5 bin yıllık hamam okul temelinden çıktı! Okul yapılacaktı şimdi açık hava müzesi haline dönüştürülecek

Tokat'ta yıkılıp yerine yapılacak olan yeni okulun temel kazısında tarihi bir keşif yapıldı. Yaklaşık 5 bin yıllık olduğu tahmin edilen tarihi bir hamama ait kalıntılar bulundu. Tokat Valisi Numan Hatipoğlu tarafından yapılan açıklamaya göre kalıntı tamamen ortaya çıkarıldıktan sonra bölge açık hava müzesine dönüştürülecek.

Google Haberlere Abone ol
5 bin yıllık hamam okul temelinden çıktı! Okul yapılacaktı şimdi açık hava müzesi haline dönüştürülecek

Tokat'ta yıkılıp yerine yapacak olan yeni okulun temel kazısında, tarihi hamama ait kalıntılar bulundu. Tokat Valisi Numan Hatipooğlu, "Burada eski bir hamam kalıntısı var. Bu hamam kalıntısını tamamen ortaya çıkaracağız. Açık hava müzesi haline getireceğiz’’ dedi.

Tokat İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından yapılan çalışmada depreme dayanıksız olduğu tespit edilen Atatürk Lisesi, bir yıl önce boşaltılarak iş makineleriyle yıkıldı. Yıkım çalışması tamamlandıktan sonra yeni okul yapılması için temel kazısı yapıldı. Kazı sırasında tarihi duvar kalıntılarına rastlanınca inşaat durduruldu ve Tokat Müzesi arkeologları tarafından çalışma başlatıldı. Kalıntıların, Sultan II. Beyazıt dönemine ait olduğu düşünülen ve Hazinedar Başı Firuz Ağa tarafından 1485 yılında inşa edildiği tahmin edilen Tahtakale Hamamı’na ait olabileceği üzerinde yoğunlaşan ekiplerin çalışması devam ediyor.

LİSE DAYANIKSIZ DİYE YIKILDI

Tokat Valisi Numan Hatipoğlu, "Atatürk Lisemiz depreme dayanıksız olduğu için yıkıldı. Yerine yenil okul için yapılan temel kazısında bazı tarihi kalıntılar bulundu. Temelde çıkan tarihi eserlerden buraya yapılaşma yasağı uygulandı. Tokat’ımıza yeni bir değer kazandırmak için söz konusu alanda şu an itibarıyla kazı çalışmaları yapıyoruz. Burada eski bir hamam kalıntısı var. Bu hamam kalıntısını tamamen ortaya çıkaracağız. Tokat’ın en önemli turizm değerleri olan bölgede yeni bir teşhir alanı ve müze kazandıracağız. Araştırma kazılarımız devam ediyor. Açık hava müze haline getireceğiz’’ dedi.

Kaynak: DHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin