ABD'den Türkiye'ye F-16 kiti satışına onay. Gözler Kongre'ye çevrildi

ABD Dışişleri, Türkiye'ye mevcut F-16 savaş uçaklarının iletişim sistemi olan Link-16 taktik veri bağlantı ağının modernizasyon kitlerinin satışına onay verdiğini Kongre'ye iletti.

Google Haberlere Abone ol
ABD'den Türkiye'ye F-16 kiti satışına onay. Gözler Kongre'ye çevrildi

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye mevcut F-16 savaş uçaklarının iletişim sistemi olan Link-16 taktik veri bağlantı ağının modernizasyon kitlerinin satışına onay verdiğini Kongre'ye iletti.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, Türkiye’nin yeni F-16 savaş uçaklarını ve mevcut F-16 filosu için modernizasyon kitlerini alması gerektiğini, bunun NATO için önemli olduğunu belirtmişti.

KONGREYE İLETİLDİ

Bu açıklamadan sonra ABD’den dikkat çeken bir karar geldi.

ABD Dışişleri, Türkiye’ye mevcut F-16 savaş uçaklarının iletişim sistemi olan Link-16 taktik veri bağlantı ağının modernizasyon kitlerinin satışına onay verdiğini Kongre'ye iletti.

YUNANİSTAN VURGUSUNDA BULUNMUŞTU

Blinken, Yunanistan ve Türkiye ilişkilerine dikkat çekerek, “Türkiye, Yunanistan veya başka bir NATO müttefikiyle ilgili çabalarımızın odak noktası, tam olarak birbirleriyle uyumlu olmaları için ihtiyaçları olan ekipman ve teknolojiye sahip olmalarını sağlamaktır. Aynı zamanda, tabii ki aralarındaki herhangi bir anlaşmazlık varsa, sağladığımız herhangi bir ekipman veya teknolojinin bu anlaşmazlıklarda kullanılmamasını sağlıyoruz.” ifadelerini kullanmıştı.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin