3 yaşındaki Afgan çocuk tek başına Kanada'ya iltica etti

Taliban'ın Afganistan'da yönetimi ele geçirmesinin ardından 3 yaşındaki bir Afgan çocuğunun Kanada'nın başkenti Toronto'ya iltica ettiği duyuruldu. DEAŞ'ın terör saldırısından sağ kurtulan çocuğun, annesini ve 4 kardeşini Afganistan'da bıraktığı belirtildi.

Google Haberlere Abone ol
3 yaşındaki Afgan çocuk tek başına Kanada'ya iltica etti

Taliban'ın Afganistan'da kontrolü ele geçirmesinin ardından büyüyen Afgan göçü sürüyor. Pek çok yetişkin Afgan'ın ülkesini terk etmesinin yanı sıra, en az 300 refakatsiz çocuğun da ülkesini terk ettiğini tahmin ediyor.

KRT web'den Onur Erdoğan'ın El Cezire'den yaptığı çeviri habere göre; bu çocuklardan biri olan 3 yaşındaki Ali; hava yoluyla önce Katar'a, ardından da geçen Pazartesi günü 14 saat süren bir uçuşun ardından babasının yanına, Kanada'nın başkenti Toronto'ya ulaştı.

Kabil Havaalanı yakınlarında DEAŞ Horasan tarafından gerçekleştirilen ve 175 kişinin hayatını kaybetmesine neden olan terör saldırısından sağ kurtulan çocuğun, annesini ve 4 kardeşini Afganistan'da bıraktığı belirtildi.

Katar'da 2 haftadır bir yetimhanede kalan 3 yaşındaki Ali'ye Kanada yolculuğu sırasında Birleşmiş Milletler'in Uluslararası Göç Organizasyonu yetkililerinden birinin refaket ettiği öğrenildi.
2 yıldır Kanada'da yaşadığını belirten baba, yaşadığı endişeden ötürü 2 haftadır uyuyamadığını dile getirdi.

Kanada'nın bu yıl yaklaşık 20 bin Afgan göçmene ev sahipliği yaptığı biliniyor.

UNICEF'in tahminlerine göreyse, Taliban'ın Afganistan'da kontrolü ele geçirmesinin ardından en az 300 refakatsiz çocuk başta Katar ve Almanya olmak üzere pek çok ülkeye iltica etti.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin