AK Parti’den öğrenci affı açıklaması: Öğrenci affı nedir, kimleri kapsayacak? Öğrenci affı ne zaman çıkacak?

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu’nun öğrenci affı ile ilgili olarak söylediklerinden sonra, öğrenci affı ile ilgili araştırmalar hız kazandı Öğrenci affının gündeme gelmesiyle, bu affın ne olduğu da merak edildi. Öğrenci affının gündemlerinde yer aldığını söyleyen Akbaşoğlu, bu kararın ne zaman. Yasalaşacağı hakkında da bilgi verdi. Peki, Öğrenci affı nedir, kimleri kapsayacak? Öğrenci affı ne zaman çıkacak?

Google Haberlere Abone ol
AK Parti’den öğrenci affı açıklaması: Öğrenci affı nedir, kimleri kapsayacak? Öğrenci affı ne zaman çıkacak?

Öğrenci affının ne zaman çıkacağı merak ediliyor. Öğrenci affı ile ilgili AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, ‘Lisans ve yüksek lisans öğrencileri için öğrenci affı çalışmasını başlattık’ dedi. 2018 yılında yapılan öğrenci affında şartlar başvuru tarihlerinde detaylı olarak açıklanmıştı.

ÖĞRENCİ AFFI NE ZAMAN ÇIKACAK?

AK Parti Grup Başkanvekili Muhammet Emin Akbaşoğlu, ‘Lisans ve yüksek lisans öğrencileri için öğrenci affı çalışmasını başlattık’ dedi.

Öğrenci Affı için çalışmaların başlatıldığını açıklayan Akbaşoğlu, ‘Temmuz ayından önce yasalaştırmayı planlıyoruz’ ifadelerini kullandı.

ÖĞRENCİ AFFI NEDİR?

7143 sayılı kanunla kabul edilen Öğrenci Affı; terör suçundan hüküm giyenler, terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı nedeniyle ilişiği kesilenler hariç, her ne sebeple olursa olsun ilişiği kesilenler ile bir programı kazandıkları halde kayıt yaptırmayan yükseköğretim kurumlarının bütün öğrencilerini (hazırlık, intibak, önlisans, lisans tamamlama, lisans, lisansüstü, Birinci ve İkinci Öğretim, TUS, DUS, EUS) kapsamaktadır.

ÖĞRENCİ AFFINDAN KİMLER YARARLANABİLİR?

  • Aftan yararlanmak isteyen öğrencilerin, askerlik görevi, mücbir sebepler ve sağlık nedenleri dışında 18/09/2018 tarihine kadar ilişiklerinin kesildiği yükseköğretim kurumuna başvurmaları şarttır.
  • Eğitim süresi sonradan artırılan veya azaltılan programlardan ilişiği kesilen öğrenciler, mevcut eşdeğer programlara intibakları yapılarak eğitimlerine devam edeceklerdir.
  • Yurtdışı üniversitelerle ortak eğitim veren programların Türkiye’de bağlı olduğu üniversitesinden ilişiği kesilen öğrencilerin, üniversitesindeki eşdeğer bir programa intibakları yapılabilecektir.

  • Bir lisans programından ön lisans diploması alarak ayrılan öğrenciler de ayrıldıkları lisans programına veya istemeleri halinde Meslek Yüksekokullarında önlisans programına kayıt yaptırabileceklerdir.
  • 667 sayılı KHK uyarınca yükseköğretim kurumlarına yerleştirilerek kayıt yaptıran ve sonrasında ilişiği kesilen, kayıt yaptırmayan veya herhangi bir nedenle yerleştirme işlemine katılmayan öğrenciler aftan yararlanabilecektir.
  • 669 sayılı KHK kapsamındaki öğrencilerden yerleştirme işlemi için başvuru yapmayan öğrenciler de bir yükseköğretim kurumuna yerleştirme talebinde bulunabileceklerdir.
  • Aftan yararlanarak bir yükseköğretim kurumunda öğrenci statüsü kazananlar, başvurmaları halinde Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi bünyesindeki açık öğretim önlisans veya lisans düzeyindeki eşdeğer programlara yatay geçiş yapabileceklerdir.

  • Halen ön lisans, lisans veya lisansüstü (tezsiz yüksek lisans hariç) programlara kayıtlı öğrenciler, aynı anda aynı seviyede başka bir örgün programda eğitime devam edemeyeceğinden, halen devam ettikleri örgün yükseköğretim programından kayıtlarını sildirmeleri kaydıyla daha önce kayıtlı olduğu veya kayıt hakkı kazandığı programa kayıt yaptırabileceklerdir.
  • Ayrıldığı üniversiteye kayıt yaptırıp işi veya ikametinin başka bir ilde bulunduğunu belgeleyenler, üniversiteye giriş yılı itibarıyla geçmek istediği üniversitenin taban puanını sağlamaları ve ikamet ettikleri ildeki yükseköğretim kurumlarının senatolarının da uygun görmesi halinde yaşadıkları ildeki üniversitelerdeki eşdeğer diploma programlarına yatay geçiş yapabilecektir.
  • Af düzenlemesinin yürürlüğe girdiği tarihte askerlik vazifesinde olanlar terhislerini takip eden iki ay içerisinde bu haktan faydalanmak için başvurabilecektir.
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin