Adalet Bakanı Bekir Bozdağ anayasa teklifinin içeriğini açıkladı. CHP'nin başörtüsü ve helalleşme çıkışına seçim hamlesi diyen Bozdağ, maden faciasıyla ilgili dikkat çekici açıklamalar yaptı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, tv100 Ankara Temsilcisi Deniz Gürel'in hazırlayıp sunduğu Ankara'da Neler Oluyor? programına katıldı ve çok önemli açıklamalar yaptı. Anayasa değişikliğiyle bilgi veren Bozdağ "Başı açık veya örtülü olsun hepsi teminat altına alınacak" dedi ve CHP'nin başörtüsü çıkışı ile helalleşme çalışmasının seçime yönelik olduğunu söyledi. "Maden faciasındaki 6 dakikalık kaybı bilirkişi raporu ortaya çıkacaktır" diyen Bozdağ, kendisine yönelik eleştiriye de cevap verdi.

Google Haberlere Abone ol
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ anayasa teklifinin içeriğini açıkladı. CHP'nin başörtüsü ve helalleşme çıkışına seçim hamlesi diyen Bozdağ, maden faciasıyla ilgili dikkat çekici açıklamalar yaptı

TV100 Temsilcisi Deniz Gürel’in sunduğu Ankara’da Neler Oluyor? programına konuk olan Adalet Bakanı Bekir Bozdağ soruları yanıtladı.

İşte Bakan Bozdağ'ın açıklamalarından satır başları:

"CHP'nin başörtüsü gündemi seçim için"

Başörtüsü yasası ile geçmişte çok ciddi bedeller ödemiş bir ülke diyen Bakan Bozdağ, "Başörtüsü kadınlarımızın vaktiyle Türkiye'nin yaşadığı çok önemli sorunlardan biriydi. Zamanında başörtüsü yasasını kaldırmak için attığımız adımlarda AK Parti'ye kapatma davası açıldı. CHP'nin başörtüsü hamlesini siyasi bir hamle olarak görüyorum. Kılıçdaroğlu yaklaşan seçimlerin tesiriyle, eğer 2023’te seçim olmasaydı, 50+1 seçilmek için gerekli ve zaruri olmasaydı ne Kılıçdaroğlu böyle bir adımı atmayı aklına getirirdi ne de atardı. CHP'nin kendi gibi düşünmeyenlerin oyuna ihtiyacı var."

"Samimi değil, hesap çok açık ortada"

CHP'nin başörtüsü hamlesi ve helalleşmeyi gündeme getirmesinin seçime yönelik olduğunu söyleyen Bakan Bozdağ sözlerine şöyle devam etti:

"Türkiye’de herkes böyle bir sorunun varlığını bile unutmuş hatta bazı başörtülü sorunu CHP’nin çözdüğünü zannedecek kadar unutulmuş, gündemden düşmüş. Başörtüsü zulmünün failine, ‘Sorunu çözdünüz’ diyenlere rastladık.

Eğer 50+1 olmasaydı ne helalleşme kavramını gündeme getirirlerdi ne diğer partilerle aynı masada oturmayı sindirebilirlerdi. Samimi değil, hesap çok açık ortada bu hesabı görmek için uzağa gitmeye gerek yok. CHP’nin bugüne kadar yaptıkları ortada."

"CHP de teklifinde samimiyse destek verir"

Başörtüsü teklifindeki düzenlemenin önemizdeki hafta olacağını söyleyen Bakan Bozdağ, "CHP de teklifinde samimiyse destek verir" dedi. Bakan Bozdağ:

"Anayasa uzmanları ve siyasileri bir araya getirerek çalıştık ve şu noktaya geldik; Anayasa’nın ve insan haklarına ilişkin sözleşmelerin teminatı altında olmasına rağmen uygulamada sorun olduğunu ve bunun doğru yerinin 24. Madde olduğu şeklinde kanaat hasıl oldu."

"Başı açık veya örtülü olsun hepsi teminat altına alınacak"

Yasakçı zihniyete yol gösteren değil, hürriyeti teminat altına alan formüller içerecek. Başı açık veya örtülü olsun fark etmez kadınlarımızın hepsi bu milletin asil evlatlarıdır hepsinin hukukunu korumak bizim vazifemizdir.

Bunu Türkiye’nin gündemine yeniden sorun olarak dönmesini istemiyorsa o zaman sözünde duracak gelecek buna destek verecek. CHP teklifinde samimiyse ‘Evet’ verecek ve ülkemizin gündemine döndürülmemek üzere bu konuyu tarihe havale edeceğiz.

"Maden faciasındaki 6 dakikalık kaybı bilirkişi raporu ortaya çıkacaktır"

Bartın Amasra'da meydana gelen 41 maden işçisinin hayatını kaybettiği facia ile ilgili "Bilir kişi heyeti çalışma yürütüyor" dedi. Bozdağ, "Süreçle ilgili adli soruşturma başlatıldı hem idari yönden konu araştırılıyor hem de Bartın Cumhuriyet Başsavcılığı bu konuyla ilgili soruşturma başlatıldı Hakimler ve Savcılar Kurulu soruşturmanın etkin yürütülmesi maksadıyla kıdemli Savcı yetkilendirmesi yaptı."

"Şu ana kadar savcılık burayla alakalı bir bilir kişi heyeti görevlendirdi. Bilir kişiler önceki gün bir çalışma yaptılar dün de akşama kadar çalışma yaptılar. Ön rapor hazırlığı devam ediyor, bilir kişiler bunların hepsini raporlarına dökeceklerdir."

"Sadece o vardiyada olanlar değil o vardiyadan önce olanların da ifadeleri alınacak. 6 dakika ile ilgili inceleme yapılıyor, orada bir kayıp var ve bunun neden kaynaklandığı bilirkişi raporuyla ortaya çıkacaktır."

Bakan Bozdağ cenazede Kur'an-ı Kerim okuması ile ilgili gelen yorumlara yanıt verdi:

"Pek çok cenazede Kur’an-ı Kerim okumuş birisiyim, okumadığım çok cenazede var. Böylesi büyük bir olayda şehidimizin de gençliği nedeniyle etkilendim. Hocalarımız Kur’an okudular ben de ilave okudum. Bunun ayıplanacak, kınanacak bir yönü yok."

"Aile yapımızı korumak Türkiye Cumhuriyeti’ni korumak demektir"

Bir toplumun, devletin güçlü olması için ailenin güçlü olması lazım. Batıda pek çok ülke aile nedeniyle uğradığı sıkıntılar yüzünden anayasalarında değişiklikler yaptılar. Türkiye’de de aile yapımızı korumak demek Türkiye Cumhuriyeti’ni korumak demektir.

Ailenin korunması, devletin kurum ve kuruluşlarına verilmiş ortak bir görevdir. Anayasa’da bu konuda bir düzenleme yok ‘Aile Türk toplumunun temelidir ve eşler arasında eşitliğe dayanır’ diyor hüküm biz bunun yanına yeni bir ifade daha koyuyoruz.

"Türk aile yapısını bozacak her türlü şeyin karşısındayız"

Türk Ceza Kanunu’ndan kişilerin yaşam tarzlarına müdahale etmek suçtur, 2014’te bunu AK Parti suç yaptı. 20 yıldır ülkeyi yönetiyoruz kimin yaşam tarzına müdahale etmişiz? İlk defa yaşam tarzını değiştirmeyi suç sayan iktidar biziz.

AK Parti'nin getirdiği düzenlemeye CHP'nin evet diyeceğini düşündüğünü söylen Bozdağ, "Türk aile yapısını bozacak her türlü şeyin karşısında olduk, bundan sonra da oluruz. Türk aile yapısının dağılmasını sağlayacak her şeyle biz mücadele ederiz. Ailenin temeline dinamit koyacak yaklaşım her zaman karşısında bizi bulacaktır. Bizim getirdiğimiz düzenlemeye Yozgat’taki CHP’lilerin hiçbirinin ‘Hayır’ diyeceğini düşünmüyorum ve CHP tabanının büyük bir kısmının böyle düşündüğünü tahmin ediyorum." dedi.

Yalan habere karşı mücadele ediyoruz"

Sosyal medya yasasını yalan haberlere karşı düzenlendiğini söyleyen Bozdağ, "Esasında insanların toplum içinde saygın, onurlu ve itibarlı yaşamasını temine dönük bir yasadır. Yalandan, iftiradan nice insanımız mağdur olmuştur. Bugün ülkenin dört bir yanında yalan haber nedeniyle itibarını kaybeden nice insan var." dedi.

"Biraz daha genel bir düzenleme. Esasında toplumu, devleti 29. Madde koruyor. Aslı astarı olmadık şeylerle insanlarımızın arasında korku, endişe yaratmak maksadıyla kamu düzenini bozsun diye aleni olarak bunları yaymadan bahsediyor."

"TTB’nin temsilcisi zaten Türk Tabiplerini temsil etmiyor bunlar ve bugüne kadar terör örgütlerinin ağzıyla konuşmayı marifet sanan kesimler. Türkiye Cumhuriyeti bugüne kadar terörle mücadelesinde sivillere zarar vermeden mücadeleyi yürüttük."

"Bizim temel hedefimiz cezasızlık algısını ortadan kaldırmak, daha nitelikli suçların işlenmesine engel olmak, suçla daha etkin mücadele etmek, kadına karşı şiddeti ve dezavantajlı gruplara karşı şiddetin önüne geçmek."

Bakan Bozdağ: Semra Güzel'in milletvekilliğin düşürülmesine Meclis karar verecek.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin