ABD'de ‘Ulusal acil durum’ ilan edildi!

ABD Başkanı Donald Trump, ülkede 41 kişinin ölümüne neden olan Coronavirus salgınıyla ilgili Beyaz Saray'da basın toplantısı düzenledi. Farklı bir aşamada olunduğunu ve artık bazı kuralların değiştirilmesi gerektiğini söyleyen Trump, 'ulusal acil durum' ilan etti.

Google Haberlere Abone ol
ABD'de ‘Ulusal acil durum’ ilan edildi!

ABD Başkanı Donald Trump, gerçekleştirdiği basın toplantısında Stafford Anlaşması uyarınca Coronavirus salgınına karşı ‘ulusal acil durum’ ilan etti.

Trump, bu sayede eyaletlere ve belediyelere daha hızlı şekilde federal yardımın ulaşmasını sağlarken doktorların kayıtlı olduğu eyaletler dışında çalışamaması gibi bazı yasakları ortadan kaldırıyor.

Beyaz Saray'da yaptığı açıklamada, “Resmi olarak acil durum ilan ediyorum” diyen Trump, bütün kaynakların virüs ile savaşta kullanılacağını duyurdu.

50 MİLYAR DOLAR YARDIM

Trump tarafından ilan edilen acil durum, Federal Acil Durum Ajansı’na (FEMA) ek kaynak sağlarken bu kaynakların hızlı bir şekilde ihtiyaç noktalarına ulaştırılmasının da yolunu açıyor. Trump yaptığı açıklamada FEMA’nın virüse karşı yürüteceği operasyonlarda kullanılmak üzere 50 milyar dolar federal yardımın yapılacağını da duyurdu.

Trump, FEMA tarafından acil durum merkezi oluşturulduğunu ve her eyalette de merkezler oluşturulacağını belirterek aralarında özel şirketlerinde bulunduğu gruplar tarafından kişilerin en yakın test merkezlerine yönlendirileceklerini ifade etti. Trump hastalık şüphesi olan kişilerin araçlarından inmeden test yapabilecekleri merkezlerin kurulması için çaba sarf ettiklerini de söyledi.

BAZI KURALLAR İPTAL EDİLEBİLİR

Sağlık ve İnsani Servisler Bakanı Alex Azar'ın genişletilmiş yeni yetkilerle donatıldığını ifade eden Trump, gerektiğinde sağlık sisteminin üzerindeki baskıyı azaltmak ve sağlık hizmetlerinin hızlı ihtiyaç sahiplerine ulaşması için bazı kuralların iptal edilebileceğini söyledi. Trump ayrıca öğrencilere ait kredi borçlarının faizlerinin ikinci bir emre kadar durdurulduğunu da açıkladı.

Trump, şunları söyledi:

* Kritik durumlarda yatak sınırlandırılması ortadan kaldırılmış olacak böylece daha fazla hastaya yardım edilebilecek.

* Yaşlı vatandaşlarımız için hastanelerin ek doktor olanağı mümkün olacak.

* Doktorlarımız ne yapacaklarını biliyorlar artık önlerinde herhangi bir engel bulunmayacak.

* Zaman kaybettiren tüzükler ya da yardımı yavaşlatan tüm engeller kaldırılmış olacak.

* Amerikalılar pazar akşamı test yaptırabilecek. 4 koronavirüs testi önümüzdeki hafta hazır olacak.

'HERKESİN BU TESTİ YAPTIRMASINA GEREK YOK'

* Eczacılık firmalarıyla mobil testlerin üretilmesi çalışmaları içindeyiz.

* İnsanlar arabalarından çıkmadan doku/hücre örneği vererek test sonucu alabilecekler

* Ülkemizde çok güçlü bir şekilde bu yönde çalışıyoruz.

* Herkesin bu testi yaptırmasına gerek yok. Bu, gelip geçici bir şey. Bundan çok daha güçlü çıkacağız. Çok şey öğrendik.

* İngiltere’yi de seyahat yasağı listesine eklememi tavsiye ettiler.

* İngiltere’yi ve diğer başka ülkeleri de duruma göre ekleyebiliriz.

* Beyaz Saray doktorlarının hepsiyle görüştüm. Test olmam gerekmediğini söylediler.

'BÜYÜK İHTİMALLE TEST YAPTIRACAĞIM'

Trump, ‘büyük ihtimalle Corona virüsü testi yaptıracağını’ da söyledi.

ABD başkanları, Stafford Act kapsamında ulusal acil durumu genel olarak doğal felaketlere karşı kullanıyor. Ancak 2000 yılında Eski ABD Başkanı Bill Clinton bu yasayı Batı Nil Virüsü salgınına karşı kullanmıştı.

ABD'de resmi rakamlara göre 1629 vaka bulunuyor. Virüs sebebi ile 41 kişi hayatını kaybetti.

Etiketler ABD Donal Trump Trump
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin