.

Barolar, şiddet ve istismar mağduru çocuk ve kadınlar için gelen talepler hariç CMK atama sisteminin ilk etapta 20.12.2022 Saat 24:00 itibariyle 24 saatliğine kapatılacağını belirtti.

BAKAN BOZDAĞ 1 OCAK'I İŞARET ETTİ
Baroların açıklaması üzerine Adalet Bakanı Bekir Bozdağ sosyal medya hesabından açıklama yaptı.

CMK Asgari Ücret Tarifesi, her yıl aralık ayında hazırlandığını, Resmi Gazete’de yayınlanarak ocak ayının birinci gününde yürürlüğe girdiğini belirten Bozdağ, "Her yıl mevzuat gereği tekrarlanan bu usul, baroların da malumudur" dedi.

Bozdağ paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"CMK Ücret Tarifesi, ilgili yönetmeliğin 9'uncu maddesine göre; 'Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince baro tarafından görevlendirilen müdafi veya vekile ödenecek meblağ, her yıl aralık ayında hazırlanan ve 1 Ocak tarihinden geçerli olmak üzere düzenlenen tarifede gösterilir. Buna göre: CMK Asgari Ücret Tarifesi, her yıl; aralık ayında hazırlanır, Resmi Gazete'de yayınlanır ve Ocak ayının 1'inci günü de yürürlüğe girer. Bu süreç devam etmektedir. Yeni CMK Ücret Tarifesi, 1 Ocak 2023'te yürürlüğe girecektir."

'65 BARONUN OLAĞAN DIŞI BİR DURUM VARMIŞ GİBİ BİLDİRİ YAYINLAMALARI KABUL EDİLEMEZ'

Bozdağ, açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

"Bu gerçeği bilmelerine rağmen,65 baronun olağan dışı bir durum varmış ya da tarife değiştirilmeyecekmiş gibi bildiri yayınlamaları kabul edilemez. 21/12/2022 tarihinde CMK otomatik atama sistemlerinin kapatılması bir hakkın süistimali olduğu gibi adli destekten yararlanacak vatandaşlarımızın da mağdur edilmesi anlamına gelir. Kimsenin hukûkî yardımdan mahrum bırakılmasına izin vermeyeceğiz. Vatandaşlarımızın soruşturma ve kovuşturma süreçlerinde hak mahrumiyetlerine uğramaması, hakkını daha iyi arayabilmesi ve kendini daha iyi savunabilmesi için yeni bir adli yardım sistemi kuracağız. Bu konudaki hazırlıklarımız devam etmektedir."

Kaynak: DHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin