1915 olayları... Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Joe Biden'a tepki: Siyasi açıklamalarla tarih yeniden yazılamaz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD Başkanı Joe Biden'ın 1915 olaylarını "soykırım" olarak tanımlamasına tepki gösterdi. Çavuşoğlu, "Siyasi açıklamalarla tarih yeniden yazılamaz." dedi.

Google Haberlere Abone ol
1915 olayları... Mevlüt Çavuşoğlu'ndan Joe Biden'a tepki: Siyasi açıklamalarla tarih yeniden yazılamaz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 1915 Olayları hakkında açıklama yapan çevrelere ilişkin açıklama yaptı.

Çavuşoğlu, "Tarihi çarpıtmaya yeltenen siyasi şarlatanlar yine sahnede. Siyasi açıklamalarla tarih yeniden yazılamaz. Bu tutumlarında ısrar eden fırsatçılar, art niyet ve ikiyüzlülükleriyle hatırlanacaktır. Yüce Türk Milleti’ne tarih dersi vermek kimsenin haddi değildir" açıklamasında bulundu.

Ortak Tarih Komisyonu açıklaması

Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

1915 olayları konusunda gerçeklerle ve uluslararası hukukla bağdaşmayan talihsiz açıklamalar, tarihi siyasi saiklerle yeniden yazmaya yeltenen beyhude çabalardır.

Hiç kimse unutmamalıdır ki 1915 olayları siyasetçilerin kendi gündemlerine ve iç siyasi mülahazalarına göre tanımlanamaz. Böyle bir yaklaşım, ancak tarihin tahrif edilmesine yol açar.

Bu taraflı tutumlarını sürdürmekte ısrar edenler, tarihte ucuz siyasi fırsatçılar olarak anılacaktır. Bizim açımızdan hükümsüz olan bu açıklamaları reddediyor, bu yanlışta ısrar edenleri en şiddetli şekilde kınıyoruz.

Hiç kimse ve hiçbir kuruluş, Türkiye’ye kendi tarihiyle ilgili ders veremez. Dar görüşlü siyasi hesaplara hizmet eden ve tarihten husumet çıkarmaya çalışan bu çevreleri, yaptıkları bu vahim hataları düzeltmeye, önerdiğimiz Ortak Tarih Komisyonu’nu desteklemeye ve ülkemizin öncülük ettiği bölgesel barış ve iş birliği çabalarına katkıda bulunmaya çağırıyoruz.

Ne olmuştu?

ABD Başkanı Biden, 1915 Olaylarına ilişkin Ermeni iddiaları konusunda yaptığı yazılı açıklamada "soykırım" ifadesini kullanmıştı.

 

Kaynak: tv100.com
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin