23 sayfa kitabı 20 dakikada okudu. Dünya şampiyonu olan öğrenci Türk bayrağını ilk sıraya yükseltti

İzmir'de 7. sınıf öğrencisi olan Zimra Evren, katıldığı Polonya merkezli hızlı okuma yarışmasında şampiyon oldu. 23 sayfa kitabı 20 dakikada okuyan Evren, Türk bayrağını ilk sıraya yükseltmenin gururunu yaşadı.

Google Haberlere Abone ol
23 sayfa kitabı 20 dakikada okudu. Dünya şampiyonu olan öğrenci Türk bayrağını ilk sıraya yükseltti
İHA

İzmir’in Buca ilçesinde yaşayan Makbule-Süleyman Alkan Ortaokulu öğrencisi 11 yaşındaki Zümra Evren, çevrim içi Polonya merkezli hızlı okuma yarışmasına katıldı.

6 ülkeden 30 kişinin katıldığı yarışmada 23 sayfalık kitabı 20 dakikada okuyan Evren dünya birincisi oldu.

Öte yandan kitap içerisinden sorulan 8 soruyu doğru yanıtlayan Evren, Türk bayrağını ilk sıraya yükseltmenin gururunu yaşadı.

23 sayfa kitabı 20 dakikada okudu. Dünya şampiyonu olan öğrenci Türk bayrağını ilk sıraya yükseltti

"ANNEM KÜÇÜKLÜĞÜMDEN BERİ KİTAP ALIRDI"

Yaşıtları ile karşı karşıya geldiği yarışmada şampiyon olan Evren, "Annem küçüklüğümden beri okumam için bana hep kitap alırdı. İlkokulda Yıldırım öğretmenin kitap okuma alışkanlığımı ilerletti ve bu sayede kitap okuma alışkanlığım oluştu. Ben almak istediğim kitapları teyzeme söylüyordum ve teyzem de benim için sipariş ediyordu. Böylece kitapları ve okumayı çok sevmeye başladım. Daha sonraki süreçte hızlı okuma için bir kursa kayıt oldum. Ardından yarışmaya katılmaya karar verdik. Benim için çok heyecanlıydı ve biraz stres de vardı. Yapabilir miyim ya da süreyi yetiştirebilir miyim diye düşünüyordum. Yarışmaya Fransa, Lüksemburg, Polonya, İngiltere gibi çeşitli ülkelerden öğrenciler katılmıştı. Yarışmaya girdiğimde karşıma 23 sayfalık metin bulunan bir kitap çıktı. Onu 20 dakikada okumaya çalıştım. Ardından metinle ilgili 8 soru geldi ve o 8 soruyu okuduğum metine göre cevaplamam gerekiyordu. Hem verilen süre içerisinde metini okudum hem de sorulan soruların tümüne doğru cevap vererek birinci oldum ve madalyayı aldım. Böylelikle dünya birincisi oldum. Sonuçlar açıklanınca çok şaşırmıştım. Sırtımdan büyük bir yük kalkmış gibi oldu. Birinci olmayı beklemiyordum. Çünkü ben bu yarışmaya kendimi denemek için girmiştim" dedi.

23 sayfa kitabı 20 dakikada okudu. Dünya şampiyonu olan öğrenci Türk bayrağını ilk sıraya yükseltti - Resim : 2

"HIZLI OKUYABİLMEK ÇOK ÖNEMLİ"

Arkadaşlarına da yarışmaya katılma konusunda tavsiyede bulunduğunu belirten Evren, “Arkadaşlarımdan kursa ilgi duyanlar oldu ve yarışmaya katılmak isteyenler kayıt yaptırdı. Onların da hoşuna gitti. Arkadaşlarımdan hızlı okumaya yetenekleri olanlar da vardı. Hızlı okumak bence çok önemli. Çünkü LGS ve YKS sınavlarında soru başına bir dakika düşüyor ve bunu hızlı okuyarak daha çok geliştirebiliriz. Aslında benim okumamda ve anlamamda bir sakınca yoktu. LGS ve YKS sınavlarında soru başına bir dakika düştüğü için ben kendimi hızlandırmak istedim. Annem de hızlı okumam için beni bu kursa yazdırdı” dedi.

Yoğun olsa bile her gün bir saat kitap okuduğunu kaydeden Evren, "Arkadaşlarıma da kitap okumayı öneririm çünkü kitap okumak çok önemli bir şey. Arkadaşlarım günde çok yoğun olsalar bile en az bir sayfa kitap okumalarını tavsiye ederim. Çünkü bu onlara büyük bir katkı sağlayacak" diye konuştu.

Şimdiye dek okuduğu kitapların boyu kadar olduğunu ve adet olarak 400 civarında olduğunu söyledi.

23 sayfa kitabı 20 dakikada okudu. Dünya şampiyonu olan öğrenci Türk bayrağını ilk sıraya yükseltti - Resim : 3

"ZÜMRA'YA OLDUKÇA FAZLA KİTAP TAKVİYESİNDE BULUNDUM"

Zümra'nın küçük yaştan beri kitaplara ilgisinin bulunduğunu söyleyen anne Lerzan Evren, “İnternette gezen bir yazı görmüştüm, bu beni çok etkilemişti. ‘Çocuğunuzu seviyorsanız bir kitap alın, daha çok seviyorsanız iki kitap alın’ şeklinde bir yazıydı. Bu yazı uzun bir süre benim önüme geldikçe bunun çok önemli olduğunu anladım ve ben Zümra'ya oldukça fazla kitap takviyesinde bulundum. Zümra da kitapları çok seviyordu. İlk önce masal ve boyama kitaplarına ilgisi başladı. Ardından normal okumaya geçtikten sonra bu süreç hikaye kitaplarıyla devam etti” diye konuştu.

"ONUNLA BİRLİKTE BEN DE KİTAP OKUYORUM"

Zümra ile birlikte ortak kitap saatlerinin olduğunu söyleyen anne Evren şöyle konuştu: Onunla birlikte ben de kitap okuyorum. Çünkü çocuğumuza sadece kitap oku demek yetmiyor. Velisi olarak ben de gün içinde o ne zaman müsaitse veya ben ne zaman müsaitsem ortak nokta, ortak saati bulup beraber kitap okuyoruz. Zümra çok yoğun olsa bile kitaba vakit ayırıyor. Çünkü kitap onun artık bir hobisi artık bir deşarj olma şekli haline geldi. Bundan çok memnun olduğu için bunu sürekli devam eder hale geldik. Zümra’nın şampiyon olmasından dolayı çok mutlu olduk. Bayrağımızı oralarda dalgalandırması bizim için çok büyük onur ve gurur oldu. Annesi babası olarak gurur duyuyoruz.

23 sayfa kitabı 20 dakikada okudu. Dünya şampiyonu olan öğrenci Türk bayrağını ilk sıraya yükseltti - Resim : 4

"TÜRKİYE'DEN BÖYLE BİR BAŞARININ ÇIKMASI ÇOK ÖNEMLİ"

Zümra'nın şampiyon olmasına çok mutlu olduklarını belirten hızlı okuma eğitmeni Mehmet Taşhanlıgil, "İlk başta sonuçlar açıklandı ve çocuk kategorisinde dünya şampiyonu Zümra dediler. Biz bayağı bir heyecanlandık ve mutlu olduk, gururlandık. Türkiye'den böyle bir başarının çıkması çok önemli. Okuma oranları günümüzde çok ciddi anlamda düşüyor. Zümra çok okuyan bir öğrenci, aynı zamanda da dünya şampiyonu olan bir öğrenci. Zümra’nın burada yaptığı şey aslında düzenli olarak okuma pratikleri yapmak ve nasıl fiziksel bir kas varsa, zihinsel bir kası da geliştirerek başarıya ulaştırmak oldu. Dünya şampiyonasında yetişkin kategorisinde Fransızlar şampiyon oldu. İnşallah önümüzdeki yıl dünya şampiyonasında yetişkinler kategorisinde de Türkiye'yi elde edeceğiz. Zümra'nın bu başarısından dolayı da kendini ayrıca tekrar tekrar kutluyorum. Ondan düzenli okumaları ihmal etmiyoruz diye bir söz aldım. Belki de yetişkin kategorisinde de ileride şampiyon kendisi olabilir" dedi.

Zümra'nın antrenman sürecinin bir yılı bulduğunu aktaran Taşhanlıgil, "İlk başta okuması 150-200 kelime bandındaydı. Bin 500'lere kadar çıkardı. Fakat bin 500'e çıktığı zaman anlam biraz düştüğü için soruları cevaplarken hatalar yapabilirdi. O yüzden birazcık daha hızını düşürerek daha anlamlı okuması bizim tercihimizdi. Ortalama 900 kelime civarında bir hızla da şampiyonluğu tamamlayarak istediğimiz sonuçları almış olduk." diye konuştu.

 

 

Kaynak: İHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin