25 Kasım'da kadınlar Taksim'de yasağa rağmen sokağa çıktı, ülkenin dört bir yanında eylemler yapıldı. Kadınlar 'İtaat yok, isyan var' dedi

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Taksim'de yapılmak istenen eyleme Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından yasak geldi. Yasağın ardından Taksim Meydanı ve İstiklal Caddesi üzerinde bulunan yollar polis barikatları ile kapatıldı. Yasağa rağmen bir araya gelmeye çalışan çok sayıda kadın ise gözaltına alındı. Ülkenin dört bir yanında da kadınlar şiddete karşı sokaktaydı. İşte il il 25 Kasım gösterileri…

Google Haberlere Abone ol
25 Kasım'da kadınlar Taksim'de yasağa rağmen sokağa çıktı, ülkenin dört bir yanında eylemler yapıldı. Kadınlar 'İtaat yok, isyan var' dedi

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla Taksim'de yapılmak istenen eyleme Beyoğlu Kaymakamlığı tarafından yasak geldi. Ardından Taksim'in belli bölgeleri polis tarafından barikatlarla kapatıldı. Kaymakamlık kadınların eylemini yasakladı. Polis Taksim bölgesini barikatlarla kapattı.

GAZETECİLER ÇIKARILDI, KADINLAR GÖZALTINA ALINDI, BİR KADIN BAYILDI

Kadınlar yasağa rağmen 19.00’da yapılacak eylem için Taksim’de bir araya gelmeye çalışınca polis kadınları gözaltına aldı.

Polis Taksim Tünel'de yapılmak istenen 25 Kasım eylemini takip etmek için bekleyen gazetecileri alandan çıkardı. 

Şu ana kadar edinilen bilgilere göre, Taksim Tünel'de bir araya gelip eylem yapmaya çalışan kadınlardan ise 8’i polis tarafından gözaltına alındı.

Taksim'de toplanamayan kadınlar Haliç'e doğru yürüyüşe geçti. Burada pankart açarak eylem yapmaya başladılar, ancak kadınlar burada da kısa süre sonra polis engeliyle karşılaştı. Polis müdahalesi nedeniyle bir kadın bayıldı.

Kadıköy İskelesi'nden Taksim Tünel'deki 25 Kasım eylemine gitmek isteyen kadınlar da polis engeliyle karşılaştı. 5 kadın gözaltına alınarak Rıhtım Karakolu'na götürüldü. 

Beyoğlu Kaymakamlığı’nın yasak kararının iptali için 25 Kasım Kadın Platformu'nun açtığı davada mahkeme, "idarenin savunma yapması gereklidir" dedi ve yasak kararını kaldırmadı. 

GÜN BOYU NELER YAŞANDI?

Kadına Karşı Şiddetle Mücadele Günü için kadınların şiddete karşı çağrı yaptığı Taksim'deki 25 Kasım eylemleri öncesi Taksim Meydan ve Sıraselviler Caddesi'nde polis barikatları kuruldu.

Şişhane metrosu ve Taksim'in belli yerlerine barikatlar istiflendi.

Yasağa gerekçe olarak ise “Bazı toplumsal duyarlılıklar nedeniyle toplumda infial uyandırabileceği, bu durumun toplumsal iç barışı tehdit edebileceği, etkinlikleri gerçekleştirecek grup/şahıslar ile vatandaşlarımız arasında sözlü ve fiziksel provokatif amaçlı olayların olabileceği, kamu düzeninin sağlanması, suç işlenmesinin önlenmesi ile başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması” gösterildi.

METRO VE FİNİKÜLER KAPATILDI

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, İstanbul Valiliği kararıyla 15.00'ten sonra M2 Yenikapı-Hacıosman metro hattının Şişhane ve Taksim istasyonları ile F1 Taksim-Kabataş füniküler hattının işletmeye kapalı olacağını duyurdu.

 SADECE TAKSİM DEĞİL, KADINLAR HER YERDE SOKAĞA ÇIKTI: 'İTAAT YOK, İSYAN VAR'

İstanbul Taksim'de kadınlara uygulanan yasağın yanı sıra ülkenin pek çok kentinde 25 Kasım'da eylem yapmak isteyen kadınlar, yasaklarla karşılaştı. Yasaklara rağmen sokağa çıkan kadınlar, "itaat yok, isyan var" dedi. Bu yıl kadınların gündeminde kadına yönelik şiddetin önlenmesi için İstanbul Sözleşmesine yeniden dönülmesi vardı. Eylemlerde İranlı kadınların mücadelesine de dayanışma mesajları gönderilirken dünyanın her yerinde kadınlar için daha fazla özgürlük, daha fazla adalet istendi.

Kadınlar, yaptıkları açıklamalarda ucuz iş gücü olmaya, artan yaşam maliyetleri nedeniy yoksullaşmaya itiraz ettiklerini dile getirerek şiddet dilinin ve yok saymanın son bulmasını istediler.  

25 Kasım'da kadınlar Taksim'de yasağa rağmen sokağa çıktı, ülkenin dört bir yanında eylemler yapıldı. Kadınlar 'İtaat yok, isyan var' dedi - Resim : 2

Ankara'da Kadın Platformu’nun çağrısıyla kadınlar sloganlarla Sakarya Caddesi’nde bir araya geldi.

İzmir'de ise kadınların durağı Alsancak' meydanı oldu. "Eşitlik, özgürlük ve laiklik için ayaktayız" pankartı taşıyan kadınlar, yaptıkları basın açıklamasında "Bizi korkutmaya, sindirmeye, yaşamdan izole etmeye çalışanlara bir kez daha bu sokaklarda meydan okuyoruz" dedi. 

25 Kasım'da kadınlar Taksim'de yasağa rağmen sokağa çıktı, ülkenin dört bir yanında eylemler yapıldı. Kadınlar 'İtaat yok, isyan var' dedi - Resim : 3

Kocaeli, Eskişehir, Antalya, Bursa,  Kocaeli, Trabzon, Hatay, Mersin başta olmak üzere bir çok ilde kadınlar kadına yönelik şiddete karşı eylem ve etkinlikler düzenledi. 

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin