AK Parti'den heyecanlandıran asgari ücret açıklaması. Asgari ücrete yeni zam geliyor... AK Partili Turan'dan çarpıcı asgari ücrete zam ve enflasyon açıklaması

1 Temmuz'da Cumhurbaşkanı Erdoğan asgari ücrete yüzde 30 zam yapılarak 5 bin 500 lira yapıldığını açıkladı. Erdoğan'ın açıkladığı asgari ücret zammına tepkiler gecikmedi. Zammın TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamının çok altında kaldığı belirtildi. Eleştirilere, AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan Çanakkale'de akaryakıt istasyonu açılışında cevap verdi, asıl zammın yılbaşında yapılacağını söyledi. 4 Temmuz Pazartesi de TÜİK'in açıklaması ile memur ve emeklilerin maaşı belli olacak.

Google Haberlere Abone ol
AK Parti'den heyecanlandıran asgari ücret açıklaması. Asgari ücrete yeni zam geliyor... AK Partili Turan'dan çarpıcı asgari ücrete zam ve enflasyon açıklaması

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan Çanakkale'de akaryakıt istasyonunun açılışında yaptığı konuşmada çalışanlar enflasyona ezilmesin diye devletin büyük adımları olduğunu söyledi.

AK Partili Turan, Lapseki ilçesi ile Çardak beldesi arasındaki bir akaryakıt istasyonunun açılışına katıldı. Turan, konuşmasında asgari ücret artışına değindi. Dünyada bir süreç yaşandığını ifade eden Turan, "Bu sürecin bize yansımaları var. Ama aşmak bizim görevimiz. Beraber sabırla çalışacağız, aşacağız. Türkiye güçlü bir ülke. En zor zamanlarda nasıl ki Çanakkale'de destan yazmışsak, yeri geldiğinde bu millet en ağır destanı bir daha yazar. Eğer Türkiye, güçlü olmasaydı; Libya'da, Doğu Akdeniz'de Mavi Vatan iddiamızı ortaya koyabilir miydik? Türkiye güçlü olmasa yıllardan beri Ermeni zulmü altında inleyen Karabağ sorununu çözebilir miydik? Türkiye güçlü olmasaydı 1974 Kapalı Maraş'ı Açık Maraş yapabilir miydik? Benzer birçok adımı atabilir miydik?" dedi.

Asgari ücrete yapılan ara zamda işverene verilen 100 TL desteğin az olduğuna ilişkin bazı eleştiriler olduğunu belirten Turan, "Ama iyi değerlendirelim. Esas asgari ücretin düzenlemesi Ocak'ta yapıldı. Damga vergisi, gelir vergisi düzenlendi. Kişi başı 450 TL o zaman düşmedi mi? Bu ilave 100 TL demek. Asgari ücrette esas artış yüzde 50 ile o gün olmadı mı? Bu bir ilave zam. Esas düzenleme, esas artış yine yıl başında yapılacak. Asgari ücretin normalde artışı her yıl ocak ayında yapılır. Türkiye'de üretim devam ederken, maaşlımız, alt gelir grubumuz, işçimiz sıkıntı yaşıyor zamlardan dolayı; enflasyona ezilmesin diye de devletin büyük adımları var. O zammın oranında ilave zam yapmak, benzer işleri yapmak tümümüzün görevi. O yüzden diyorum ki, ülkemizdeki konjonktürel sorunları aşacağız, geriye baktığımızda söylemimiz, hatıramız kalacak" diye konuştu.

TÜİK 4 Temmuz Pazartesi (yarın) Haziran enflasyonunu açıklayacak. TÜİK'in açıkladığı enflasyon rakamları milyonlarca memur ve emeklinin maaş zam oranını belirleyecek. Milyonlarca memur ve emeklinin gözü kulağı yarın TÜİK'ten gelen enflasyon rakamlarında olacak.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin