Ataşehir Belediyesi'ne yapılan yolsuzluk operasyonunda gözaltına alınan 26 kişi adliyede

Ataşehir Belediyesi'ne yönelik düzenlenen yolsuzluk operasyonunda 2 ihalede usulsüzlük yapıldığı iddiasıyla gözaltına alınan 28 kişiden 26'sı adliyeye sevk edildi.

Google Haberlere Abone ol
Ataşehir Belediyesi'ne yapılan yolsuzluk operasyonunda gözaltına alınan 26 kişi adliyede

Ataşehir Belediyesi'ne yönelik yürütülen iki farklı ihaleye fesat karıştırma soruşturması kapsamında aralarında üç belediye başkan yardımcısının da bulunduğu gözaltındaki 28 şüpheliden 26'sı adliyeye sevk edildi. 2 şüpheli ise sağlık sorunları nedeniyle serbest bırakıldı. 

Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı'nın yürüttüğü iki farklı ihaleye fesat karıştırma soruşturması kapsamında operasyon düzenlendiği öğrenildi. 

Soruşturmada dosyasında, ilk tespitin Ataşehir Belediyesi ile bir büro mobilya şirketi arasında olduğu belirtildi. 2013 yılındaki ihalede, belediyenin büro malzemeleri alımı ihalesinde usulsüzlük yapıldığı öne sürüldü. Firmanın toplamda 5 farklı ihaleden güncel değeri hesaplanmamış haliyle 2 milyon lira kazanç elde edildiği kaydedildi.

Ataşehir Belediyesi'nin açık hava reklam panolarının 3 yıl süreyle kiraya verilmesi işiyle ilgili yapılan iki ihalede de usulsüzlük ve kamu zararı olduğu yönünde iddialarda bulunması üzerine yapılan araştırmada, hem şüpheli firma yetkilisi hem de belediye görevlileri açısından ihaleye fesat karıştırma suçunun oluştuğunun tespit edildiği belirtildi. 

Soruşturma kapsamında aralarından belediye başkanlarının da bulunduğu 30 şüphelinin gözaltına alınması için operasyon yapıldı. Yapılan eş zamanlı operasyonda Ataşehir Belediye Başkan yardımcıları Sadık K. ve Orhan Ç., ile o dönem Ataşehir Belediyesi'nden mimar olan şu an ise Kadıköy Belediye Başkan yardımcılığı yapan Gül C. gözaltına alındı. Emniyetteki işlemlerinin ardından 26 şüpheli adliyeye sevk edilirken, 2 şüpheli sağlık sorunları nedeniyle serbest bırakıldı.

BELEDİYEDEN AÇIKLAMA: İDDİALAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR

Operasyonun ardından Ataşehir Belediyesi açıklama yaparak iddiaların gerçeği yansıtmadığını ifade etmişti. Açıklamada, soruşturma ile ilgili "daha önce beraat kararı verilmişti" ifadelerine yer verildi.

 

Kaynak: DHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin