1 tatlı kaşığı yetiyor. Boğaz ağrısını çabucak yok ediyor. Uzman Diyetisyen önerdi. Boğaz ağrısına ne iyi gelir?

Kış mevsimi başlangıcında ilk sorun soğuk algınlığı oluyor. Bu durum çoğunlukla dayanılması zor boğaz ağrısını beraberinde getiriyor. Uzman Diyetisyen Veysel Ciğerli, boğaz ağrısına iyi gelen o mucizevi kürü açıkladı. İşte bu kışı daha konforlu geçirmek için tüketilmesi gereken mucizevi kür tarifi.

Google Haberlere Abone ol
1 tatlı kaşığı yetiyor. Boğaz ağrısını çabucak yok ediyor. Uzman Diyetisyen önerdi. Boğaz ağrısına ne iyi gelir?
İHA

Kış mevsimiyle gelen en zorlu süreçlerden biri olan boğaz ağrısını yok etmenin kolay ve doğal bir yolu var.

Uzman Diyetisyen Veysel Ciğerli, ağrıya karşı vücudu koruyan doğal çözümleri anlattı.

Boğaz ağrısına bakteriyel enfeksiyonların neden olduğunu aktaran Ciğerli, mucizevi kürün tarifini verdi.

BOĞAZ AĞRISINA NE İYİ GELİR?

Enfeksiyonların sebep olduğu boğaz ağrısına zaman zaman ateş, öksürük, burun akıntısı, hapşırma, bulantı ve baş ağrısının da eşlik ettiğini dile getiren Ciğerli, "Boğaz ağrısına, virüslerin varlığı, bakteriyel enfeksiyonlar ve diğer dış etkenler sebep olabilir. Viral enfeksiyonların sebep olduğu boğaz ağrısı, tıbbi tedavi uygulanmakla beraber, bazen de kendiliğinden düzelen bir durumdur. Bakteriyel enfeksiyonlardan kaynaklanan boğaz ağrısı ise antibiyotik ilaçlar veya besinler yardımıyla tedavi edilmektedir. Bunun haricinde yeteri kadar dinlenmek, uyumak, yüksek sesle konuşmamak da boğaz ağrısıyla başa çıkmanın yollarındandır" dedi.

MUCİZEVİ KÜRÜN TARİFİ: 1 TATLI KAŞIĞI EKLEMEK YETERLİ

Boğaz ağrısını hafifleten kürün tarifini veren Ciğerli, "Sık sık su tüketimi boğazın kurumasını ve tahriş olmasını önlemektedir. Zencefili 1 tatlı kaşığı bal ile karıştırıp sabahları tüketebilir. Asetik asit içeriğinden dolayı sirke boğazdaki bakterileri etkisiz hale getirmeye yardımcı olur. 1 çay bardağı ılık suya atılmış 2 çorba kaşığı sirke ile gargara yapmak yeterli olacaktır" dedi.

İyotsuz tuz ile yapılan gargaranın bakterilerle savaşmada etkili olduğunu söyleyen Ciğerli, "1 fincan ılık suya 1 çay kaşığı iyotsuz tuz atılarak hazırlanabilir" dedi.

EN GÜÇLÜ DOĞAL ANTİBİYOTİK: SOĞAN VE SARIMSAK

Antienflamatuvar özelliğiyle ıhlamurun iltihaplanmayı önlediğini sözlerine ekleyen Ciğerli, ''Ihlamur iltihaplanmayı önler ve doğal antienflamatuvar özellik gösterir. Ihlamur çayı tüketimi de boğaz enfeksiyonlarıyla başa çıkmada etkili olacaktır. Soğan ve sarımsak da en güçlü doğal antibiyotik kaynaklarındandır. Bu besinlerin tüketimi hem viral hem de bakteriyel enfeksiyonlarla başa çıkmada son derece önemlidir" ifadelerine yer verdi.

Kaynak: İHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin