7 milyon kiracı ev sahibi olabilir: Sektör temsilcileri ilk ev teşvikiyle milyonlarca kişinin ev sahibi olabileceğini değerlendiriyor

Barınma sorunu özellikle büyükşehirlerde adeta bir krize dönüştü. Son 3 yılda 2 bin lira olan kiralar neredeyse 25 bin lira seviyelerini gördü. Hem kredilere erişim zorluğu hem de ev fiyatlarının adeta uçuşa geçmesi vatandaşları çok zor durumda bıraktı. TÜİK istatistiklerine göre yaklaşık 7 milyon hane kira ödüyor, aynı istatistiklere göre ev sahipliği oranı da düşüyor. Sektör temsilcileri hükümetin vereceği 1.20 faiz 180 ay ilk ev teşvikiyle milyonlarca kişinin ev sahibi olabileceğini söylüyor.

Google Haberlere Abone ol
7 milyon kiracı ev sahibi olabilir: Sektör temsilcileri ilk ev teşvikiyle milyonlarca kişinin ev sahibi olabileceğini değerlendiriyor

Türkiye'de barınma başta büyükşehirler olmak üzere adeta krize dönüştü. Geçtiğimiz yıllarda 2 bin lira olan kiralar bugün 25 bin lira seviyelerine dayanmış durumda.

Yüksek enflasyon, fahiş ev kiraları, ev fiyatlarının astronomik bir şekilde artması, banka kredilerine erişim zorluğu gibi nedenler yüzünden vatandaşların ev almaları ise neredeyse hayal oldu. 

Her yıl ortalama 800 bin konut ihtiyacına karşın hem inşaat maliyetlerindeki artış hem de krediye erişim zorluğu nedeniyle konut üretimi ortalama yılda 400 bina adede düştü. Üretim talebi karşılamayınca da fiyat dengesi iyice bozulmuş oldu.

Dünya gazetesinde yer alan habere göre satılık ev fiyatlarının 8-10 milyon liralara fırlaması vatandaşları kiralık konutlara yöneltince, bu defa da kira fiyatları uçtu. Son 3 yılda 2-3 bin lira olan kiralar 15-20 bin, hatta 30 bin liraları aştı. Fiyatların büyük bir hızla tırmanması ve krediye erişim zorluğu, ev sahipliğini de etkiledi.

TÜİK İSTATİSTİKLERİ GÖSTERİYOR

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) en son, geçen yıl aralıkta açıkladığı 2021 yılı sonuçlarına göre, Türkiye’de 23,4 milyon hanenin 15 milyon 384 bini kendi sahip olduğu evinde oturuyor. Yaşadığı konut için 7 milyon hane ise kira ödüyor. Yine TÜİK, bu yıl haziran ayında açıkladığı 2022 istatistikleri, ev sahipliği oranının düştüğünü ortaya koydu.

Buna göre, Türkiye’de ev sahipliği oranı son 10 yılda yüzde 60,9’dan yüzde 56,7’ye gerilerken, kiracılık oranı yüzde 20’den yüzde 27,2’ye yükseldi. TÜİK’in, aynı istatistikinde 26,5 milyona ulaşan hanehalkı ve kiracı oranı üzerinden hesaplandığında ise kiracı sayısının yaklaşık 7,5 milyona yaklaştığı hesaplandı.

"EV SAHİPLİĞİ ORANI HIZLA ARTAR" 

KONUTDER Başkan Yardımcısı ve Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, şu değerlendirmelerde bulundu: "Kredili konut satışlarının 2022 yılından beri toplam satışlar içindeki payının düşüş gösterdiği bu süreçte; Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet Yılmaz’ın yakın zamanda açıkladığı yüzde 1,20 faiz, 180 ay vade ile ilk evini alacak olan kişilere bir kampanya düzenlenmesi ve banka iş birliğinin bu noktada devrede olması son yıllarda düşen ev sahipliği oranının tekrar yukarı yönlü ivme kazanmasını sağlayacaktır.

Diğer taraftan aile üyelerinden birine ait konutu olan ve yeni bir konuta yatırım yapmak isteyen alıcıların konut kredisi kullanım yüzdesi dairenin fiyatına göre yüzde 25 seviyelerine kadar düşürüldü. Ancak bu kriterlere sahip alıcıların 1.el konut alımında piyasa koşullarında kredi kullanabilmesine izin verilmesi sektörün nitelikli konut ihtiyacını karşılamaya devam etmesi için önemli olduğunu düşünüyorum.”

"BİTMEK ÜZERE OLAN PROJELER DE EKLENSİN"

 Karmar Aş İcra Kurulu Başkanı Emrullah Yedikardeş gayrimenkul sektöründe gözlerin ekim ayında açıklanacak olan ve ilk evini alacak olanlara uzun vadede düşük faizli konut fırsatı sunacak pakete yöneldiğini söyledi. Emrullah Yedikardeş, paketin TÜİK verilerine göre 7 milyonu bulan kiracıların ev hayallerine destek olmasının beklediğini belirtirken, aynı zamanda yüksek kredi oranlarından dolayı durulan sektörün canlanmasını da sağlayacağını açıkladı.

Emrullah Yedikardeş “Ancak uygun faiz imkanının sadece yeni başlayan projelere değil, teslimi yaklaşan projelere de uygulanması gerektiğini, bunun hem kirasını hem taksidini ödemesi gereken alıcılara gerçek bir kolaylık sağlayacağını düşünüyorum” dedi. Kredilerin ev alacak olanlar için en önemli finansman olduğunu ve belirten Emrullah Yedikardeş, açıklanacak bu cazip paketin yıllardır düşen ev sahipliği oranlarının yükselmesine katkı sağlayacağına inandıklarını açıkladı.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin