Ahmet Şık'tan Kemal Kılıçdaroğlu'nu kızdıracak Cumhurbaşkanı adaylığı sözleri: Alevi olduğunu unutmasın. Ahmet Şık'ın 'Alevi' sözlerine tepki yağdı

CHP kurmayları önümüzdeki seçimlerde Cumhurbaşkanı adaylarının CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu olduğunu dile getiriyor. Ancak CHP kanadı adaya 6'lı masanın karar vereceğini belirtiyor. TİP Milletvekili Ahmet Şık, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun cumhurbaşkanlığı adaylığına karşı çıktı. Şık, "Kılıçdaroğlu'nın Alevi olmasının Türkiye toplumu ve siyaseti için bir mesele olduğunu kavrayarak hareket etmek gerekiyor" ifadelerini kullandı. Şık'ın sözleri tepki çekti.

Google Haberlere Abone ol
Ahmet Şık'tan Kemal Kılıçdaroğlu'nu kızdıracak Cumhurbaşkanı adaylığı sözleri: Alevi olduğunu unutmasın. Ahmet Şık'ın 'Alevi' sözlerine tepki yağdı

Türkiye İşçi Partisi (TİP) Milletvekili Ahmet Şık, 2023 seçimlerinde muhalefetin cumhurbaşkanı adayının kim olacağı tartışmalarını yorumlarken, CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'nun alevi kimliğinin, iktidarın yapabilecekleri göz önüne alındığında 'düşünülmesi gereken' bir şey olduğunu belirterek karşı çıktı. Ekrem İmamoğlu'nun cumhurbaşkanı adaylığının en hararetli savunucusu olduğu bilinen Şık, İmamoğlu'nun aday yapılmasını istedi.

MANSUR YAVAŞ VE MERAL AKŞENER'İN HİÇ ŞANSI YOK!

Ruşen Çakır'ın programına katılan Ahmet Şık, cumhurbaşkanı adaylığı için 4 ismin konuşulduğunu, bunlardan en güçlüsünün Ekrem İmamoğlu olduğunu iddia etti. "Mansur Yavaş ve Meral Akşener'in cumhurbaşkanlığı yarışında şansı yok" diyen Şık, "Ben Yavaş ve Akşener'e kesinlikle oy vermem" ifadelerini kullandı.

KARADENİZ GEZİSİNE KATILAN GAZETECİLER

İmamoğlu'nun Karadeniz gezisine Nagehan Alçı ve Ertuğrul Özkök gibi isimleri davet etmesinin çok büyük bir hata olduğunu savunan Ahmet Şık, İmamoğlu'nun AK Parti'nin oy deposu olan illerden en rahat oy toplayabilecek kişi olduğunu ifade ederek Kılıçdaroğlu'nun adaylığına ilişkin çekincelerini anlattı.

KILIÇDAROĞLU, ALEVİ OLMASININ BİR MESELE OLDUĞUNU KAVRAYARAK...

Ahmet Şık, "Kemal Kılıçdaroğlu'nın, alevi olmasının Türkiye toplumu ve siyaseti için bir mesele olduğunu kavrayarak hareket etmesi gerektiğini düşünüyorum. Hiç kimse 'iktidar oradan söz kurmaz' diye düşünmesin. Bakın bu öyle kötü bir iktidar ki bize her gün Madımak'ı yaşatabilecek bir iktidar" diye konuştu.

İşte Şık'ın o açıklamaları:

AHMET ŞIK'TAN YENİ AÇIKLAMA

"Toplumun fay hatlarını tekrar kırabilecek bir anlayışın altında hepimiz kalırız. Ona dikkat etmek gerekiyor" diyen Şık'ın sözleri sosyal medyada bazı kullanılacak tarafından tepki çekti. Tepkiler üzerine Twitter'dan sözlerine açıklık getiren Şık, "Topluma yayılmış ayrımcılığa ve bundan beslenen siyasetin ötekileştirme/kutuplaştırma üzerinden yarattığı riske dikkat çekmeye çalıştığım bir ifadenin bağlamından koparılıp böyle yorumlanmasına mı, bu saçma yorumun altında birikenlere mi yoksa bunu fırsat bilenlere mi şaşırmalı?" ifadelerini kullandı.

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin