Son Dakika... MSB'den şehitlerin gizlendiği iddialarına yanıt: Böyle bir çaba asla olmamıştır

Milli Savunma Bakanlığı (MSB) tarafından peş peşe açıklamalar geldi. 81'i son hafta olmak üzere yıl içerisinde 2 bin 201 teröristin etkisiz hale getirildiği kaydedilirken, şehitlerin gizlendiği iddiaları hakkında da açıklama yapıldı.

Google Haberlere Abone ol
Son Dakika... MSB'den şehitlerin gizlendiği iddialarına yanıt: Böyle bir çaba asla olmamıştır
Sosyal Medya

Milli Savunma Bakanlığı tarafından basın bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Bakanlıktaki toplantıda açıklama yapan Milli Savunma Bakanlığı Basın Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, bölgede toplam 59 teröristin etkisiz hale getirildiğini açıkladı.

Öte yandan etkisiz hale getirilen genel terörist sayısı, şehitlerin gizlendiği iddiaları, askerlerin tecrübesiz olduğu iddialarına yönelik açıklama yapıldı.

"71 HEDEF İMHA EDİLMİŞTİR"

Toplantıda konuşma yapan Tuğamiral Zeki Aktürk, “Hain terör saldırıları sonrası Irak ve Suriye’nin kuzeyinde bulunan terör hedeflerine yönelik icra edilen hava harekâtlarıyla içerisinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak, petrol tesisi ve depolardan oluşan toplam 71 hedef başarıyla imha edilmiştir. Şehitlerimizin kanını yerde bırakmayan kahraman Mehmetçik, çatışmalar, ateş destek vasıtaları ve hava harekâtları ile bölgede toplam 59 teröristi etkisiz hâle getirmiştir. Hedeflerdeki etki kıymetlendirmesi devam etmektedir. Böylece 81’i son bir haftada olmak üzere yıl içerisinde etkisiz hâle getirilen terörist sayısı 2 bin 201’e ulaşmıştır.” dedi.

Son Dakika... MSB'den şehitlerin gizlendiği iddialarına yanıt: Böyle bir çaba asla olmamıştır

BAKAN GÜLER'DEN ZİYARET

Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler’in Türk Silahlı Kuvvetleri komuta kademesi ile düzenlenen hava harekâtlarını Hava Kuvvetleri Harekât Merkezinden sevk ve idare ettiğini hatırlatan Aktürk, “Bakanımız 22-23 Aralık’ta teröristler tarafından gerçekleştirilen hain saldırılar sonrası düzenlenen hava harekâtlarını Hava Kuvvetleri Harekât Merkezinden sevk ve idare etmiş, ardından bölgeye giderek şehitlerimiz için Şırnak ve Hakkâri’de düzenlenen uğurlama törenlerine katılmış ve menfur terör saldırılarında yaralanan personelimizi hastanede ziyaret etmiştir. Ziyaretleri çerçevesinde Şırnak’taki 23’üncü Piyade Tümen Komutanlığı ile Hakkâri’deki Dağ ve Komando Tugay Komutanlığında inceleme ve denetlemelerde bulunarak, devam eden operasyonlara ilişkin talimatlar veren Bakanımız, hâlihazırda üs bölgelerinde ve hudutlarımızda zorlu iklim/arazi şartlarında kahramanlık ve fedakârlıkla görev yapan Türk Silahlı Kuvvetlerimizin terörle mücadelesine tüm terör inleri yıkılıp tek bir terörist kalmayıncaya ve eli kanlı teröristler bu coğrafyadan yok olup gidinceye kadar aynı kararlılıkla devam edeceğini vurgulamıştır” diye konuştu.

2 BİN 472 MAĞARAYA OPERASYON

Pençe operasyonları hakkında bilgi veren Aktürk, şunları söyledi:

Tehditleri sınırlarımıza dayanmadan kaynağında bertaraf etmeyi öngören Terörle Mücadelede Yeni Güvenlik Konsepti kapsamında Irak’ın kuzeyinde 2019 yılında başlatılan "Pençe" serisi operasyonlar ile çok sayıda terörist etkisiz hâle getirilirken, yine çok sayıda mağara, sığınak, barınak, silah ve mühimmat ele geçirilmiş, terör örgütüne ağır darbe indirilmiştir. Böylece yurt içinde bitme noktasına gelen bölücü terör örgütünün Irak’ın kuzeyinden ülkemize yönelik saldırıları engellenmiştir. PKK/KCK terör örgütünün kullandığı sığınak, barınak ve lojistik tesisleri imha etmek, teröristleri etkisiz hale getirmek ve bölgede alan hâkimiyeti tesis ederek hudut emniyetini ileriden sağlamak maksadıyla icra edilen Pençe operasyonları kapsamında 27 Mayıs 2019’da Hakurk'a başlatılan Pençe-1, 12 Temmuz 2019’da Pençe-2 ile genişletilmiş, sağlanan alan hâkimiyetinin artırılması maksadıyla Haftanin'e 23 Ağustos 2019’da Pençe-3 ve 16 Haziran 2020’de Pençe-Kaplan, 23 Nisan 2021’de Avaşin-Basyan ve Metina bölgelerine yönelik eş zamanlı olarak başlatılan Pençe-Şimşek ve Pençe-Yıldırım ile terör örgütü üzerindeki baskı daha da artırılmış, 17 Nisan 2022’de Zap, Metina ve Avaşin bölgelerine başlatılan Pençe Kilit operasyonu ile toplamda 2 bin 453 kilometrekarelik alan kontrol edilerek kilit kapatılmış ve Irak hududumuzun ileriden kontrolü tamamen sağlanmış, alan hâkimiyeti genişletilmiş ve terör örgütünün hareket serbestisi ile eylem kabiliyeti büyük ölçüde engellenmiştir. Bahse konu operasyon serisi ile 'girilemez7 denilen yerlere girilmiş, 'ulaşılamaz' denen yerlere ulaşılarak toplam bin 655 bölücü terör örgütü mensubu etkisiz hale getirilmiş, 4 bin 999 mayın ve el yapımı patlayıcı imha edilmiş, 2 bin 472 mağara ve sığınak kullanılamaz hale getirilmiş, 2 bin 934 silah ve yaklaşık 1 milyon 377 bin mühimmat ele geçirilmiştir.

"HEDEFİMİZ TERÖRİSTLER"

Asos ve Kandil gibi terör yuvalarına harekat icra edildiğine vurgu yapan Aktürk, “Bu operasyonlara ilave olarak planlı ve ani hava harekâtları ile gece gündüz ve her türlü hava şartında sınırlarımızdan yaklaşık 150 kilometre derinlikte bulunan Asos ve Kandil gibi terör yuvalarına harekât icra edilmekte ve teröristlerin barınakları yerle bir edilmektedir. Böylece teröristlere ağır bir darbe indirilerek sınırlarımızın ve vatandaşlarımızın güvenliği sağlanmış, bir gece ansızın terör inlerini yerle bir etme kararlılığımız gösterilmiştir. Bir kez daha hatırlatıyoruz ki Suriye ve Irak’taki tüm operasyonlarımız, Birleşmiş Milletler Antlaşması’nın 51’inci maddesinden doğan meşru müdafaa haklarımız doğrultusunda komşularımızın egemenlik haklarına ve toprak bütünlüğüne saygılı olarak masum sivillerin, dost unsurların, tarihi ve kültürel varlıklar ile çevrenin zarar görmemesi için her türlü tedbir alınarak icra edilmektedir. Tek hedefimiz teröristlerdir ve PKK/KCK, PYD/YPG ve DEAŞ’ın Suriye ve Irak’taki tüm unsurları bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da meşru hedefimizdir” açıklamasında bulundu.

"RESMİ AÇIKLAMALARA İTİBAR EDİLMELİ"

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin şehit ve yaralı personel olması durumunda olay ve durumun tüm boyutlarını dikkate alarak, yürürlükteki mevzuat çerçevesinde hareket ettiğini bildiren Aktürk, “Aileler olay hakkında sağlıklı bilgilendirme yapmak ve ailenin içinde bulunacağı ruhsal durum sonucu ortaya çıkabilecek olumsuzlukları engellemek adına içerisinde sağlık personelinin de bulunduğu bir heyet tarafından bilgilendirilmektedir. Şehit yakınlarının haberi bu amaçla kurulan heyetten öğrenmesi, haberin farklı adreslerde veya illerde ikamet eden yakınlarına aynı anda ve mutlaka ailenin evinde yüz yüze görüşülerek verilmesi, ailesine haber verilene kadar şehidin kimlik bilgileri ve olay içeriği hakkındaki bilgilerin basın veya ilgisi olmayan kişi ve kurumlarla paylaşılmaması esastır. Olayın meydana gelişi, değerlendirilmesi, otopsi işlemleri ve ailelerin bilgilendirilmesi dâhil tüm süreç tamamlandıktan sonra kamuoyuna resmi açıklama yapılmaktadır. Dolayısıyla başta asker ailelerimiz olmak üzere milletimiz için oldukça önemli, hayati ve hassas olan bu konuda henüz ailelere haber verilmeden ve resmi açıklama yapılmadan bilgi, haber ve görsel paylaşılmamalıdır. Bazı yorum, paylaşım ve değerlendirmelerle terör örgütünün kara propagandasına ve dezenformasyonuna alet olunduğu gözlenmektedir. Bu konuda tüm kesimler bilinçli ve sorumlu hareket etmeli, teröristlere ve teröre müzahir gruplara fayda sağlayacak tutum ve davranışlardan uzak durmalı ve yalnızca resmi açıklamalara itibar etmelidir” açıklamasında bulundu.

ŞEHİTLERİN GİZLENDİĞİ İDDİASI

MSB tarafından şehitlerin gizlendiği iddialarına yönelik açıklamada, “Şehit ve yaralı işlemleri Şehit ve Gazi İşlem Genelgesi’ne göre önce gerekli tedbirler alınmak suretiyle ailesine verilmekte, akabinde kamuoyu ile paylaşılmaktadır. Aileye haber verilmeden ve tedavisi devam edenlerin durumu netleşmeden kamuoyu ile paylaşılmamaktadır. Şehit haberini MSB tarafından yapılacak açıklama öncesinde kamuoyuna açıklamak, yanlış haber olabileceği gibi terör örgütünün toplumda oluşturmak isteyeceği algıyı hızlandırmakta, kamuoyunda karamsarlık oluşturmaktadır. MSB tarafından yapılan açıklamalar dışında özellikle bireysel kullanıcılar tarafından sosyal medyadan yapılan paylaşımlara itibar edilmemelidir. Şehit haberinin başka kimselerce verilmesi kamuoyunda 'şehit haberinin gizlenmesi' gibi bir algı oluştursa da iletişimin bu kadar hızlı ve kolay olduğu bir çağda gizlenmesi mümkün değildir ve böyle bir çaba asla olmamıştır. Zira gerçekler er ya da geç ortaya çıkacaktır. 22 Aralık Cuma akşamı bazı sosyal medya hesaplarında iddia edildiği gibi Pençe-Kilit Operasyon bölgesinde açıklananların dışında şehit askerimiz yoktur. Yaralı personelimizin tedavileri devam etmektedir. TSK, hiçbir şehidimizin fotoğrafını ve ismini açıklamadan ve halkımız nezdinde onore etmeden defnetmemiştir. Şehitlerimizin saklandığını iddia etmek terör örgütünün ağzıyla konuşmaktır” ifadeleri kullanıldı.

MSB tarafından konuya dair gelen açıklamanın devamında, “Eskiden mücadeleyi İkiyaka Dağları’nda, Gabar’da, Derecik’te vermekteydik. Şimdi mücadeleyi Irak’ın kuzeyinde verdiğimiz için Gabar’da petrol rahat rahat çıkartılmakta, İkiyaka Dağları’nda festival gerçekleştirilmekte.” denildi ve, “Sızma girişimi iddia edildiği gibi 50-100 kişiden oluşan gruplarla değil, mağaralarda saklanan küçük gruplar tarafından havanın ağır, yoğun sis ve kar yağışının olduğu zamanda gerçekleştirilmiştir.” ifadeleri kaydedildi.

ASKERLERİN TECRÜBESİZ OLDUĞU İDDİASI

Askerin tecrübesiz olduğu iddiasına yönelik MSB tarafından yapılan açıklamada, “Terörle mücadele ile ilgili görev yapan bütün personel profesyonel olup, gerekli tüm eğitimleri aldıktan sonra sorumlu olduğu bölgeye görevlendirilmektedir. Söz konusu personel, tecrübeli personel ile birlikte oryantasyonunu tamamlamayı müteakip görev almakta, seviyesine uygun taktik ve teknik bilgi donanımına sahip olmadıkça görevlendirilmemektedir. Ayrıca sıralı birlik komutanlıklarınca ve Ordu/Kuvvet Komutanlıkları tarafından zaman zaman denetlemeler yapılmakta, personelin ve birliğin eğitim, atış, spor vb. konularda yeterlilik seviyesi tespit edilerek raporlanmaktadır. Hâlihazırda üs bölgelerinde ve hudutlarımızda zorlu iklim ve arazi şartlarında kahramanlık ve fedakârlıkla görev yapan Türk Silahlı Kuvvetlerimiz, terörle mücadelesine artan bir baskı ve yoğun bir tempoda tüm terör inleri yok edilip tek bir terörist kalmayıncaya kadar azim ve kararlılıkla devam edecektir” denildi.

Terör örgütü saldırı hakkında yapılan açıklamada ise, "Bu olayda da idari tahkikat ve inceleme başlatılmış olup olay her yönüyle incelenmektedir.” ifadeleri kaydedildi.

138 ŞAHIS YAKALANDI

Son bir haftada sınırlardan yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 138 şahsın yakalandığını açıklayan MSB, "Bu şahıslardan 5’i FETÖ, 1’i PKK/YPG ve 1’i DEAŞ’lı olmak üzere 7’si terör örgütü mensubudur.” ifadelerini kullandı.

Kaynak: İHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin