Asgari ücret zammında yeni gelişme

Asgari ücret zammında yeni gelişme. Asgari Ücret Komisyonu'nun toplanacağı tarih belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine Toplantısı sonrası zam mesajını vermişti

Google Haberlere Abone ol
Asgari ücret zammında yeni gelişme

Milyonlarca çalışanın gözü temmuzda yapılacak zamda... Yüksek enflasyon ocak ayında yapılan zammı eritti. Cumhurbaşkanı Erdoğan da Kabine Toplantısı sonrasında yüksek enflasyona dikkat çekti. Asgari ücrete zam sinyali verdi. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'e verdiği talimatı duyurdu. Erdoğan Asgari Ücret Komisyonuu'nun toplanmasını istediğini söyledi. Asgari Ücret Komisyonu 29 Haziran Çarşamba günü saat 14.00'da toplantı yapacak.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinin katılımıyla toplanacak. Toplantıya çağrıyı Çalışma Bakanı Bilgin yaptı.

ASGARİ ÜCRET NASIL BELİRLENİYOR?

Asgari ücreti, yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten beşer temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor. Bakanlıktaki ilk toplantının ardından komisyon, işçi, işveren ev sahipliğindeki toplantıların ardından son toplantısını tekrar bakanlıkta yapıyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Asgari ücret ne kadar?

Asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor.

Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 3 bin 40 lira 87 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 4 bin 203 lira 56 kuruş. Bunun 3 bin 577 lira 50 kuruşu brüt asgari ücret, 554 lira 51 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 71 lira 55 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin