Bakan Bilgin EYT'de detayları açıkladı. İşte iktidarın EYT formülü. EYT için net tarih 8 Eylül 1999. Bu şartları taşıyanlar emekli olacak. Bakan Bilgin'den kritik asgari ücret açıklaması

Milyonlarca vatandaş EYT'yi ve asgari ücretin ne kadar olacağını bekliyor. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) ile ilgili detayları açıkladı. Bakan Bilgin EYT'de emeklilik şartlarını sıraladı, "EYT için net tarih 8 Eylül 1999" dedi. Bakan Bilgin asgari ücret hakkında da konuştu. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'ten de EYT açıklaması geldi.

Google Haberlere Abone ol
Bakan Bilgin EYT'de detayları açıkladı. İşte iktidarın EYT formülü. EYT için net tarih 8 Eylül 1999. Bu şartları taşıyanlar emekli olacak. Bakan Bilgin'den kritik asgari ücret açıklaması

Milyonlarca kişinin merakla beklediği EYT’de detaylar belli oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, aralık ayında çözülmesi beklenen Emeklilikte Yaşa Takılanlar’la (EYT) ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

İŞE BAŞLANGIÇ TARİHİ NETLİĞE KAVUŞTU

Bakan Bilgin, Star TV’nin sorularını yanıtladı. Emekliliğe hak kazanılacak olan tarihi açıklayan Bilgin, “EYT için net tarih 8 Eylül 1999. Yıpranma hakkı, doğum ve askerlik borçlanmaları olsa bile işe başlangıç tarihi geriye çekilemez. Bunlar ancak eksik prim gün sayısını tamamlamak üzere yapılır. Yani o eksik kalan prim gün sayısını telafi eder. Ama işe başlangıcı geri çekmez. Öyle bir şey yok.” dedi.

5 PUAN FORMÜLÜ

Emekli olanların işe devam etmesi durumunda, normal çalışanlara göre primlerinin 5 puan yükseldiğini ve işverenlerin EYT düzenlemesinin hayata geçmesi sonrasında, bu farkın kaldırılmasını istediğini vurgulayan, Bilgin, “Buna çözüm olarak işveren emekli olan kişiyi çalıştırıyorsa devlete normal çalışandan daha fazla prim ödüyor. Oradaki primi aşağı çekerek eşit seviyeye getireceğiz. Yani işverene sen EYT’li olan bu çalışanını atma, çalıştır. Biz sana sosyal güvenlik destek primi vereceğiz.” dedi.

EYT’lilerin kıdem tazminatı konusuyla ilgili de Bakan Bilgin, “Bu konuda da Hükümetin bazı formülleri var.” dedi. Bilgin, şu ifadeleri kullandı;

“Öncelikle bu büyük bir sorun değil. Çünkü işveren kıdem tazminatını vergiden düşüyor. Ayrıca kıdem tazminatı ödemesini işveren işçisiyle kendi arasında anlaşarak taksitlendirebilir.”

HÜKÜMETTEN KREDİ TALEBİ

Öte yandan işveren EYT’lilerin kıdem tazminatını ödeyebilmek için kredi talebinde de bulunuyor. Ancak Hükumet bu konuya sıcak bakmıyor. Kıdem tazminatının işveren tarafından hazır tutulması gerektiğine vurgu yapılıyor.

ASGARİ ÜCRET AÇIKLAMASI

Bakan Bilgin, “5 bin 500 lira olan asgari ücrete yüzde 50 zam olur mu?” sorusuna ise, “Hayali değil gerçekçi bir rakam üzerinde durmak lazım. İşletmelerin ödeyebileceği bir ücret arayışındayız” yanıtını verdi.

AK PARTİ SÖZCÜSÜ ÇELİK'TEN AÇIKLAMA: EYT, ACİL GÜNDEMLERDEN BİR TANESİ

AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik, emeklilikte yaşa takılanların (EYT) acil gündemlerden bir tanesi olduğunu belirterek, “EYT meselesiyle ilgili çalışma tamamlanmak üzere. Sayın Cumhurbaşkanımıza çok kısa zamanda son hali sunulacak. Son aşamayı geçtikten sonra meclis takvimi ile ilgili bilgi verebilirim. Acil gündemlerden bir tanesi, hemen hemen tamamlanmak üzere. Bugünkü sunum, bölgesel ve küresel gelişmelerin değerlendirilmesi ve terörle mücadele gündemimizdi” açıklamasında bulundu.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin