7500 liradan fazla maaş alan emekliye zam yapılacak mı? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den yeni açıklama geldi

Emekli maaşlarına Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın verdiği müjdeyle zam yapılmıştı. En düşük emekli aylığı 7500 liraya yükseltilirken, bu rakamın üstünde maaş alan emekliler de maaş artışı istemişti. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den bununla ilgili bir son dakika haberi geldi.

Google Haberlere Abone ol
7500 liradan fazla maaş alan emekliye zam yapılacak mı? Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'den yeni açıklama geldi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, emekli maaşlarına yönelik bir düzenleme yapıldığını canlı yayında duyurmuştu. Erdoğan, en düşük emekli aylığı alanların maaşını 7500 liraya çıkartıldığını açıklamıştı.

Daha sonra yapılan açıklamalarda da emeklilere yılda iki defa verilen bayram ikramiyelerinin de 2 bin lira olarak artırıldığı açıklanmıştı.

Gözler asgari ücrete yakın zamanda bir zamı yapılıp yapılmayacağında. Ayrıca 7500 lira üstü emeki maaşı alanların maaşlarında artış yaşanacak mı?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Temmuz ayında enflasyondaki düşüş eğilimi devam ederse asgari ücrette yeniden bir düzenlemeye ihtiyaç duyulmaz. Temmuzda yeniden değerlendiririz, o günkü şartlarda bakarız. Ama günümüzde öyle bir şey yok" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde (TBMM) AK Parti grup toplantısı öncesi gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bakan Bilgin, asgari ücrete temmuz ayında ara zam yapılacağı iddialarına ilişkin, "Ben hiçbir yerde öyle bir şey konuşmadım. Asgari ücret, bildiğiniz gibi 8 bin 500 lira olarak açıklandı. Enflasyon düşüyor. Temmuz ayında enflasyondaki düşüş eğilimi devam ederse asgari ücrette yeniden bir düzenlemeye ihtiyaç duyulmaz. Temmuzda yeniden değerlendiririz, o günkü şartlarda bakarız. Ama günümüzde öyle bir şey yok" diye konuştu.

Bilgin, emeklilere yönelik yeni bir düzenlemenin olup olmayacağı sorusuna ise "Yaptık işte. Türkiye tarihinde ilk defa en düşük emekli maaşını 7 bin 500 liraya çıkarıyoruz. Bu, tarihimizde ilk defa yapılan çok ciddi bir düzenlemedir. Bundan 10 milyon insan istifade edecek" cevabını verdi.

Öte yandan günboyu gazetisinin özel haberine göre ise Bilgin 7500 lire üstü emekli maaşı alanlar için özel bir zam belirlenecek mi sorusunu da cevapladı.

Konu hakkında Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin'e ''7500 liradan fazla emekliye zam gelecek mi?'' sorusu yöneltildi. 

En düşük emekli maaşı 7500 liraya yükseltilmesi sonrası bu rakamdan yüksek alanlar için de zam beklentisi oluşurken, Bakan Bilgin, "Gündemde kademeli artış yok” diye konuştu.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin