1 yıldan az hapis cezası alan bekçi olabilecek. Bekçi alımı yönetmeliğinde flaş düzenleme: Lise mezuniyet şartı getirildi, 1 yıldan az hapis cezası alanlar da bekçi olabilecek

Çarşı ve mahalle bekçisi alımları yönetmeliğinde önemli bir değişiklik yapıldı. Yeni yönetmelikle birlikte bekçi olmak için lise mezuniyeti şart koşuldu. Ayrıca yapılan düzenleme ile 1 yıldan az hapis cezası alan kişilerin de bekçilik yapabilmesinin önü açıldı.

Google Haberlere Abone ol
1 yıldan az hapis cezası alan bekçi olabilecek. Bekçi alımı yönetmeliğinde flaş düzenleme: Lise mezuniyet şartı getirildi, 1 yıldan az hapis cezası alanlar da bekçi olabilecek

Bekçi alımları yönetmeliğinde değişikliğe gidildi. Yeni yönetmelikle birlikte bekçi olmak için lise mezuniyeti şart koşuldu. Ayrıca yapılan düzenleme ile 1 yıldan az hapis cezası alan kişilerin de bekçilik yapabilmesinin önü açıldı.

Ekonomim'de yer alan habere göre; yönetmelikteki en önemli değişiklik, bekçiler için aranan eğitim durumu şartında yapıldı. Önceki yönetmelikte bekçiliğe alınacaklarda ilkokul mezunu olma şartı aranırken, şimdi en az lise veya dengi okul mezunu olma şartı getirildi.

HAPİS CEZASI ŞARTLARI DEĞİŞTİ

Bekçiler için daha önce en fazla 6 ay olan hapis cezası şartına ilişkin süre 1 yıla çıkarıldı. Buna göre kasten işlenen bir suçtan dolayı 1 yıla kadar süreyle hapis cezasına mahkum olanlar bekçi olabilecekler. Önceki yönetmelikte en fazla 6 aylık hapis cezası şartı bulunuyordu.

Önceki yönetmelikte bulunan, “Türk toplum telakkilerine göre kötü şöhretli tanınmamak” şartı yürürlükten kaldırıldı.

ALKOL VE UYUŞTURUCU DETAYI

Öte yandan yönetmeliğin uyuşturucu ve fuhuşla ilgili faaliyetlerde bulunmamış olma şartında da değişiklik yapıldı. Öncekinde kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle hakkında soruşturma/kovuşturma devam ediyor olmamak şartı yer alırken, yenisinde bunun yerine “Alkol, uyuşturucu veya uyarıcı madde kullanımı nedeniyle tedavi görmüş veya görüyor olmamak” şartı getirildi.

Eski yönetmelikte yer alan şu hüküm ise yeni yönetmelikte düzenlenmedi: 

“Adayın kendisinin ve evli ise eşinin; genelev, birleşme yeri, randevuevi, tek başına fuhuş yapılan konut ve benzeri yerlerde çalışmış veya aracılık ve bekleyicilik fiillerinde bulunmamış olmak, genel ahlak ve edebe aykırı mahiyette her türlü yazılı, sesli ve görüntülü eserleri, kaydedildiği materyale bakılmaksızın üretmek ve satmaktan veya kumar, uyuşturucu veya uyarıcı madde nedeniyle, hakkında herhangi bir adli veya İdari soruşturma veya kovuşturma devam ediyor olmamak, bunlardan dolayı İdari yaptırım uygulanmamak veya bu işler nedeniyle hüküm giymemiş olmak.”

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin