Son Dakika... Anayasa Mahkemesi'ne kritik atama. Resmi Gazete'de yayımlandı. Yılmaz Akçil kimdir?

Anayasa Mahkemesi'nde görev süresi dolan Muammer Topal’ın yerine Yılmaz Akçil AYM üyesi olarak atandı. Karar Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlandı. Akçil’in başkanlığını yaptığı Danıştay 10. Dairesi Ayasofya’nın müze olmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararını iptal ederek, yeniden ibadete açılmasının önünü açtı. 10. Daire, İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmeyi de hukuka uygun bulmuştu.

Google Haberlere Abone ol
Son Dakika... Anayasa Mahkemesi'ne kritik atama. Resmi Gazete'de yayımlandı. Yılmaz Akçil kimdir?

Anayasa Mahkemesi'nde görev süresi dolan Muammer Topal’ın yerine yeni üye seçimi yapıldı. Topal’ın yerine Danıştay kontenjanından yeni bir üye seçildi. Topal, eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından atanmıştı.

Topal’ın yerine Yılmaz Akçil, Bilge Apaydın ve Aydemir Tunç arasından bir isim seçilecekti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan seçimini Yılmaz Akçil'den tarafa yaptı. Akçil'in Anayasa Mahklemesi Üyeliği'ne atandığına dair karar Resmi Gazete'de yaymlandı.

Son Dakika... Anayasa Mahkemesi'ne kritik atama. Resmi Gazete'de yayımlandı. Yılmaz Akçil kimdir?

Akçil, 2018'den beri Danıştay 10. Daire Başkanlığı görevini yürütüyordu.

Akçil’in başkanlığını yaptığı Danıştay 10. Dairesi Ayasofya’nın müze olmasına ilişkin Bakanlar Kurulu kararını iptal ederek, yeniden ibadete açılmasının önünü açtı.

İstanbul Sözleşmesi’nden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın imzasıyla tek taraflı olarak çekinilmesi kararı da Akçil’in başkanlığını yaptığı daire tarafından hukuka uygun bulunmuştu.

Akçil, Erzurum Bölge İdare Mahkemesi üyesiyken 2010 anayasa değişikliği sonrasında, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’nca, 2011’de, Danıştay üyeliğine seçildi. Bu üyeliğine ek olarak Bekir Bozdağ’ın Adalet Bakanlığı yaptığı 2014 yılında hükümet tarafından yargıç ve savcı adaylarını eğitmek üzere kurulmuş olan Adalet Akademisi Başkanlığı’na atanmıştı.

Son Dakika... Anayasa Mahkemesi'ne kritik atama. Resmi Gazete'de yayımlandı. Yılmaz Akçil kimdir? - Resim : 2

Yılmaz Akçil kimdir?

16.08.1968 tarihinde Afyon Sandıklı’da doğmuştur. Isparta Gönen Öğretmen Lisesini bitirmiş, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1989 yılında mezun olmuştur. Cumhuriyet Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Kamu Yönetimi Anabilim Dalında “Türk İdari Yargısında Yürütmenin Durdurulması” başlıklı tez çalışması ile yüksek lisans eğitimini tamamlamıştır. Sivas ve Mersin Vergi Mahkemesi Üyeliği, Erzurum İdare Mahkemesi Üyeliği ve Erzurum İdare Mahkemesi Başkanlığı, Erzurum Bölge İdare Mahkemesi Başkanlığı görevlerinde bulunmuştur. 25.02.2011 tarihinde Danıştay Üyeliğine seçilen, 27.02.2014-09.07.2018 tarihleri arasında Türkiye Adalet Akademisi Başkanlığı görevini yürüten ve 17.12.2018 tarihinde Danıştay Onuncu Daire Başkanlığına seçilen AKÇİL, evli ve dört çocukludur.

Sıradaki Haber İçin Sürükleyin