Afganistan'dan kaçan Cumhurbaşkanı Eşref Gani halkından özür diledi

Taliban'ın yönetimi silah zoruyla adım adım devraldığı Afganistan'da direnmek yerine kaçmayı tercih eden Cumhurbaşkanı Eşref Gani halkından özür diledi. Gani, "Hayatımın en zor kararıydı, silahların susması için mecburdum" iddiasında bulundu.

Google Haberlere Abone ol
Afganistan'dan kaçan Cumhurbaşkanı Eşref Gani halkından özür diledi

Eski Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani, sosyal medya üzerinden paylaştığı mesajında Afganistan’ı neden aniden terk ettiğini açıklayarak Kabil’de kalmasının 1990’lı yıllarda sokaklarda yaşanan çatışmaların tekrar etmesinden korktuğu için ülkeden ayrıldığını belirtti.

Eşref Gani açıklamasında ülkeyi terk emenin hayatının en zor kararı olduğunu belirterek Kabil'i ve 6 milyon vatandaşını korumak için bunun tek yol olduğuna inandığını ifade etti.

Gani beraberinde Afgan halkına ait olan milyon dolarlarla birlikte kaçtığı iddialarını yalanladı. Eşref Gani, Birleşmiş Milletler’in veya diğer bağımsız denetleme kurumların gözetiminde finansal soruşturmaya açık olduğunu belirtti. Ayrıca Gani, açıklamasında kendi yönetiminin sonunun kendisinden öncekilerle benzer şekilde sonuçlandığı için Afgan halkından özür diledi.

NE OLMUŞTU?

Eşref Gani, 15 Ağustos’ta Taliban’ın başkent Kabil’i kuşatmasının ardından ailesiyle birlikte ülkeyi terk etmişti.

Rusya'nın Kabil Büyükelçiliği, Gani'nin nakit para doldurduğu dört araba ve bir helikopterle kaçtığını, helikoptere sığmayan bazı banknotların pistte bırakıldığını açıklamıştı. Afgan vekil Elay Erşad da, Gani'nin başkanlık sarayındaki çalışanlarına bile yalan söyleyerek ülkeden kaçtığını söyledi. Buna göre Gani, başkanlık sarayını savunma bakanlığında toplantıya gittiğini söyleyerek terk etti.

Eşref Gani ve ailesinin Birleşik Arap Emirlikleri'nde olduğu açıklanmıştı.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin