Ayhan Bilgen'den flaş açıklama! Yeni bir parti mi kuruluyor

HDP eski Kars Milletvekili ve Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, yeni bir siyasi hareketin içinde olduğunu, Aralık ayı içerisinde yeni oluşumu deklare edeceklerini duyurdu.

Google Haberlere Abone ol
Ayhan Bilgen'den flaş açıklama! Yeni bir parti mi kuruluyor

HDP'li eski milletvekili ve eski Kars Belediye Başkanı Ayhan Bilgen, gündemde yer alan konulara ilişkin olarak BBC Türkçe'den Ece Göksedef'e açıklamalarda bulundu.

Bilgen, "Bir süredir bazı kesimlerin siyasete güvenini kaybettiği için sessiz çoğunluğa katıldığına dair açıklamalarınız geliyor. 'Yeni bir siyaset zemini şart' da dediniz. Yeni bir siyasi parti kurma çalışmanız mı var?" şeklindeki soruya şu yanıtı verdi:

"Türkiye'de toplumun, iktidarı eleştirirken muhalefeti de yetersiz görüyor olmasından kaynaklı, yeni, dinamik bir toplumsal kesim oluşuyor. Özel olarak iktidar ya da muhalefet karşıtlığı değil, Türkiye'deki siyaset yapma tarzına itirazı olan insanlar, parti kültürüne, siyasetin çıkar ilişkilerine, kişisel rant aracına dönüşmüş olmasına tepki duyan kesimler var.

'BU İNSANLAR KARARSIZ DEĞİL, SİYASETTE SEVİYE İSTİYORLAR'

Bu kesimleri, anket firmalarımız, 'kararsızlar' diye tarif ediyor. Bu insanlar kararsız filan değil, bu insanlar son derece kararlı, son derece politik bilinçli, yurttaş sorumluluğu olan, ahlaki hassasiyeti olan insanlar. Siyasette seviye istiyorlar.

Bu kesimin bir fanatik tutumu olmadığı için, bir angajmanı olmadığı için ufkunun daha açık olduğunu, herhangi bir parti angajmanı olmadan ülke çıkarlarının gerektirdiği siyasal girişimlere açık olduklarını düşünüyorum. Bu açıdan da bu kesimin siyasete katılabileceği bir zeminin inşasına, bir platformun inşasına ihtiyaç var.

'BU KESİM NE İSTİYOR, KİMLİK SİYASETİNE NASIL BAKIYOR?'

Ama bunun önce fikrî olarak netleşmesi lazım. Örneğin bu kesim ne istiyor, kimlik siyasetine nasıl bakıyor, kutuplaşmaya, kamplaşmaya karşı neden tepkili, ekonomik sorunların çözümünde mevcut siyasetçileri neden yetersiz görüyorlar? Bu kesimin beklentisini, siyasete katılımını kolaylaştıracak formülleri bulmak zorundayız. Bu formüller bugünkü siyasi partilerin daha çok kimlik eksenli siyaseti olmaması gerektiği arayışındayız. Ama bunun hem düşünsel anlamda netleşmesi hem toplumsal örgütlülüğe dönüşmesi gerekiyor."

'BUNUN BİR PARTİYE DÖNÜŞMESİ TARTIŞMA DÜZEYİNDE'

"Partiyi önümüzdeki seçimlere yetiştirmeyi mi planlıyorsunuz?" sorusu üzerine de Bilgen, "Bunun bir partiye dönüşmesi, ilk seçime yetişmesi konusu tartışma düzeyinde devam ediyor. Toplumla tartışarak olgunlaştırmamız lazım. Kapalı kapılar ardında benim ya da arkadaşlarımın kararını vereceği bir şey değil bu. Toplumsal sahiplenmeyle o aşamaya gelmeli. Yoksa bir hevesle, 125 partiden bir tanesini de biz kurabilir, buna gücümüz yeter. Ama bizim aradığımız böyle bir parti değil" ifadesini kullandı.

Bilgen, "Bunu çok uzatmadan, önümüzdeki ay içerisinde artık, bir platform gibi mi başlayacağız yoksa bir siyasi hareket gibi mi kendimizi deklare edeceğiz, bunu netleştirdikten sonra zaten isimleri de paylaşmış olacağız" bilgisini verdi.

BÜLENT ARINÇ'A YANIT

Uzunca bir süre AKP'de siyaset yapan eski Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanı Bülent Arınç'ın "Ben Ayhan Bilgen'le de konuşuyorum. Biz kabul etseydik bize gelip milletvekili olurdu, bizimkiler sırtını dönünce HDP'den teklif alıp oraya gitti" ifadesine de yanıt verdi.

Bilgen, 2007'de içinde bulunduğu 'Yeni Siyaset Girişimi'nin AKP'ye katılması için teklif yapıldığını ancak kendisinin muhalefette kalmayı tercih ettiğini söyledi:

"Kendisiyle 2000'li yılların başından beri tanışıyoruz, Mazlum-Der'deyken de görüşüyorduk. Türkiye'nin sorunlarıyla ilgili siyasette her zaman diyaloğun, iletişimin gerekli, zorunlu olduğunu düşünen biriyim."

Etiketler ayhan bilgen hdp parti
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin