Almanya'da eski askerlere 'mültecilere saldırı hazırlığı' soruşturması

Almanya'da savcılık, bir yarbayın yönettiği dokuz eski asker hakkında "göçmenleri öldürme saikiyle saldırılar planladıkları" iddiasıyla soruşturma başlattı.

Google Haberlere Abone ol
Almanya'da eski askerlere 'mültecilere saldırı hazırlığı' soruşturması

Almanya'da Aşağı Saksonya eyaletine bağlı Lüneburg Başsavcılığı, "göçmenlere saldırı planladıkları" şüphesiyle dokuz eski asker hakkında soruşturma başlattı.

DW Türkçe'nin haberine göre başsavcılık, dokuz kişi hakkında "silahlı bir örgüte katılma ve bu örgüte komuta etme" suçlamasıyla soruşturma başlatıldığını açıkladı. Der Spiegel'in konuyla ilgili haberini doğrulayan Savcılık, grubun eylemlerini "yabancı düşmanı bir saikin yönlendirmiş olabileceğine dair başlangıç şüphesinin bulunduğunu" belirtti.

Der Spiegel'in haberinde, güvenlik yetkililerinin Alman ordusunun eski mensubu paraşütçüler ile yedek askerlerden oluşan bir askeri spor grubunun göçmenleri öldürme saikiyle saldırılar planladığı iddiasını soruşturduğu belirtilmişti. Haberde grubun yedekte bir yarbay olan Jens G. tarafından yönetildiği ve G.'nin askeri spor etkinliklerini düzenlediğine yer verildi.

SAVUNMA BAKANLIĞI BAĞLANTISI

Eylül başında polis Aşağı Saksonya, Kuzey Ren-Vestfalya ve Berlin eyaletlerinde çeşitli baskınlar düzenlemişti. Baskınlarda silah, mermi ve şüphelilerin aşırı sağ görüşlere yakın olduğunu ortaya koyan malzemeler ele geçirildiği kaydediliyor. Spiegel'in haberine göre, baskınlar sonrasında örgütün yöneticisi olduğu belirtilen Jens G. Savunma Bakanlığı'nda görevli bir uzmanla yakın ilişkiler içinde olduğunu itiraf etti. Haberde, Almanya'da askeri istihbarat teşkilatının (MAD) Savunma Bakanlığı görevlisinin tabi tutulduğu rutin güvenlik soruşturması sırasında eski askerin aşırı sağcı görüşlere sahip olduğunu gösteren detaylara rastladığı belirtildi.

Söz konusu görevli "Strateji ve Görev" adlı birimde görev yaptığı için hassas gizli bilgilere erişimi olduğu ve bu nedenle sistemlere girişinin engellendiği ve görevden alındığı bildirildi.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin