2023 Asgari ücret miktarında kritik açıklama. Asgari ücret zammı belli oldu. Asgari ücreti 'Kırmızı çizgimizdir' diyerek TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay duyurdu

Milyonların gözü kulağı asgari ücrete yapılacak zam oranında. Enflasyon karşısında maaşları eriyen ücretli çalışanlar maaşlara en az enflasyon oranında zam bekliyor. Asgari ücret maratonunda ilk toplantının yapılmasının ardından TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay ilk kez rakam verdi. Atalay "7 bin 785 liranın altındaki bir rakamı kabul etmemiz sıfır, kırmızı çizgimiz. Bu miktarın üzerine çıkmamız lazım." dedi.

Google Haberlere Abone ol
2023 Asgari ücret miktarında kritik açıklama. Asgari ücret zammı belli oldu. Asgari ücreti 'Kırmızı çizgimizdir' diyerek TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay duyurdu

Asgari ücrette ilk toplantı 7 Aralık'ta, ikinci toplantı ise 14 Aralık'ta yapılacak. TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, TRT Haber’de asgari ücrete dair değerlendirmelerde bulundu. Hükümet kanadı ve işveren temsilcileriyle bir uzlaşı halinde süreci ilerletmek istediklerini söyleyen Atalay, 7 bin 785 liranın altındaki rakamı kabul etmeyeceklerini belirtti. "Kırmızı çizgi bu onun üzerine çıkmak gerekiyor" dedi.

"7 bin 785 liranın altındaki bir rakamı kabul etmemiz sıfır, kırmızı çizgimiz"

Sözlerini sürdüren Atalay "7 bin 785 liranın altındaki bir rakamı kabul etmemiz sıfır, kırmızı çizgimiz. Bu miktarın üzerine çıkmamız lazım. Gıda da artış yüzde 138. Neyin ne olduğunu biz A'dan Z'ye biliyoruz. Bunlar göz önünde bulundurulmalı ve öyle bir rakam bize getirilmeli" dedi.

 

"Bunlar asgari ücret kadar önemli sorunlar"

Atalay, "İnsan odaklı bir çalışma olması lazım. Sendikalar, STK’lar, işverenler insan odaklı bir çalışma yapmak mecburiyetinde" dedi. Gündemde işçinin birçok sorunu olduğunu ifade eden Atalay, "EYT var bizim sorunumuz, geçici işçi var bizim sorunumuz, vergi var bizim sorunumuz, iş kazaları var bizim sorunumuz. Bunlar asgari ücret kadar önemli sorunlar" şeklinde konuştu.

"Bu, adil bir sistem değil"

Gelir vergisi sisteminde düzenlenme yapılması gerektiğini ifade eden Atalay, "Biz geçmişte aralık ayının sonunda giriyorduk yüzde 27’ye, şimdi haziran ayının başında giriyoruz. Bu, adil bir sistem değil. Sürdürülebilir bir şey değil" açıklamasını yaptı.

 

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin