Washington Büyükelçiliği'ne sürpriz atama. BM Daimi Temsilciliği'ne getirilen isim de belli oldu

Büyükelçilik düzeyinde iki atama tebliğ edildi. Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği görevine Sedat Önal getirildi. New York'taki BM Daimi Temsilciliği görevi de Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız'a tebliğ edildi.

Google Haberlere Abone ol
Washington Büyükelçiliği'ne sürpriz atama. BM Daimi Temsilciliği'ne getirilen isim de belli oldu

Türkiye'nin ABD Büyükelçisi Sedat Önal oldu. Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği görevi Büyükelçi Sedat Önal'a, New York'taki BM Daimi Temsilciliği görevi de Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız'a tebliğ edildi.

Sedat Önal kimdir?

1989 yılında Dışişleri Bakanlığı'nda çalışmaya başlayan Önal, kariyeri boyunca Kuveyt, Almanya, ABD, İran ve Avusturya’da görev yaptı. Ürdün nezdinde Türkiye Cumhuriyeti Büyükelçisi olarak görev aldı.

Türkiye'nin BM Daimi Temsilciliği görevini Büyükelçi Feridun Sinirlioğlu'ndan devraldı. Sedat Önal bu görevi bir yıldır sürdürüyordu.

Ahmet Yıldız Kimdir?

Ahmet Yıldız, 23 Ocak 1964 yılında dünyaya geldi. Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü mezunudur. 1989 yılından itibaren Dışişleri Bakanlığı'nda görevler üstlenmiştir. 2000-2002 ve 2005-2006 yıllarında Şam Büyükelçiliği'nde birinci müsteşar, 2004-2005 yıllarında Riyad Büyükelçiliği'nde birinci müsteşar olarak görev yapmıştır. 2006-2008 yılları arasında ise Cidde Başkonsolosluğu görevini ifa etmiştir. 2008-2009 yıllarında Dışişleri Bakanlığı Irak Dairesi Başkanı ve 2009-2011 yıllarında da Musul Başkonsolosu olmuştur.

2011-2014 yıllarında Saraybosna büyükelçiliği yapmıştır. 1 Temmuz 2014 itibarıyla Başbakan başdanışmanı olmuştur. Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanı seçilmesiyle, Cumhurbaşkanlığı dışişlerinden sorumlu başdanışmanı olmuştur. Ayrıca başdanışmanlık görevi esnasında Dış Politika Danışma Kurulu üyesi olarak da görev yapmıştır. 29 Haziran 2016 tarihi itibarıyla Dışişleri Bakan yardımcısı olmuş, 26 Nisan 2018 tarihinde milletvekili adayı olmak için görevinden istifa etmiştir. TBMM 27. dönem Adalet ve Kalkınma Partisi Denizli milletvekili, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Başkan Yardımcısı ve Türk Grubu başkanı olmuştur. 22 Haziran 2023 tarihinde Dışişleri Bakan yardımcısı olmuştur.

İngilizce ve Arapça bilen Ahmet Yıldız, evli ve 3 çocuk babasıdır.

 

 

Kaynak: Medyatava Haber Merkezi
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin