ABD'li siyasetçilerden Facebook'un kurucusu Zuckerberg'e sert tepki

ABD'li Kongre üyeleri, sosyal medya platformları Facebook, WhatsApp ve Instagram'da yaşanan erişim sorunun ardından şirketin CEO'su Mark Zuckerberg'i kullanıcı güvenliği konusunda 'şövalyelik yapıp bir yandan da daha fazla kar elde etmekle' suçladı.

Google Haberlere Abone ol
ABD'li siyasetçilerden Facebook'un kurucusu Zuckerberg'e sert tepki

euronews'un haberine göre, Amerikalı kanun koyucular ayrıca, düzenleyicilerden sosyal medya şirketinin çocuklara zarar verdiği ve bölünmeleri körüklediğine dair bir muhbirin dile getirdiği suçlamaları derhal araştırmasını talep etti.

Facebook muhbiri olarak ortaya çıkan şirketin eski çalışan Frances Haugen, sosyal medya devinin kamu yararı ile şirket karı arasında bir çatışma olduğunda kendi çıkarını seçtiğini söylemişti.

KESİNTİDEN DOLAYI ŞİRKET SORUMLU 

Kullanıcıların haber akışlarında nelerin görüneceğini ve nefret dolu içeriği nasıl tercih ettiklerini yöneten algoritmalar olduğuna vurgu yapan Haugen, bunun insanlar arasında daha fazla bölünmeye ve kötü niyete katkıda bulunduğunu dile getirmişti.

Kesintiden bir gün sonra bir Kongre oturumunda ifade veren ve kesintiden dolaylı olarak şirketi sorumlu tutan Muhbir Frances Haugen, "Facebook, beş saatten fazla bir süre bölünmeleri derinleştirmek, demokrasileri istikrarsızlaştırmak ve genç kızları ve kadınları bedenleriyle ilgili kötü hissettirmek için kullanılmadı." dedi.

YASAL REFORM ÇAĞRISI

ABD Kongresi'nde hem Cumhuriyetçiler hem de Demokratlar, piyasa değeri 1 trilyon doları bulan şirkete yönelik sert eleştiriler yöneltti.

Birçok vekil de sosyal medya platformlarına yönelik yasal reform yapılması çağrısında bulundu. Burada konuşma yapan Senato Ticaret Alt Komitesi Başkanı Demokrat Senatör Richard Blumenthal, Facebook'un, kendi ürünlerinin sigara gibi bağımlılık yaptığını bildiğini söyledi.

FACEBOOK CEO'SU SORUMSUZ

Zuckerberg'in komitede ifade vermesini isteyen Blumenthal, ilaveten Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu ile Federal Ticaret Komisyonu'nu da şirketi soruşturmaya çağırdı.

"Mağdur olan çocuklarımız. Bugün aynaya bakan gençler şüphe ve güvensizlik hissediyorlar." ifadesini kullanan Blumenthal, "Mark Zuckerberg aynada kendine bakıyor olmalı ama o bunun yerine denizde yelken açıyordur." sözleriyle Facebook CEO'sunu sorumsuz davranmakla suçladı.

Alt komitenin Cumhuriyetçi üyesi Marsha Blackburn da "Facebook, kendi sitelerinde 13 yaşın altındaki çocuklara göz yumdu. Şirketin, kendi karını çocukların ve diğer tüm kullanıcıların ruh sağlığının önüne koyduğu açık." diye konuştu.

Cumhuriyetçi Senatör Roger Wicker de, "Amerikalı çocuklar (Facebook) ürünlerine bağımlılar. Bu Büyük Teknoloji şirketlerinde bu gerçeğin doğru olduğuna dair sinsi bir bilgi var." değerlendirmesinde bulundu.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin