Adana Kebap ve Şalgam Festivali yasaklandı

Adana Valiliği'nden yapılan açıklamada, bazı sosyal medya hesapları ve basın yayın organlarında kentte 14-15 Aralık tarihlerinde düzenlenmesi planlanan "‘Kebap ve Şalgam Festivali"nin iptal edildiği açıklandı. Festival, alkol tüketildiği için tartışmalara sebep olmuştu.

Google Haberlere Abone ol
Adana Kebap ve Şalgam Festivali yasaklandı

Vatandaşların huzur ve güven ortamı içinde yaşamaları, genel sağlığın, kamu düzeni ve güvenliği ile vatandaşların can ve mal güvenliklerinin korunmasının devletin asli görev ve sorumlulukları arasında bulunduğu hatırlatılan açıklamada şöyle denildi:

"Bu çerçevede, bazı terör örgütleri ile art niyetli kişi ve gruplarca festivale katılan vatandaşlarımızın can ve mal güvenliklerinin tehlikeye sokulabileceği ve bu yolla kamu düzeni ve güvenliğini bozmaya yönelik eylemlerde bulunabilecekleri değerlendirildiğinden söz konusu etkinlik valilik makamı tarafından iptal edilmiştir. Bu kapsamda, iş yerlerimizin ruhsatlarına ve ilgili yasal düzenlemelere uygun faaliyette bulunması, ayrıca vatandaşlarımızın ve iş yeri sahiplerinin kamuya açık alanlarda kamu düzeni ve güvenliği ile trafik düzenini tehlikeye sokabilecek faaliyetlerden kaçınmaları ve bu konuda belediyelerimiz ve ilgili kurum ve kuruluşlar tarafından yapılan uyarılara uyulması büyük önem arz etmektedir."

Kebap ve Şalgam Festivali nedir?

İlk olarak "Dünya Rakı Günü" olarak Adana'da yapılmaya başlayan etkinlik, alkol tüketimi nedeniyle tartışmaları da beraberinde getirdi. Adana'nın rakı-şalgam-kebap kültürünün bir arada yaşandığı Büyük Saat civarındaki restoranlar bölgesinde düzenlenen etkinlik adı nedeniyle yaşanan tartışmalar sonra isim değiştirdi.

Daha sonra "Kebap ve Şalgam Festivali" olarak yapılmaya başlayan etkinlikte bir kez silahlı eylem düzenlendi, bir kez de iki grup arasında kavga yaşandı. Özellikle pompalı tüfekle ateş açılmasının ardından etkinliğin güvenlik sorunlarına neden olduğu belirtilerek yapılmaması yönünde valilik tarafından karar alındı.

Daha önce de yasaklanan etkinlik, organizasyon yapılmamasına karşın vatandaşların aynı gün aynı bölgede buluşmasıyla gayri resmi olarak gerçekleşti.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin