10 bin mezunun imzası işe yaramadı. Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği, polis eşliğinde tahliye edildi

Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği tarafından toplanan 10 bin mezunun imzası üniversite yönetimine iletildi ancak itirazlar kabul edilmedi. Sarıyer Kaymakamlığı’nın kararıyla polis eşliğinde BÜMED binası tahliye edildi.

Google Haberlere Abone ol
10 bin mezunun imzası işe yaramadı. Boğaziçi Üniversitesi Mezunlar Derneği, polis eşliğinde tahliye edildi

İstanbul'daki Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, 7 Ocak’ta BÜMED’in kampüs içindeki yerinden çıkartıldığını duyurmuştu.

Mezunlar, bu durumu protesto etmiş ve kararın iptali ve yürütmesinin durdurulması için dava açmışlardı.

Kaymakamlık, tesislerin tahliye edilmesi gerektiğini BÜMED’e 27 Ocak’ta resmi olarak bildirdi. Bu bildirimin ardından, bu sabah erken saatlerde polis eşliğinde tahliye işlemleri başladı.

Tahliye sırasında BÜMED Yönetim Kurulu üyelerinin kampüse girişi engellendi. Polis ve güvenlik görevlileri ile BÜMED yöneticileri arasında tartışma yaşandı.

Duruma tepki gösteren dernek yöneticileri, "Evin sahibi evde olmadan evi tahliye edemezsiniz. Bu kararın uygulanması yanlış" dediler. Müzakerelerin ardından güvenlik görevlileri, sadece derneğin saymanını, cep telefonunun kapalı olması şartıyla içeri aldı.

Üyeler, "Bu eziyet, tarihe kara bir lekedir" ifadeleriyle duruma tepki gösterdi. BÜMED yönetiminden konuya ilişkin yapılan açıklamada ise “Cebren gidiyoruz, hukuken döneceğiz” denildi.

KILIÇDAROĞLU: KAYYUM DÜZENİNE SON VERECEĞİZ

BÜMED'in zorla tahliyesine tepki gösteren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, sosyal medya hesabında yaptığı paylaşımda, “Binalarına kayyumun çöktüğü Boğaziçi Üniversitesi mezunlarına sesleniyorum: Rektör görünümlü kayyumu birkaç ay sonra Boğaziçililer ile birlikte tahliye edeceğiz. Ve öyle evine falan da gitmeyecek, suçları ile yüzleşecek. Türkiye’de ‘kayyum’ düzenine son vereceğiz. Çok az kaldı" dedi.

Kaynak: ANKA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin