YSK'dan Hatay, Ardahan ve Iğdır kararı... CHP'nin Arnavutköy, Fatih, Pendik ve Ümraniye itirazlarına ret

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Hatay, Ardahan ve Iğdır'da seçim yenileme taleplerini reddetti. CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik de Arnavutköy, Fatih, Pendik ve Ümraniye itirazlarına ret verildiğini açıkladı.

Google Haberlere Abone ol
YSK'dan Hatay, Ardahan ve Iğdır kararı... CHP'nin Arnavutköy, Fatih, Pendik ve Ümraniye itirazlarına ret

Yüksek Seçim Kurulu, CHP'nin Hatay Büyükşehir Belediye Başkanlığı için oyların yeniden sayılması ve seçimin yenilenmesine yönelik taleplerini reddetti.

Kurul tarafından AK Parti'nin Ardahan ve Iğdır'da seçimlerin yenilenmesi yönündeki talebi de reddedildi.

Yeniden Refah Partisi'nin Iğdır Aralık ilçesinde seçimlerin yenilenmesi yönündeki talebi de YSK tarafından kabul görmedi.

BİNLERCE 'ÖLÜ SEÇMEN' İDDİASI

CHP yönetimi, belediye başkanlığı mazbatasının İl Seçim Kurulu kararıyla AK Partili Mehmet Öntürk’e verildiği Hatay’da seçimin iptal edilmesi için Yüksek Seçim Kurulu’na başvurmuştu. CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftçi, Hatay’da oy kullanan 3 bin 389 ölü seçmen olduğunu, 20 sandıkta sandık kurulu başkanlarının polis ve zabıta memurlarından oluştuğunu belirterek “Yani kanunun aksine sandık kurulu oluşumu söz konusu. Ölü seçmenin nasıl oy kullandığının tespit edilmesini istiyoruz. Hatay’da olağanüstü başvuruyla seçimin iptalini talep ediyoruz. Kayseri Pınarbaşı ilçesinde seçimin iptal kararı mühürsüz oy torbalarına ilişkindir, ama aynı şekilde Ardahan Çıldır ilçesinde aynı gerekçe olup Kütahya sayılırken Hatay’ın Samandağ ilçesi sayılmamaktadır” demişti.

"KARAR MEŞRU DEĞİL"

CHP Hukuk ve Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Gül Çiftçi, YSK'nin Hatay kararı üzerine "İlçe seçim kurulları, il seçim kurulu ve YSK, Hatay’da sandık iradesini hiçe saymıştır. Hatay’da verilen mazbata bizim için dün meşru değildi, bugün de meşru değil" açıklaması yaptı.

İSTANBUL'UN İLÇELERİNDE DURUM

CHP İstanbul İl Başkanı Özgür Çelik, "Arnavutköy, Fatih, Pendik ve Ümraniye’de YSK’ya yaptığımız itirazlar reddedildi. Bahçelievler'de meclis ile ilgili itiraz süreci devam ediyor. Süreç tamamlandığında bütüncül bilgilendirmeyi kamuoyuyla paylaşacağız." açıklamasını yaptı.

Kaynak: Medyatava Haber Merkezi
Etiketler ak parti seçim ysk chp
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin