2020'de işçinin alacağı asgari belli oldu

Türkiye'de milyonlarca insanı ilgilendiren asgari ücretin 2020 yılında ne kadar olacağı açıklandı. Görüşmeler sırasında sendikaların 2 bin 578 liranın altını kabul etmeyeceklerini açıklamasının ardından rakam belli oldu. 2020 yılında işçiler 2 bin 324.70 TL ücret alacak.

Google Haberlere Abone ol
2020'de işçinin alacağı asgari belli oldu

Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile sendikalar arasında yapılan görüşmelerin ardından 2020 yılında işçilerin alacağı rakam belli oldu. Bir süredir devam eden görüşmelere Türk-İş, Hak-İş ve DİSK direkt olarak katılmıştı. Sendikalar istedikleri minimum rakamı belirterek altını kabul etmeyeceklerini ifade etmişlerdi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise işçileri mağdur etmeyeceklerini belirtmişti. Yapılan uzun görüşmelerin ardından asgari ücret belli oldu.

2020 yılında işçiler 2 bin 324.70 lira ücret alacak.

Asgari ücret komisyonu nedir?

Asgari ücret, yasa gereği 5'er işçi, işveren ve devlet temsilcisi olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından belirleniyor. Bu komisyonda, işveren tarafını TİSK, işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türk-İş temsil ediyor.

Bakanlığın belirlediği üyelerden birinin başkanlık ettiği komisyon, en az 10 üyenin katılımıyla toplanıp oy çokluğuyla karar veriyor. Oyların eşitliği halinde başkanın bulunduğu tarafın çoğunluğu sağladığı kabul ediliyor.

Asgari ücret ne kadar? Asgari ücretin işverene maliyeti ne kadar?

Halen bekar bir işçi için aylık brüt 2 bin 558 lira 40 kuruş olan asgari ücret, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 20 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediğinden net 2 bin 174 lira 64 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 3 bin 6 lira 12 kuruş. Bunun 2 bin 558 lira 40 kuruşunu brüt asgari ücret, 396 lira 55 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 51 lira 17 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin