Artıbir araştırmanın son seçim anketi belli oldu. İşte Kılıçdaroğlu ve Erdoğan'ın arasındaki fark ve aldıkları oy oranları...

Artıbir Araştırma'nın son seçim anketi sonuçları yayımlandı. Anket sonuçlarına göre, olası Cumhurbaşkanlığı seçiminde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, aday olması durumunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan daha fazla oy alıyor. İşte Artıbir Araştırma'nın son seçim anketinden çarpıcı sonuçlar...

Google Haberlere Abone ol
Artıbir araştırmanın son seçim anketi belli oldu. İşte Kılıçdaroğlu ve Erdoğan'ın arasındaki fark ve aldıkları oy oranları...

Türkiye bir yıldan kısa bir süre sonra sandık başına gidecek. Cumhur İttifakı'nın adayı yine CUmhurbaşkanı Erdoğan olurken Millet İttifakı ve 6'lı masanın adayı henüz belli değil. Türkiye seçim atmosferine girerken anketler de peş peşe gelmeye devam ediyor.

Artıbir Araştırma, 26 ilde bin 500 kişiyle telefonla gerçekleştirdiği anket sonuçlarını yayımladı.

Ankete katılanlara, 'Bu pazar seçim olsa aşağıdaki adaylardan hangisine oy verirsiniz?' sorusu yönetilirken, 'Recep Tayyip Erdoğan' diyenlerin oranı yüzde 38,4 olarak gerçekleşti. 'Kemal Kılıçdaroğlu' diyenlerin oranı ise, yüzde 47,6 oldu. Böylece aradaki fark 9,2 puan olarak gerçekleşti.

Artıbir araştırmanın son seçim anketi belli oldu. İşte Kılıçdaroğlu ve Erdoğan'ın arasındaki fark ve aldıkları oy oranları...

AK PARTİ VE CHP ARASINDAKİ FARK KAPANDI

Ankette, 'Bu pazar genel seçim olsa oyunuzu hangi partiye verirsiniz?' sorusuna katılımcıların yüzde 29,1'i 'AK Parti' derken, yüzde 28,2'si 'CHP' dedi.

İYİ Parti'nin oy oranı yüzde 14,9 olurken, HDP'nin oy oranı yüzde 12,4 olarak ölçüldü. Cumhur İttifakı'nın ortağı MHP'nin oy oranı ise, yüzde 5,9 oldu.

DEVA PARTİSİ ATAK YAPTI

Ankette, DEVA Partisi'nin oy oranı yüzde 4,6'ya çıkarken, Gelecek Partisi yüzde 2,1, Saadet Partisi yüzde 1,6 olarak kayıtlara geçti. Zafer Partisi'nin oy oranı ise, yüzde 0,5 olurken, Yeniden Refah ve Memleket Partisi sırasıyla yüzde 0,4 ve 0,3 olarak ölçüldü.

 Artıbir araştırmanın son seçim anketi belli oldu. İşte Kılıçdaroğlu ve Erdoğan'ın arasındaki fark ve aldıkları oy oranları... - Resim : 2

SEÇMEN GÜÇLENDİRİLMİŞ PARLEMENETER SİSTEMDEN YANA

Ankette katılımcıların yüzde 68,4'ü 'Güçlendirilmiş Parlementer Sistem'den yana 'Evet' derken, yüzde 13,2'si 'Hayır', yüzde 18,4'ü 'Fikrim yok' yanıtını verdi.

Artıbir araştırmanın son seçim anketi belli oldu. İşte Kılıçdaroğlu ve Erdoğan'ın arasındaki fark ve aldıkları oy oranları... - Resim : 3

6'LI MASADA ADAY MUAMMASI

Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayının kim olacağı çok merak ediliyor. Adaylık için ismi öne çıkan isimler arasında Kemal Kılıçdaroğlu, Mansur Yavaş, Meral Akşener ve Ekrem İmamoğlu var. Fakat bu isimlerin mi tercih edileceği, yoksa fazla tanınmayan bir isimle mi vatandaş karşısına çıkılacağı hala tartışma konusu.

İYİ Parti Siyasi İşlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın, Millet İttifakı'nın Cumhurbaşkanı adayını açıklayacağı tarihe ilişkin Sözcü'ye dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu. Aydın, adaylarını ne çok erken ne de geç açıklayacaklarını söyledi.

NİSAN VEYA MAYIS AYINA YORULDU

Aydın'ın sözleri, siyaset kulislerini de hareketlendirdi. CHP'liler arasında yapılan yorumlara göre Muharrem İnce'nin 2018'deki seçimlerde 4 Mayıs'ta aday olarak ilan edildiği hatırlatıldı. CHP ve İYİ Parti'nin yine böyle bir yönteme imza atmasının muhtemel olduğu vurgulandı.

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin