Altılı masa toplanıyor: Gündemde 4 madde öne çıkıyor

Altı muhalefet partisinin liderlerinin seçim öncesi ve sonrasında yapmayı planladıkları işbirliğini konuşacakları toplantıların dördüncüsü bugün Ankara'da yapılacak.

Google Haberlere Abone ol
Altılı masa toplanıyor: Gündemde 4 madde öne çıkıyor

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ve Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu'nun katılacağı toplantıda konu başlıklarına göre kurulan ortak komisyonların raporları ele alınacak.

Ev sahibi Ahmet Davutoğlu'nun Twitter'da ‘Türkiye’nin masası’ başlığıyla yayınladığı ve diğer 5 liderin paylaştığı video bu toplantı için tarihe not düşülen ayrıntılardan biri oldu.

 Masada olacak konular şöyle sıralanıyor.

• Seçim güvenliği için parti temsilcilerinden oluşan komisyonun hazırladığı rapor ve önerileri toplantının öncelikli gündem maddelerinden biri. Seçmen listelerinin kontrol edilmesinden seçim gecesi sandıkların beklenmesine, sonuçların tasnif edileceği dijital altyapıdan sandık üyelerinin dağıtılmasına kadar bir dizi önlemin hayata geçirilmesi için yapılacak organizasyonun ayrıntıları ele alınacak.

• Parlamenter sisteme geçiş sürecinin temel prensipleri ele alınacak. Bu kapsamda liderlerin ortak imzasıyla 28 Şubat 2022'de yayınlanan 'Yarının Türkiye'si için... Güçlendirilmiş Parlamenter Sistem' başlıklı deklarasyonun altının doldurulması için yapılması gerekenler konuşulacak.

 • Gelecek Partisi lideri Ahmet Davutoğlu'nun cumhurbaşkanı adayı belirlenmese bile adayın açıklanacağı takvimin netleştirilmesi yönündeki talebi masanın gündem maddelerinden biri.

• Altılı yapının içinden farklı seçim ittifaklarının çıkma ihtimali, resmi gündem başlıkları arasında olmasa da liderlerin konuşması beklenen konulardan biri. İttifak olasılıklarının masanın parlamenter sisteme geçiş ve ortak cumhurbaşkanı adayı belirleme yönündeki iradesini etkilememsi ise altı partinin ortak tavrı olarak öne çıkıyor.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin