AİHM’den Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve 40 HDP'li vekil hakkında flaş karar! Devlet HDP'li vekillere 5'er bin euro ödeyecek

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), HDP'nin eski eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ’ın da bulunduğu 40 HDP’li milletvekilinin dokunulmazlıklarının Anayasa’ya aykırı olarak kaldırıldığına ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine dair karar verdi. Türkiye'nin HDP'li vekillere 5'er bin euro tazminat ödeyeceği belirtildi. Avukat Benan Molu sürece ilişkin konuştu. HDP'den de yazılı açıklama geldi.

Google Haberlere Abone ol
AİHM’den Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve 40 HDP'li vekil hakkında flaş karar! Devlet HDP'li vekillere 5'er bin euro ödeyecek

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) HDP'li milletvekillerinin dokunulmuzluklarının kaldırılması hakkında kararını verdi. AİHM dokunulmazlıkların Anayasa’ya aykırı olarak kaldırıldığına ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi. Kararı sosyal medya hesabında duyuran insan hakları hukukçusu Avukat Benan Molu, “AHİM, aralarında Selahattin Demirtaş’ın da olduğu 40 HDP milletvekilinin başvurusunda bir kez daha dokunulmazlıkların Anayasa’ya aykırı olarak kaldırıldığına ve ifade özgürlüğünün ihlal edildiğine karar verdi. Demirtaş (no. 2) Büyük Daire ve Kerestecioğlu kararlarının devamı…” ifadelerini kullandı.

BU KARARIN GEREĞİNCE DİKKATE ALINMASI GEREKİYOR

AİHM’nin hak ihlali kararını değerlendiren Benan Molu, şunları kaydetti;

Selahattin Demirtaş’la ilgili 22 Aralık 2020 tarihinde verilen Büyük Dairesi kararında mahkeme detaylı olarak ele almıştı. Daha sonrasında yine HDP Milletvekili Filiz Kerestecioğlu'yla ilgili bir karar verilmişti. O karada ayrı olarak ele alınmıştı. Bugün 40 milletvekiliyle ilgili verilen karar aslında bu iki kararın devamı niteliğinde ve başka yeni hiçbir şey söylenmiyor.

Söylediği tek şey şu; Her iki karara atıf yapıp anayasadaki dokunulmazlıkları Türkiye'de eşi benzeri görülmemiş bir usulle Venedik Komisyonu’nda tespit ettiği üzere aykırı olarak kaldırıldığı ve buradaki esas amacın o anayasa değişikliğinin gerekçesinde milletvekillerinin yaptığı açıklamalara dayanıldığı için bu dokunulmazlıklarının kaldırılması ifade özgürlüğünün ihlal ettiğini söylüyor.

HER BİRİNE AYRI AYRI 5 BİN EURO TAZMİNAT

Daha fazla söylediği bir şey yok zaten çok kısa bir karar. Vekillerin her birisine ayrı ayrı bu hak ihlalinden dolayı 5 bin Euro tazminata hükmedildi. Hukuka aykırı olarak kaldırılan dokunulmazlığa dayalı olarak yapılan çok fazla işlem var her birisi için. Bu sebeple gözaltına alındılar, tutuklandılar, haklarında çok sayıda dava açıldı.

Bu davaların hepsinde gerek biz gerek diğer vekillerin avukatları bütün yargılamalar sırasında dokunulmazlıkların hukuka aykırı olarak kaldırıldığını ve dolayısıyla o aşama tamamlanmada herhangi bir şekilde sürece devam edilemeyeceği söylendi ama yerel mahkemeler bunların hiçbiri dikkate alınmadı. Dolayısıyla bu kararlar hakkında tekrar ilgili mahkemelere bildirilerek bu kararın gereğince dikkate alınması gerekiyor.

HDP’DEN YAZILI AÇIKLAMA

Kararın ardından HDP'den yazılı bir açıklama geldi. AİHM kararlarının derhal uygulanmasını, davaların durdurulmasını ve tutsak siyasetçilerin serbest bırakılmasını isteyen HDP açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin bugün verdiği Encü ve Diğerleri/Türkiye kararıyla, 20 Mayıs 2016'da dokunulmazlıkların kaldırılmasının Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ni ihlal ettiği ve hukuka aykırı olduğu kesin olarak tescil edilmiştir.

“BELEDİYE EŞ BAŞKANLARIMIZ VE YÖNETİCİLERİMİZ ALEYHİNE LİNÇ KAMPANYALARI BAŞLATILDI”

*HDP'nin 7 Haziran 2015 seçimlerinde yüzde 13'lük oy ve 80 milletvekili kazanması sonucu AKP ilk defa tek başına hükümet kurma yeterliliğini kaybetmiştir. Bunun üzerine partimizi hedef alan iktidar saldırıları sonucunda eş genel başkanlarımız, milletvekillerimiz, belediye eş başkanlarımız ve yöneticilerimiz aleyhine karalama, hedef gösterme ve siyaseten linç etme girişimleri başlatılmış, dokunulmazlıklarının kaldırılmasıyla bu kampanya başka bir boyut kazanmıştır.

“BU KARARLA PARTİMİZİN YÜRÜTTÜĞÜ DEMOKRASİ MÜCADELESİNİN HAKLILIĞI TEYİT EDİLMİŞTİR”

Aradan geçen zaman içinde, bu kararın özellikle HDP'li milletvekillerinin siyasi tasfiyesine dönük olduğu açığa çıkmıştır. Bugün açıklanan kararla AİHM, Anayasaya da aykırı olan bu değişikliğin öngörülemez olmasından kaynaklı yasa niteliğinde dahi olmadığını belirterek dokunulmazlığı kaldırılan tüm milletvekillerinin Sözleşme'nin 10. maddesinde korunan ifade özgürlüğü hakkının ihlal edildiğine karar vermiştir. Karar, önceki dönem Eş Genel Başkanımız Selahattin Demirtaş ve milletvekilimiz Filiz Kerestecioğlu kararlarında tespit edilen ilkeleri tekrar etmiştir. Bu kararla bir kez daha partimizin yürüttüğü demokrasi mücadelesinin haklılığı teyit edilmiştir.

“TÜRKİYE SİYASİ TARİHİNİN SONUÇLARI EN AĞIR OLAN SİYASİ KIRIM HAREKETİ BAŞLATILMIŞTIR”

59 HDP'li milletvekilinden 55'inin dokunulmazlığı kaldırılmış, 55 milletvekilinden sadece 11'i tekrar 2018 seçimlerinde aday olabilmiş; geri kalanları ise bugün ya mahpusta ya da sürgünde bulunmaktadır. Bu hamle ile Türkiye siyasi tarihinin en kapsamlı, en derin ve sonuçları en ağır olan siyasi kırım hareketi başlatılmıştır. Sonuç olarak arkadaşlarımız tutuklanmış, sürgün edilmiş, arkadaşlarımızın milletvekillikleri düşürülmüş ve siyaset yapma hakları ellerinden alınmıştır. Urfa Milletvekilimiz sevgili İbrahim Ayhan memleketinden uzakta yaşamını yitirmiştir. AKP/MHP iktidarı, karşısında tehdit olarak gördüğü partimizi ve seçilmişlerimizi hedef almış ve bu siyasi tasfiye hareketi sonucu Türkiye siyaseti yeniden iktidar lehine dizayn edilmiştir.

“AİHM'İN VERDİĞİ BU KARAR, KESİN NİTELİKLİ BİR KARAR OLUP DERHAL UYGULANMALIDIR”

AİHM'in verdiği bu karar, kesin nitelikli bir karar olup derhal uygulanmalıdır. Bugünkü kararla dokunulmazlıkların kaldırılması sonrası başlayan davalar derhal durdurulmalı, cezaevinde bulunan tutuklu arkadaşlarımız tahliye edilmeli, hükümlülerin infazları durdurularak arkadaşlarımız serbest bırakılmalıdır.

“BU İRADENİN HİÇE SAYILMASI AÇIK BİR SİYASİ DARBEDİR”

Yasama dokunulmazlığı milletvekillerine verilen bir lütuf değil, seçmen iradesinin ve demokratik sistemin bir güvencesidir. Bu iradenin hiçe sayılması açık bir siyasi darbedir. Bu darbeye karşı 5 yılı aşkın süredir kesintisiz bir şekilde direnen partimiz, halk iradesine karşı sorumluluğunun gereği olarak, siyasal, toplumsal ve hukuksal direnişini ve mücadelesini sürdürecektir. Kaybeden darbeciler, kazanan biz olacağız.” (Sözcü)

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin