Antarktika'dan kopan buz kütlesi son hızla Wedell Denizi'ne ilerliyor! Antarktika'dan 150 metre kalınlığında buz kütlesi koptu alanı Tuz Gölü kadar

Antarktika'daki Brunt Buz Sahanlığı'ndan 1550 kilometrekarelik buzdağının ayrılması, uydu görüntüsüne yansırken ürküten detaylar ortaya çıktı. Ürkütücü olmasının sebebi kopan buz parçasının yılda 2 kilometre hızla Weddell Denizi'ne doğru ilerlediğinin tespit edilmesi.

Google Haberlere Abone ol
Antarktika'dan kopan buz kütlesi son hızla Wedell Denizi'ne ilerliyor! Antarktika'dan 150 metre kalınlığında buz kütlesi koptu alanı Tuz Gölü kadar

Antarktika'da, 150 metre kalınlığında ve yaklaşık Türkiye'deki Tuz Gölü'nün alanı kadar olan dev buz kütlesi koptu.

Dev buz kütlesinin Brunt Buz Sahanlığından ayrılışı uydu görüntüleriyle ortaya çıktı. Araştırmacılar, kopmanın pazar günü yaşandığını belirtti. Alanı yaklaşık bin 500 kilometrekare olan buzdağının kopuşu, iki yıldaki ikinci büyük kopma olarak kayıtlara geçti. Kopan buz parçasının yılda 2 kilometre hızla Weddell Denizi'ne doğru ilerlediği tespit edildi.

Buz sahanlığı, okyanus üzerinde yüzen buz tabakalarının uzantılarına deniliyor. Bu sahanlıklar iç kesimlerdeki buz tabakasının tutulmasında önemli bir rol oynuyorlar.

Buz sahanlıklarının çökmesi iç buzların okyanusa daha hızlı karışmasına neden oluyor, bu da deniz seviyesinin yükselmesine yol açıyor.

ABD Ulusal Buz Ajansı kopan buzu takip ediyor. Ajans bir süre sonra buz parçasına bir isim verecek.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin