Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Hüseyin Baş'tan Altılı Masa'ya gözdağı :Talebimiz reddedilirse infial oluşur!

Bağımsız Türkiye Partisi (BTP) Genel Başkanı Hüseyin Baş, partisinin Millet İttifakı'nda yer almak istediğine dair çağrısının ardından yeni açıklamalarda bulundu.

Google Haberlere Abone ol
Bağımsız Türkiye Partisi Genel Başkanı Hüseyin Baş'tan Altılı Masa'ya gözdağı :Talebimiz reddedilirse infial oluşur!

Gazete Duvar'dan Müzeyyen Yüce'ye konuşan Hüseyin Baş, şunları söyledi:

İttifaka dâhil oldukları takdirde katkı sağlayacaklarını kaydeden Baş’a göre taleplerine ilişkin masadan olumsuz bir yanıt çıkmayacak. “Olumsuz bir yanıt çıkması masada krize neden olur mu kestirmem zor; ancak toplumsal bir rahatsızlık, infial oluşabilir” diyen BTP Genel Başkanı Hüseyin Baş’ın açıklamaları:

MASADAN ÇAĞRIMIZA OLUMSUZ BİR YANIT ÇIKMAZ’

"Şu anda ‘Altılı Masa’ içerisinde yer alan partilerin ana bileşenleri demokrasi kültürünün yayılması ve parlamenter sisteme dönüş noktasındaki kararlılıktır. Biz de bu kapsamda ittifaka katkı sağlayabileceğimizi düşünüyoruz. Bu katkının çerçevesi genç seçmeni ittifaka çekmek noktasında olmasının yanı sıra farklı siyasal çalışmaları yapabilmek anlamında da önem arz ediyor. Türkiye’de seçimlere giderken büyük bir demokrasi masası oluşması gerekiyor. Bu noktada ‘altılı masa’ özelinde önemli bir duruş sergilendi. Biz de görüşmede Sayın Akşener’e ‘bu ittifakın bir parçası olabiliriz’ çağrısını gerekçelendirdik.

"MERAL HANIM KUŞATICI VE SAHİPLENİCİ BİR TAVIR SERGİLEDİ"

Meral Akşener ile yaptığımız görüşmede olumlu tutumlarının devam ettiğini gördük. Tabii biz ‘Altılı Masa’ya demokrasi masası diyoruz. Dolayısıyla masada bulunan altı lider arasında da bir demokratik hukuk söz konusu. Yaptığımız çağrı 14 Kasım’daki toplantıda görüşülecek. Meral Hanım kuşatıcı ve sahiplenici bir tavır sergilemiş oldu. Bu bizi çok memnun etti.

‘MASADAN OLUMSUZ BİR YANIT ÇIKACAĞINI DÜŞÜNMÜYORUM’

Bizim ittifaka katılma talebimiz, İYİ Parti’nin bize olumlu yaklaşımı, Sayın Akşener’in ziyareti 'Altılı Masa'da bir krize neden olur mu kestirmem zor; partnerlerin diyalogları ile ilgili bir durum. Ancak toplumsal bir rahatsızlık, infial oluşabilir. Çünkü bu konuda toplumsal bir beklenti var. Toplum bunu beklerken, bu kadar hazırken ittifaka katılımın olumsuz sonuçlanması toplumu üzer. Böyle bir kriz boyutu oluşabilir.  Ben masadan olumsuz bir yanıt çıkacağını düşünmüyorum.

‘AKŞENER PARTİMİZE KARŞI HER ZAMAN KUŞATICI OLMUŞTUR’

Bağımsız Türkiye Partisi, 20 yıllık bir siyasi partidir. Sayın Akşener, bu güne kadarki devlet makamlarındaki tecrübeleri ve siyasi görüşü ile partimizin milli ve manevi duygularına, siyasi görüşüne, babam Haydar Baş’a ve şahsıma her zaman sıcak olmuştur, kuşatıcı olmuştur. Elbette bir siyasi parti, aynı masada oturacağı partinin toplumsal bir kazanım elde ettiğini görmek ister ve bu nedenlerin mutlaka etkisi olur. Ancak burada temel sebep Meral Akşener’in bize olan geçmişten bu yana süregelen sevgisidir. Bugünkü yaklaşımı da bu sevginin tecellisidir. Meral Hanımın bizi altılı masada görmek istemesinin asıl nedeni ‘bizden bir şey almak’tan ziyade bizim fikrimize olan sevgisinden ve yakınlığından geliyor."

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin