Araç kiralarken nelere dikkat edilmeli? Otomobil kiralarken dikkat edilmesi gereken 6 kritik detay

Araç kiralama son zamanlarda oldukça fazla tercih edilmeye başladı. Kiralama esnasında ve sonrasında dikkat edilmesi gereken önemli detaylarla sorunsuz bir şekilde araç kiralamak mümkün. Havalimanından ya da şehir merkezinde araç kiralamak isteyenler için kiralama hizmetinden yararlanırken nelere dikkat edilmeli sorusu çok önemli. İşte araç kiralayacak sürücülerin dikkat etmesi gereken önemli detaylar.

Google Haberlere Abone ol
Araç kiralarken nelere dikkat edilmeli? Otomobil kiralarken dikkat edilmesi gereken 6 kritik detay

Araç kiralama alternatiflerini mutlaka karşılaştırın

Araç kiralama hizmetinden yararlanmak isteyenler için www.enuygun.com’un ilk önerisi kiralamadan önce mutlaka alternatif şirketlerin fiyatları hakkında detaylı bir inceleme yapılması. Genellikle aynı şehirde aynı model araca firmalar farklı fiyat verebiliyor. 

Araç kiralarken nelere dikkat edilmeli? Otomobil kiralarken dikkat edilmesi gereken 6 kritik detay

Firmanın kiralama koşullarına bakın

Araç kiralama şirketlerinin farklı sınıftan araçlar için farklı kiralama koşulları oluyor. Araç kiralamayı düşünen kişilere kiralamayı düşündükleri araçla ilgili firmaların kiralama koşullarını detaylı bir şekilde incelemeleri öneriliyor. Örneğin ekonomik araç kiralamak isteyen kişilerin 21 yaşından büyük olması, orta ya da üst sınıf araç kiralamak isteyen kişilerinse 27 yaşını tamamlamış olması gerekiyor. Ekonomik ve orta sınıf araç kiralamak isteyen kişilerin ehliyetlerinin en az 2 yıllık, lüks araç kiralamak isteyen kişilerin ehliyetlerininse en az 5 yıllık olması gerekiyor. Ya da farklı araç sınıflarında günlük kilometre sınırı değişiyor. Örneğin bazı firmalarda ekonomik araçlarda günlük kilometre sınırı ortalama 400 kilometre olurken bazı firmalarda lüks araçlarda bu sınır 300 kilometre olabiliyor. Aynı şekilde depozito ücretleri de araç sınıflarına ve firmaların kiralama koşullarına göre değişiklik gösteriyor.  Bu nedenle araç kiralamadan önce firmaların koşullarının detaylı şekilde incelenmesi gerekiyor.

Araç kiralarken nelere dikkat edilmeli? Otomobil kiralarken dikkat edilmesi gereken 6 kritik detay - Resim : 2

İhtiyaç duyduğunuz aracın özelliklerini doğru belirleyin

Araç kiralarken göz ardı edilmemesi gereken bir diğer önemli nokta ise ihtiyaçların doğru belirlenmesi ve tercih edilen aracın beklentileri karşılıyor olması. Özelikle hangi amaçla araç kiralama yapıldığı da önemli bir detay. Kimi sürücüler günübirlik kullanımlar için araç kiralamayı tercih ederken kimi sürücüler de uzun seyahatleri için araç kiralamayı tercih ediyor. Birçok araç kiralama şirketinde düz vitesli otomobillerden otomatik vitesli otomobillere, küçük sınıf otomobillerden SUV modellere kadar farklı segmentlere sahip araçlar bulunur. Örneğin kalabalık bir grup ile yolculuk planlanıyorsa SUV model bir araç tercih edilmeliyken şehir içi kullanımda otomatik vitesli araçlar tercih edilebilir. İhtiyaçların doğru belirlenmesi ile en efektif araç çok daha uygun bütçelerle kiralanabilir. 

Araç kiralarken nelere dikkat edilmeli? Otomobil kiralarken dikkat edilmesi gereken 6 kritik detay - Resim : 3

Aracın teslim edileceği noktalar hakkında detaylı bilgiler edinin 

Kiralanan aracın teslim alındığı ve teslim edildiği noktalar da önem arz ediyor. Örneğin İstanbul’dan Antalya’ya kiralık araç ile gidilip, bir haftalık tatil yapılacaksa ve tatil boyunca otelde vakit geçirilecekse İstanbul’dan kiralanan araç Antalya’ya varışta teslim edilip, dönüşte yeni bir araç kiralanabilir. Böylece araç için bir hafta boyunca kiralama ücreti ödenmesine gerek kalmaz ve önemli miktarda tasarruf edilebilir. 

Özellikle günübirlik araç kiralayacak kişiler vaktini verimli kullanmak için bulundukları konuma en yakın yerden araçlarını teslim almalı ve mesafe olarak bulunacakları konuma en yakın noktada araçlarını teslim etmeli.  Günübirlik araç kiralayacak kişiler zaten kısıtlı bir süre için araç kiraladıkları için ancak bu şekilde kiraladıkları araç ile işlerini halledebilir. 

Araç kiralarken nelere dikkat edilmeli? Otomobil kiralarken dikkat edilmesi gereken 6 kritik detay - Resim : 4

Araç kiralarken aracın hasar durumu da dikkatle incelenmeli 

Araç kiralarken dikkat edilecekler listesinde yer alan bir diğer detay da kiralanacak aracın durumunun en iyi şekilde incelenmesi. Araç kiralama sözleşmesi imzalanmadan önce aracın hasar durumu mutlaka analiz edilmeli. Eğer araçta herhangi bir arıza varsa bu durum hakkında mutlaka firmaya bilgi verilmeli. Bu önemli noktanın yanı sıra kiralama şirketinden aracın sorunlarının giderilmesi istenebilir veya herhangi bir sorunu olmayan başka bir kiralık araba talep edilebilir. 

Sürücülerin ehliyet süreleri de araç kiralama yapılırken göz önünde bulundurulmalı 

Araç kiralarken dikkat edilecek bir diğer önemli madde ise ehliyet prosedürü. Çünkü firmalar arasında ehliyete ilişkin kurallar değişiklik gösterebiliyor. Örneğin bazı firmalar sürücülerden araç kiralamak için 2 yıllık bir ehliyete sahip olunmasını isterken, bazı firmalar yeni ehliyet almış sürücüler için daha esnek koşullara sahip olabiliyor. 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin