Ayşe Hür ve Zülfü Livaneli fena kapıştı!

Usta sanatçı Zülfü Livaneli, geçen hafta, Instagram hesabından inşaatta çalışan bir çocuğun videosunu paylaşmıştı. Ayşe Hür, sosyal medya hesabından Livaneli'yi hedef aldı.

Google Haberlere Abone ol
Ayşe Hür ve Zülfü Livaneli fena kapıştı!

Usta sanatçı Zülfü Livaneli, geçen hafta, Instagram hesabından inşaatta çalışan bir çocuğun videosunu paylaşmıştı.

Videoda çocuk, çalışırken Kürtçe dengbej söylüyordu. Livaneli, paylaştığı videoya, “İnşaatta Bir Yetenek. Böyle bir sese kolay kolay rastlanmaz. Keşke bulabilsek de Diyarbakır başta olmak üzere konserlerime konuk sanatçı olarak davet etsem” notunu düşmüştü.

LİVANELİ'Yİ HEDEF ALDI

Tarih yazarı Ayşe Hür ise, sosyal medya hesabından Livaneli'yi hedef aldı.

Bir dönem Taraf gazetesinde "tarih yazıları" kaleme alan Ayşe Hür, inşaatta çalışan çocuğun bulunduğuna dair bir haberi paylaşarak, "Kurtarıcı (Salvatore) Sendromu deniyor buna psikolojide... Bu genç iki yıldır Instagram'da keşfedilmeyi bekliyormuş. Sonunda 'Siz hiç Mustafa Kemal’in 'Kürt yoktur, dili kart kurt dilidir!' dediğini duydunuz mu?' diyen ulusalcı Zülfü Livaneli tarafından 'kurtarılacak'... Mesuduz" ifadelerini kullandı.

Bu ifadelere yanıt veren Livaneli ise, “Hayatımda bundan daha alçakça bir iftira duymadım. Ne zaman, nerede böyle bir söz söylemişim. Lütfen yazın ya da alçakça iftiralarınızın utancı içinde boğulun” dedi.

"ZAVALLI..."

Bu paylaşımı alıntılayan Ayşe Hür, Livaneli’nin 2009 yılında yazdığı bir köşe yazısının bağlantısını paylaşarak “Kendi yazısını hatırlayamayan bir bunak mı yoksa saldırarak galip çıkmaya çalışan bir terbiyesiz mi? Okuyanlar karar versin. Alıntıladığım cümle yazının son satırında” dedi.

Hür’ün yazıyı anlamadığını söyleyen Livaneli ise, "Akademisyen geçinen bir küfürbaz 2009 yazdığım ulusalcılığı eleştiren bu yazıyı kavrayamıyor ve ruhundaki karanlığı her yere bulaştırmak istiyor. Zavallı" diye belirtti.

İşte, söz konusu o paylaşımlar:

Ayşe Hür ve Zülfü Livaneli fena kapıştı!

Ayşe Hür ve Zülfü Livaneli fena kapıştı! - Resim : 2

Ayşe Hür ve Zülfü Livaneli fena kapıştı! - Resim : 3

Ayşe Hür ve Zülfü Livaneli fena kapıştı! - Resim : 4

Ayşe Hür ve Zülfü Livaneli fena kapıştı! - Resim : 5

HANGİ İFADELER YER ALIYOR?

Hür'ün Livaneli'yi hedef aldığı ve iki isim arasında polemiğe neden olan yazı 2009 yılında kaleme alındı.

"Kürtlerin Onuruna Hitap Edin" başlıklı yazıda Livaneli, Türkiye’deki ulusalcılığı eleştirmiş ve yazının devamında şu ifadeleri kullanmıştı:

"Karşılıklı saygı, sevgi. Kimsenin onuruyla, diliyle, kültürüyle oynamamak, kimseyi aşağılamamak.

Eğer Türkiye bunu yapabilecek devlet adamları yetiştirmiş olsaydı, inanın ki 50 bin canımızı yitirmezdik.

Ama “Sen yoksun, dilin de yok, ananla kart kurt diye konuşuyorsun!” derseniz, “Ben varım!” diyenleri de Diyarbakır Cezaevi’ne koyup işkence ederseniz, sonunda çıldırtırsınız insanları.

Bütün bunları Atatürkçülük maskesi altında yapmaksa başlı başına bir facia.

Siz hiç Mustafa Kemal’in “Kürt yoktur, dili kart kurt dilidir!” dediğini duydunuz mu?"

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin