40 yıl sonra enflasyon çift haneye çıktı. 27 yılın en sert faiz artışının gerçekleştiği İngiltere'de enflasyon oranı yüzde 10.1 ile 40 yılın zirvesini yeniledi

1982 yılının şubat ayından bu yana ilk kez İngiltere'de enflasyon çift haneye çıktı. Temmuz ayında İngiltere'de enflasyon yüzde 10.1'i gördü. Aylık olarak tüketici fiyatları da yüzde 0.6 arttı.

Google Haberlere Abone ol
40 yıl sonra enflasyon çift haneye çıktı. 27 yılın en sert faiz artışının gerçekleştiği İngiltere'de enflasyon oranı yüzde 10.1 ile 40 yılın zirvesini yeniledi

İngiltere'de enflasyonda yükseliş ivmesi Temmuz ayında da devam etti. 1982 yılının şubat ayından bu yana ilk kez İngiltere'de enflasyon çift haneye çıktı. Temmuz ayında İngiltere'de enflasyon yüzde 10.1'i gördü. Aylık olarak tüketici fiyatları da yüzde 0.6 arttı. 

Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi enflasyonun yüzde 9,8 olarak gerçekleşeceği yönündeydi. İngiltere'de tüketici fiyatları bir önceki aya göre ise yüzde 0,6 arttı. Bu veriye ilişkin beklenti yüzde 0,4 olarak belirlenmişti.

Çekirdek göstergeler Temmuz'da yükselmeye devam etti. Temmuz'da yıllık çekirdek enflasyon yüzde 6,2 oldu. Bir önceki ay bu veri yüzde 5,8 olmuştu. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin beklentisi çekirdek enflasyonun yüzde 5,9 olması yönündeydi.

27 YILIN EN SERT FAİZ ARTIŞI

Enflasyon yükselmeye devam ederken, İngiltere Merkez Bankası da agresif bir karşılık vermişti. İngiltere Merkez Bankası (BoE), Ağustos toplantısında politika faizini 50 baz puan artışla yüzde 1,75 seviyesine çıkarmış, böylelikle faiz oranında 27 yılın en yüksek artışını gerçekleştirmişti. Banka, yükselen enflasyonun baskısı altındaki ülke ekonomisinin bir yıldan uzun sürecek bir resesyona ilerlediği uyarısında bulundu.

Banka, gaz fiyatlarındaki artış nedeniyle ekim ayında enflasyonun tepe yapacağı öngörülen seviyeyi yüzde 13,3’e yükseltti ve fiyat artışlarının 2023 boyunca yüksek kalacağı konusunda uyardı.

Kaynak: Medyatava
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin