‘3 Aralık’ı bekleyin’ demişti… Merakla bekleniyordu. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin vizyon belgesinin detaylarını İstanbul’da paylaştı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun “3 Aralık’ı bekleyin” ifadeleriyle duyurduğu vizyon belgesinin detayları belli oldu. Vizyon belgesi “İkinci Yüzyıla Çağrı” başlıklı bir toplantı ile İstanbul’da açıklandı. Kılıçdaroğlu, “Bugün ülkenin kaderini değiştirme günüdür" dedi.

Google Haberlere Abone ol
‘3 Aralık’ı bekleyin’ demişti… Merakla bekleniyordu. CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin vizyon belgesinin detaylarını İstanbul’da paylaştı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, günler önce duyurusunu yaptığı partisinin vizyon belgesini Lütfü Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayında açıkladı.

'BUGÜN ÜLKENİN KADERİNİ DEĞİŞTİRME GÜNÜDÜR'

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kemal Kılıçdaroğlu, "Bugün Türkiye için uyanmanın ve ayağa kalkmanın, büyümenin vizyonunu ortaya koymak için davet ettik. Halkımızdan ne için oy isteyeceğimizi öğreneceksiniz. Sadece bir adaya, başka bir tek adama, bir zümrenin çıkarına asla oy istemeyeceksiniz. Oyu halkımızdan, herkes için daha iyi yaşama, yeni bir düzene, yeni bir Türkiye hayaline, siyaset üstü anlayışa oy isteyeceksiniz. Bu yeni sistemi bugün açıklıyorum. Bugün dinleyeceğiniz sadece bir krizden çıkma programı olmayacak. Orası çok daha kolay olacak. Krizden alnımızın akıyla hep beraber çıkacağız. Asıl zor olan ülkenin yeniden yapısal krize girmesini kalıcı olarak engellemek. Bu ülke durmaksızın krizlere girdi, çıktı. Şimdi de derin bir krizin içerisindeyiz. Aynı girdaba düşen halkımız ekonomik ve sosyal olarak dayanılmaz acılar çekti. Bugün ülkenin kaderini değiştirme günüdür" dedi.  

Yeni bir tek adam aramadıklarını vurgulayan Kılıçdaroğlu, "Bugün bizden bambaşka bir sistemin alt yapısını dinleyeceksiniz. Bir daha artık böyle acımasız, adaletsiz ve kutuplaşmış dönemler yaşanmayacak. Kurumları yeniden inşa edilmiş, sistemi yeniden oturtulmuş, barışın ve refahın merkezi haline gelen bir Türkiye inşa edeceğiz. Mesele Mustafa Kemal Atatürk'ün hayaline sahip çıkmaktır. Bugün yeni güç birliğiyle tanışacaksınız" ifadelerini kullandı.

'BAY KEMAL ÇIKTIĞI YOLDAN ASLA VAZGEÇMEZ'

Kılıçdaroğlu, "ABD'ye ve İngiltere'ye gittim, ziyaretlerde bulundum. Ne derlerse desinler inandığım vizyon yolculuğundan asla geri adım atmayacağım ve vazgeçmeyeceğim. Ne istediğimi ve bu yolun nereye varacağını başlarken biliyordum. Hepiniz şuna inanın. Bay Kemal çıktığı yoldan asla geri adım atmaz. Kısa bir süre sonra Almanya'ya gideceğim. Orayı da yakından takip etmenizi rica ediyorum. Seyahatlerimde ve sonrasında bahsettiğim 70 isimle tek tek görüştüm, onları siyaset üstü güç birliğine katılmaları için davet ettim. Elimizde 3 büyük güç var. Birincisi, bize inanan halkımız, ikincisi sizler siyasi gücümüz, üçüncüsü ise dostlarımızla kurduğumuz siyaset üstü güç birliğimiz. Bizler, siyasi ve siyaset üstü, rozetli ve rozetsiz hepimiz, ülke için vatan için birlikteyiz" dedi. 

'DEVLET 7 GÜN 24 SAAT ÇALIŞACAK'

Kemal Kılıçdaroğlu, "Bu değerli 70 kişi Türkiye için 24 saat çalışan bir güç birliği olacak. Bir kısmı günü bitirip uyumaya hazırlanırken, dünyanın diğer yanındaki vatanseverlerimiz güne merhaba diyecek. Devlet 7 gün 24 saat çalışacak. Zamanın, mekanın, enlemlerin boylamların ötesinde, kesintisiz üreten Türkiye'yi şimdiden inşa etmeye başlıyoruz. 70 değerli isim ne bir kişi, ne parti ne de iktidar için çalışacaklar. Onlar vatanları için çalışacaklar.  Bay Kemal olmak böyle bir şey. Benim işim birleştirmek, benim işim sistemi kurmaktır, sistemi çalıştırmaktır. Benim işim o sistemi kalıcı kılmaktır. Bizim de ülkeyi birlikte dönüştürmeyi cesaret edenlerin bazılarını çağıracağım. Onlar anlatsınlar" ifadelerini kullandı.  

'SİSTEM TÜRKİYE'Yİ AYDINLIĞA ÇIKARACAK'  

Kılıçdaroğlu, "Jeremy Rifkin, benim de yeni endüstriyel dönüşüm başkanım. Daron Acemoğlu bizimle birlikte olacak. Sayın Öztrak makroekonomik çözümleri, Sayın Böke dijital kalkınma ve yeşil dönüşümü, Sayın Refet Gürkaynak para politikalarını, Ufuk Akçil istihdam politikalarını, Hacer Foggo sosyal politikalarımızı anlatacak. Bu sistem Türkiye'yi hızlıca karanlıktan çekip aydınlığa çıkaracak" dedi.  

CHP lideri, Angela Merkel'in eski danışmanı Jeremy Rifkin'in kendisinin danışmanı olduğunu açıkladı. Toplantıda Rifkin de bir açıklama yaptı.

RIFKIN’DEN İKLİM KRİZİ MESAJI

Rifkin, toplantıya video konferansla bağlandı.

İklim krizine değinen Rifkin, Akdeniz’in 22 ülkesinin dünyanın geri kalanından yüzde 20 daha hızlı ısındığını söyledi.

Rifkin, “Z kuşağı başta olmak üzere şunu söylemek istiyorum; İnsanlık için çok önemli bir zaman diliminden geçiyoruz. Daha önce beş kez önemli yok oluşlar yaşandı. Şimdi ise altıncısının başındayız. Bilim insanları bunu bu şekilde söylüyor” dedi.

ÖZTRAK’TAN ‘İSTANBUL SÖZLEŞMESİ’ AÇIKLAMASI

Rifkin’in ardından kürsüye CHP sözcüsü Faik Öztrak sahneye çıktı. Öztrak’ın açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

Önce Merkez Bankası’nın başına tüm dünyanın saygı duyduğu birisini atayacağız.

Şatafata ve israfa son vereceğiz. Cumhurbaşkanlığı makamını ait olduğu yere, Çankaya Köşkü’ne taşıyacağız. Türkiye'yi, Mali Eylem Görev Gücü'nün gri listesinden çıkaracağız. İstanbul Sözleşmesini yeniden yürürlüğe sokacağız.

‘SOSYAL DEVLET DÖNEMİ BAŞLIYOR’

Ardından CHP Yoksulluk ve Dayanışma Ofisi Koordinatörü Hacer Foggo açıklamalarda bulundu.

Foggo, ilan edilen vizyon ile güçlü sosyal devlet ile fırsat eşitliği döneminin başladığını söyledi.

Foggo “CHP iktidarının ilk 6 ayında Aile Destekleri Sigortası Kurumu kurulacak. Tüm sosyal yardımlar tek bir çatı altında toplanacak. Hiç kimse sosyal yardım almak için kapı kapı dolaşmak zorunda kalmayacak. Devlet, zorda olanın ayağına gidecek” dedi.

PROF. DR. KARA: KALKINMAYI DESTEKLEYECEK POLİTİKAYA İHTİYAÇ VAR

Merkez Bankası’nın eski Baş ekonomisti ve Bilkent Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hakan Kara, video konferans yoluyla toplantıda konuştu.

Kara’nın satırbaşları şöyle oldu:

Yoksullukla mücadele için kaynak gerekiyor. Sürdürülebilir bir büyüme, gelir artışı lazım. Geçmişten ders alıp, geleceğe yönelik politikaları tasarlamak gerekiyor. Türkiye’nin önemli bir deneyimi var. 2001 krizi sonrası uygulanan politikalar…

PROF. DR. GÜRKAYNAK’DAN ENFLASYON MESAJI

Bilkent Üniversitesi İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Refet Gürkaynak da video konferansla toplantıya bağlandı.

Gürkaynak, iktisadi olarak durumun iç açısı olmadığını söyledi.

 Gürkaynak “Sadece iyi niyetle değil, uzmanlıkla daha iyisinin olması mümkün. Bazen Türkiye’de olup biten şeyleri dünyanın bize bir tezahürü olarak anlatmaya çalışıyorlar. Halbuki böyle değil. Türkiye her ülke gibi bir ülke. Türkiye’de enflasyonun bu kadar yüksek olmasının nedeni adının Türkiye olmasından kaynaklanmıyor” dedi.

‘ÇOK FAZLA SINITIMIZ VAR’

Chicago Üniversitesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ufuk Akçiğit de video konferansla toplantıda konuşma yaptı.

Akçiğit, “Türkiye ekonomisini biz nerede bıraktıysak orada kalmış. Çok fazla alanda sıkıntılarımız var. Biz bu problemlerimizi işin uzmanlarıyla tartışırsak düzeltebiliriz” ifadelerine yer verdi.

KILIÇDAROĞLU KAPANIŞ KONUŞMASI İÇİN YENİDEN KÜRSÜYE ÇIKTI

İkinci kez kürsüye çıkan Kılıçdaroğlu, "Önce umutsuz olmamamız gerektiğini bize gösterdiler" dedi ve şunları söyledi:

'TÜRKİYE'DE GERÇEK BİR DEMOKRASİYİ İLAN EDECEĞİZ'

Kemal Kılıçdaroğlu, konuşmasında Türkiye'nin kökten bir değişime ihtiyacı olduğunu vurguladı. Kılıçdaroğlu, "Bu siyaset üstü güç birliği sizlerle çalışınca tamamlanacak. Siyasal birlikteliğimiz var. 6'lı masa. Türkiye için bir araya gelen, kalbi Türkiye için atan 6 vatansever liderin masası var. Bu insanların en büyük motivasyonu alacakları oylarda değil, ülke söz konusu olunca ideolojik farklılıklar teferruattır dememiz, bu masanın en büyük gücüdür. Her türlü kara propagandaya rağmen kenetlenen 6 lideriz biz. Türkiye'de gerçek bir demokrasiyi inşa edeceğiz. Anayasamız hazır, ekiplerimiz, kadrolarımız ortak program için çalışıyorlar" ifadelerini kullandı.

'İLK ADIM HALKIMIZA NEFES ALDIRMAK; İLK 3 YILDA 100 MİLYAR DOLAR YATIRIM GELECEK'

Kılıçdaroğlu, "Hızlı çözümlerimiz hazır, ilk adım halkımıza nefes aldırmak, sonra kalıcı refahı sağlayacağız. Uluslararası temaslarda toplamda 5 trilyon 461 milyar dolarlık fon yöneten yatırım bankaları ve girişim sermayesi fonlarıyla verimli toplantılar yaptım. Aralarında tefeci yoktu, kara para sahipleri yoktu. Dijital teknoloji vardı, yapay zeka vardı, makine öğrenimi, yeşil enerji gibi önemli sektörlere büyük yatırımlar yapan kurumlar vardı. İktidarımızın ilk 3 yılında, en az 100 milyar dolar doğrudan yatırım gelecek. Ben bu parayı kesinlikle getireceğim. Dünyanın her yerinde bağımsız, çok büyük varlık fonları var. İktidarımızın ilk 3 yılında onlardan da en az 75 milyar dolar yatırım alacağız. Yeri yurdu, kaynağı belli, temiz ve sürdürülebilir fonlardan en az 150 milyar dolar yatırım getireceğiz. Özellikle hedefimiz Avrupa'nın ve uzak doğunun emekli fonları olacak. Türkiye büyük kaynaklara ve potansiyele sahiptir.  Bay Kemal çetelerle ve yolsuzluk yapanlarla mücadele etme sözü verdi. Ben kirli sermayenin adamı olmam. 418 milyar doları borçları olarak onların defterlerine yazdım. Neden aracılarla haber gönderiyorlar? Kuruş kuruş, dünyanın neresinde neyiniz varsa hepsini biliyorum. Bu parayı hukuk içinde sizden alacağım" dedi.

Kılıçdaroğlu, devletin maaş alanlara en az 300 milyar dolar borcu olduğunu ve bu borcu ödemeye geleceklerini söyledi.

'KALICI REFAHA ULAŞACAĞIZ'

Kılıçdaroğlu, "Bir, güven ortamı yaratarak yatırımı çekeceğiz. İki, temiz yönetimle halktan çalınanları halka iade edeceğiz. Üç, akılcı yönetimle Türkiye'yi hızla krizden çıkaracağız. Bunları yapacağız ama yetmez. Halkımızı zenginleştireceğiz. Kalıcı refaha ulaşacağız. Vizyonumuz, yol haritamız, projemiz hazır. Tüm bu projelerimizin Türkiye'nin ikinci yüzyılını inşa etme başlığı altında birleştirdim. Halkımızı kalıcı zenginliğe ulaştıracak projemizi 5 kolona ayırdım. Çok sayıda somut proje üzerinde çalıştık. Geri kalanı önümüzdeki günlerde teker teker anlatacağım" dedi.

'5 KOLONDA PROJELER'

Kemal Kılıçdaroğlu, "Birincisi, endüstriyel dönüşümü gerçekleştirme kolonu. Türkiye'nin uluslararası rekabet gücünü artırarak topyekün kalkınmayı sağlayacağız. Tüm Türkiye'yi kapsayacak bir üretim, ticaret ve finans ağı oluşturacağız. 50 ili kapsayan 8 bölgede özel ekonomi bölgeleri oluşturacağız. Esnek, kendine özel mevzuata tabi inovasyon odaklı özel ekonomi bölgeleri olacak. Türkiye genelinde bir üretim ve ihracat hareketi başlatacağız. Limanlar, tersaneler, tarım bölgeleri ve dijital yatırım bölgeleri var. Tüm Türkiye üretecek. Başta İstanbul olmak üzere, metropollere yığılan nüfus içi boşaltılan Anadolu'da istihdam imkanı bulacak. Marmara ve Ege Bölgesi'nden tersine göç teşvik edilecek" dedi.

Kılıçdaroğlu, "İkinci kolon, iş gücü dönüşümü. Bu kalkınmayı gerçekleştirmek için eğitimde fırsat eşitliğine ve üniversitelerimizin bilgi üretmesine yüksek yetenek inşasına ve köklü değişimi gerçekleştirecek nitelikli iş gücüne ihtiyacımız var. Üçüncü kolon, enerji. Dünyanın içinde bulunduğu enerji krizi derinleşiyor. Enerjide bağımsızlığımızı sağlamak önceliğimiz olacak. Birincisi, temiz enerjiye yatırım yapmak. İkincisi de Akdeniz Havzasındaki avantajlı konumumuzu kullanmak. Petrolün nerede olacağını tayin edemeyiz ama çipin nerede üretileceğine biz karar verebiliriz. 21'İnci yüzyılın en önemli yarış alanı çip üretimidir. Enerji krizi tek global kriz değil. Gıda krizi var" diye konuştu.

'KİŞİ BAŞINA DÜŞEN MİLLİ GELİRİMİZİ 20 BİN DOLARIN ÜZERİNE ÇIKARACAĞIZ'

Kılıçdaroğlu, "Dördüncü kolon, gıda bolluğu ve bereketi. Aç çocuklarla endüstriyel devrimi gerçekleştiremeyiz. Milletimizin en büyük zenginliklerinden biri bereketli topraklarımız. Bizi buğdaya da nohuta da dışa bağımlı hale getirdi. Artık egemenliğimizi kısıtlayan bu düzeni değiştireceğiz. Bu düzenin nasıl değiştiğine 85 milyon da dünya da tanık olacak. Türkiye tarım ve hayvancılıkta bölgenin en güçlü ülkesi haline getireceğiz. İhracat devi olacağız. Ekilmedik toprak kalmayacak. Süt üreten de et üreten de kazanacak. Hiçbir çocuğumuz yatağa aç girmeyecek. Beşinci kolon, istihdam artışı. Bu bölgelerde ilk etapta 3 buçuk milyon kişi istihdama edilecek. 5 yıl içinde 13 milyon 500 bin kişi sürdürülebilir iş edinme programlarına dahil edilecek. Kişi başına düşen milli gelirimizi 20 bin doların üzerine çıkaracağız" şeklinde konuştu.

'SİYASET ÜSTÜ LİYAKATLİ KADROLAR BİR ARADA ÇALIŞACAK'

Kılıçdaroğlu, "Emeğin değeri artacak, temiz yönetim ve güçlü sosyal devletle hem gelir hem de fırsat eşitliği sağlanacak. Demokrasiyi inşa edeceğiz. Türkiye kral değil, kural istiyor. Kurallı ekonomiyi getireceğiz. Siyasette, siyaset üstü liyakatli kadrolar bir arada çalışacak. Bu toplantıda zaten vurgulamak istediğimiz öz bu. Siyasette, siyaset üstü liyakatli kadrolar bir arada çalışacak. Çalışma prensipleri asla sıcak siyasetin ajandasına kurban edilmeyecek. Gelen iktidarlar ekonomi, sanayi, kendi siyasal ajandalarına göre manipüle edemeyecekler. Bağımsız kalması gereken kurumlar bağımsız kalacak. İnşa edeceğimiz büyük güç birliği kalıcı sisteme dönüşecek. Kuracağımız sistem devletin rasyonel yönetilmesi gereken can damarlarını koruyacak. Sistem güçlendikçe ülke artık sürekli yapısal krizlerle karşı kaşıya kalmayacak" ifadelerini kullandı.

'ZENGİNLİK TABANA YAYILACAK'

Kılıçdaroğlu, "Vizyonda, yeni sanayi devriminin tam merkezinde olacağız. Alt yapıyı kurguladık, planımız, projelerimiz ve insan kaynağımız hazır. Endüstriyel alt yapıyı dönüştüreceğiz. Vizyonumuzu hayata geçireceğiz. Böyle Türkiye kalkınacak. Bu zenginlik tabana yayılacak, halk zenginleşecek. Güçlü sosyal devlet ile cumhuriyetin ikinci yüzyılında halkımızı hak ettiği refaha ulaştıracağız. Zengini zenginleştiren, fakiri fakirleştiren düzenin sonuna geldik. Yapılacak tek bir şey kaldı. Kazanmak. Başaracağız ve kazanacağız" dedi.

'6'LI MASA ÇOĞUNLUĞU ALACAK'

Kılıçdaroğlu, "6'lı masa hem Cumhurbaşkanlığını hem de Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde çoğunluğu alacak. Biz halkın sesiyiz, hakkın mücadelesini veriyoruz, adalet istiyoruz. Önümüzde aylar sürecek uzun mücadeleler var. Sonunda hak galip gelecek. Halkın sesi Hakk'ın sesidir. Lamı cimi yok bu zorba gidecek. Halktan çaldıkları her şey halka dönecek, zafer bizim olacak. Doğrul milletim, asla başını eğme. Ayağa kalkın kadınlar, gençler, çocuklar. Bundan sonra hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Bu ülkeye hak, hukuk ve adalet mutlaka gelecek. Söz veriyorum bu ülke küllerinden yeniden doğacak. Söz veriyorum Atatürk'ün vizyonunu hayata geçireceğiz. Yaşama sevincini geri alacağız. İktidara geliyoruz. En ufak endişeniz olmasın. Ey dünya Türkiye senin ucuz iş gücü alanın olmayacak. Türkiye mülteci kampın olmayacak. Sana rakip olmak için geliyorum ey dünya. Türkiye bir yıldız gibi parlayacak. Yeni Türkiye hayalimiz için yola çıkıyoruz" ifadelerini kullandı.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin