11 belediye başkanından 'Ulaşım zammı' açıklaması: Sorumlusu yerel yönetim değil

CHP'li 11 büyükşehir belediye başkanı bir araya geldi. Toplantının ardından açıklama yapan başkanlar "Mevcut ekonomik koşullar nedeniyle yapılan ve yapılabilecek tarife değişikliklerinin sorumlusu yerel yönetimler değil" dedi.

Google Haberlere Abone ol
11 belediye başkanından 'Ulaşım zammı' açıklaması: Sorumlusu yerel yönetim değil

CHP'li 11 Büyükşehir Belediye Başkanı, CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun başkanlığında ve Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu'nun ev sahipliğinde bir araya geldi. Belediye başkanları adına ortak açıklama yapan Çerçioğlu, ulaşım konusunda, "11 Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bir kez daha altını çiziyoruz, mevcut ekonomik koşullar nedeniyle yapılan ve yapılabilecek tarife değişikliklerinin sorumlusu yerel yönetimler değil, merkezi yönetimdir. Hükümet yetkililerinin, belediyelerin kur kaynaklı zararlarını karşılaması, bunun yanında artan gider kalemlerine karşı gelirlerinin aynı ölçüde artırılacağı çalışmaların yapılması gerekmektedir" dedi.

CHP'li Büyükşehir Belediye başkanları, Aydın'da buluştu. Başkanlar, CHP Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı ve Ordu Milletvekili Seyit Torun başkanlığında bir araya geldi. Toplantıda, koronavirüs salgını, Ukrayna-Rusya Savaşı, iklim krizi, gıda, enerji ve akaryakıta sık sık gelen zamlar ele alındı.

Ev sahibi Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Çerçioğlu, 11 Büyükşehir Belediye Başkanı adına ortak açıklama yaptı. Çerçioğlu'nun konuşmasından öne çıkan başlıklar şöyle:

'BİRLİKTE HAREKET ETME'

"Aydın Buluşması’nda pandemi, savaş, iklim krizi ile gıda, enerji ve petrol ürünlerinde fiyat artışının yaşandığı son dönemde özellikle tarım alanında yaşanan güncel gelişmeler değerlendirilmiş, gelecek yıllarda yaşanması beklenen gıda temini sorunu önlenmesi adına büyükşehir belediyelerimiz yaptığı ve yapacağı çalışmalar ele alınmıştır. Belediyelerimiz, kadın kooperatiflerinin ve tüm tarımsal kalkınma kooperatiflerinin desteklenmesi, sözleşmeli üreticilik, hibe destekler ve hayvancılık alanlarında üreticilerimiz yanında olmuştur. Buluşmada, kırsal kalkınmada destekler ile bu desteklerdeki ürün ve yöntem çeşitliğinin artırılması için yapılacak çalışmalarda kurumlarımızın birlikte hareket etme iradesi vurgulanmıştır.

'HÜKÜMETİ, İSTİŞARE TOPLANTISI DÜZENLEMEYE İVEDİLİKLE DAVET EDİYORUZ'

Gerek iklim krizi gerekse savaş nedeniyle birçok ülke ve Türkiye’miz gıda kriziyle yüzleşmektedir. 11 Büyükşehir Belediyesi olarak hükümeti ülkemizde ve büyümekte olan gıda krizini çözmek üzere belediyelerimizi de içerecek şekilde ulusal bir istişare toplantısı düzenlemeye ivedilikle davet ediyoruz.

'HER TÜRLÜ İŞ BİRLİĞİNE AÇIK OLDUĞUMUZUN ALTINI BİR KEZ DAHA ÇİZİYORUZ'

Özellikle kıyı bölgelerinde geçtiğimiz sene büyük orman yangınları yaşanmış, bu yangınlara müdahale ve koordinasyon konusunda sorumluların yeterli donanıma sahip olmadığı gözlemlenmiştir. Büyükşehir belediyelerimiz yangınlarda ve doğal afetlerde yerel yönetimlerin vatandaşlarımızın yanında olduğunu yakından hissettirmiştir. Büyükşehir belediyelerimizin yaklaşan yaz ayları öncesinde orman yangını felaketlerine karşı yapacağı ortak çalışmalar değerlendirilmiş ve geçtiğimiz yıl faaliyete geçirilen Orman Bilim Kurulu’nun çalışmalarını yakından takip edileceği konusunda ortak karar alınmıştır. Bu konuda belediyelerimiz, valilikler, Orman Bakanlığı yetkilileri ile ilgili kurumlarla acil bir toplantı yapılması gerektiğini belirtiyor ve her türlü iş birliğine açık olduğumuzun altını bir kez daha çiziyoruz.

'BÜYÜKŞEHİR BELEDİYELERİMİZ DİRENÇ NOKTALARINI YUKARIDA TUTMAYA AZAMİ GAYRET GÖSTERMEKTEDİR'

Buluşmada ayrıca ulaşım, eğitim, bilişim projeleri ve kadınların istihdama katılması hakkında değerlendirmelerde bulunulmuştur. Büyükşehir belediyelerimiz, kentlerimizi daha yaşanılabilir bir hale getirmek için uzun vadeli yatırımları, alt yapı çalışmalarını büyük ölçekli ulaşım ve çevre projelerini hayata geçirmektedir. Büyükşehir belediyelerimiz zorlu ekonomik koşullara ve an be an yükselen maliyetlere rağmen su, ulaşım ve ekmek fiyatları ile sosyal yardımlarda direnç noktalarını yukarıda tutmaya azami gayret göstermektedir.

'SORUMLUSU YEREL YÖNETİMLER DEĞİL, MERKEZİ YÖNETİMDİR'

11 Büyükşehir Belediye Başkanı olarak bir kez daha altını çiziyoruz, mevcut ekonomik koşullar nedeniyle yapılan ve yapılabilecek tarife değişikliklerinin sorumlusu yerel yönetimler değil, merkezi yönetimdir. Hükümet yetkililerinin, belediyelerin kur kaynaklı zararlarını karşılaması, bunun yanında artan gider kalemlerine karşı gelirlerinin aynı ölçüde artırılacağı çalışmaların yapılması gerekmektedir.

'RAMAZAN AYI VE SONRASINDA DA VATANDAŞLARIMIZIN YANINDA OLMAYA DEVAM EDECEĞİZ'

Millet İttifakı belediyeleri olarak önümüze çıkarılan tüm zorluklara ve malum ekonomik koşullara rağmen geleceğimiz için heyecanla çalışmaya devam edeceğiz. Milletimiz dünya tarihinde en zorlu fırtınaların ardından dahi güneşin nasıl doğacağı konusunda deneyimli ve yol gösterici kimliği ile bilinmektedir. Bizler de bu yol göstericiliğin ışığında 3 yıllık görev dönemimizde olduğu gibi özellikle mübarek Ramazan ayı ve sonrasında da kimseyi ayırt etmeden vatandaşlarımızın yanında olmaya devam edeceğiz. Bu vesile ile 11 Büyükşehir Belediye Başkanı olarak milletimizin mübarek Ramazan ayını şimdiden kutluyor, bolluk, bereket, mutluluk ve hayırlar getirmesini diliyor, ulu önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ sözünün takipçileri olarak yakın coğrafyamızda yaşanan Ukrayna-Rusya Savaşı’nın da son bulmasını yürekten temenni ediyoruz.”

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin