76. Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Merve Dizdar'ın oldu. Merve Dizdar: Bu ödül tüm kızkardeşlerime

Bu yıl 76. kez düzenlenen Cannes Film Festivali’nde ödüller sahiplerini buldu. En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Nuri Bilge Ceylan'ın "Kuru Otlar Üstüne" filmindeki performansıyla Merve Dizdar'a verildi. Merve Dizdar ödülünü "Kızkardeşlerime armağan ediyorum" diyerek aldı. Dizdar'ın ödülün açıklandığı sırada şaşkınlığı ise gündem oldu.

Google Haberlere Abone ol
76. Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Merve Dizdar'ın oldu. Merve Dizdar: Bu ödül tüm kızkardeşlerime

Bu yıl 76.'sı düzenlenen Cannes Film Festivali'nde ödüller sahiplerini buldu.

Nuri Bilge Ceylan imzalı "Kuru Otlar Üstüne"deki performansıyla; Cannes Film Festivali'nde En İyi Kadın Oyuncu ödülü Merve Dizdar'ın oldu.

76. Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Merve Dizdar'ın oldu. Merve Dizdar: Bu ödül tüm kızkardeşlerime

"Kızkardeşlerime armağan ediyorum" diyerek ödülünü alan Merve Dizdar şöyle konuştu:

Filmde canlandırdığım Nuray karakteri inandığı şeyler ve varoluşu için mücadele veren ve bu uğurda bedeller ödemek zorudna bırakılmış bir kadın.

Onu tanımak ve anlamak için uzun uzun çalışmak isterdim ama ne yazık ki yaşadığım coğrafrayada bir kadın olmak, Nuray'ın ve Nuraylar'ın duygusunu doğduğum günden beri ezbere bilmeyi gerektiriyor.

Bu ödülü, Nuray ve onun gibi kadınların mücadelesine güç verebilmek için ve bu ödülü, kendisine layık görülenlere boyun eğmeyip eyleme geçen, bu uğurda her şeyi göze alan ve ne olursa olsun umut etmekten vazgeçmeyen tüm kız kardeşlerim ve Türkiye'de hak ettiği güzel günleri yaşamayı bekleyen tüm mücadeleci ruhlara armağan ediyorum."

DİZDAR ŞAŞKINLIĞINI GİZLEYEMEDİ

Öte yandan törende adı açıklandığı sırada Merve Dizdar'ın yaşadığı büyük şaşkınlık da kameralara yansıdı. Dizdar bir süre devam eden şaşkınlığın ardından Nuri Bilge Ceylan'a sarıldı.

FİLMİN KONUSU
Erzurum'un Karayazı ilçesinin köylerinde çekimi yapılan ve yönetmen koltuğunda Nuri Bilge Ceylan'ın oturduğu "Kuru Otlar Üstüne" Türkiye'nin ücra bir köyünde zorunlu hizmetini bitiren ve başka bir öğretmen olan Nuray (Merve Dizdar) ile karşılaşana kadar ayrılabileceğine dair umudunu yitiren genç resim öğretmeni Samet'i (Deniz Celiloğlu) konu alıyor.

TRT ortak yapımı olan film ilk kez Cannes'da sinemaseverlerle buluşmuştu. Filmde Nuray karakterine hayat veren Merve Dizdar ile birlikte Musab Ekici, Deniz Celiloğlu, Ece Bağcı da başrollerde yer alıyor.

Cannes Film Festivali'nde ilk gösterimi yapılan film, perde kapandığında dakikalarca ayakta alkışlanmıştı.

76. Cannes Film Festivali’nde En İyi Kadın Oyuncu Ödülü Merve Dizdar'ın oldu. Merve Dizdar: Bu ödül tüm kızkardeşlerime - Resim : 3

NURİ BİLGE CEYLAN ÖDÜLLERE DOYMUYOR

Merve Dizdar'a En İyi Kadın Oyuncu Ödülü getiren Kuru Otlar Üstüne, Nuri Bilge Ceylan'ın Cannes'daki ilk başarısı değil. Nuri Bilge Ceylan, 2014’te "Kış Uykusu" filmiyle Altın Palmiye ödülünü kazanmış, "Bir Zamanlar Anadolu'da", "Uzak" ve "Üç Maymun" filmleriyle ise Cannes Film Festivali’nden ödüllerle dönmüştü.

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin