10 yıl önce ölen işçiler unutulmadı. 8 işçi hayatını kaybettiği madende anıldı

Zonguldak'ta, Türkiye Taşkömürü Kurumu Kozlu Müessesesi’ne ait maden ocağında 2013’te kömür püskürmesi sonucu 8 işçi hayatını kaybetti. İşçiler için 10. Ölüm yıl dönümlerinde anma etkinliği düzenlendi.

Google Haberlere Abone ol
10 yıl önce ölen işçiler unutulmadı. 8 işçi hayatını kaybettiği madende anıldı

TTK Kozlu Müessese Müdürlüğü'ne ait ocakta 7 Ocak 2013'te meydana gelen faciada, galeri açma çalışması yapan taşeron firma çalışanı 8 madenci, kömür püskürmesi sonucu hayatını kaybetti.

Maden işçileri, kazanın 10'uncu yıl dönümünde ocak girişinde sabah vardiyası öncesi anıldı. Törene, TTK Genel Müdür Yardımcısı Fazlı Uncu, Kozlu Müessese Müdürü Nurettin Yılmaz, Kozlu Amelebirliği Yönetim Kurulu Üyesi Yener Aslanboğa, Genel Maden İşçileri Sendikası Kozlu Şube Başkanı Dursun Başbakıcı, şube yöneticileri ve maden işçileri katıldı.


‘İŞ KAZALARININ ÖNLENMESİ İÇİN MUTLAKA İŞÇİ ALINMALDIR’

Kozlu Amelebirliği Yönetim Kurulu Üyesi Yener Aslanboğa, taşeron firmada yerin 630 metre altında şehit olan 8 maden işçisini rahmetle andıklarını söyledi.

Bir daha böyle acılar yaşanmaması için mücadele ettiklerini ifade eden Aslanboğa, "Maden işçisi ağır bedeller ödemiştir ve işçi açıkları giderilmedikçe iş kazalarına davetiye çıkartılmaktadır.

İş kazalarının önlenmesinin üretimin artması için TTK’ya mutlaka işçi alınmalıdır. TTK’nın norm kadrosu bellidir. Norm kadroyla çalışılmadığı sürece ölümlü kazalardan herkes sorumludur. Ben şehit düşen 8 madenci kardeşimizi rahmet ve minnetle anıyorum” dedi.

10 yıl önce ölen işçiler unutulmadı. 8 işçi hayatını kaybettiği madende anıldı - Resim : 2

Kaynak: DHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin