Son Dakika... Altın madeninde göçük. Erzincan'daki Anagold altın madeninde toprak kayması. Göçük altında işçiler var

Erzincan’ın İliç ilçesinde Anagold altın madeni sahasında toprak kayması meydana geldi. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda arama kurtarma ekibi sevk edildi. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, toprak kaymasının yaşandığı bölgede 400 personelle arama yapıldığını, 9 işçinin toprak altında olduğunu söyledi. Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da olayla ilgili soruşturma başlatıldığını açıkladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu’dan bilgi aldı.

Google Haberlere Abone ol
Son Dakika... Altın madeninde göçük. Erzincan'daki Anagold altın madeninde toprak kayması. Göçük altında işçiler var

Erzincan’ın İliç ilçesinde Anagold altın madeninin bulunduğu geniş bir alanda toprak kayması meydana geldi.

Çöpler köyündeki altın madeninin bulunduğu bölgede, büyük bir alanda toprak kayması meydana geldiği ihbarı üzerine olay yerine çok sayıda arama kurtarma ekibi sevk edildi.

Toprak altında kalan işçilerle ilgili kurtarma çalışmaları devam ediyor. 

ERDOĞAN BİLGİ ALDI

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Erzincan Valisi Hamza Aydoğdu’dan bilgi aldı, arama kurtarma çalışmaları için tüm imkanların seferber edilmesini istedi

UZMANLAR UYARMIŞTI

İliç'teki altın madeninde, Fırat Nehri'nin ana kollarından Karasu Nehri'nin 500 metre yakınında siyanür ve sülfirik asit ile altın işletmeciliği yapılıyor. Son derece tehlikeli maddelerle çalışılan ve Fırat'ı kirletme potansiyeli olan maden geçtiğimiz dönemlerde de sülfik asit ve siyanürün sızıntısı haberleriyle gündeme gelmişti.

Aynı altın madeni yaklaşık bir yıl önce siyanür sızıntısı nedeniyle kapatılmıştı.

BAKAN YERLİKAYA: 9 İŞÇİ TOPRAK ALTINDA

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, maden sahasında 9 işçiden haber alınamadığını söyledi.

Toprak kaymasının yaşandığı alanda 400 personelle arama kurtarma çalışması yapılıyor.

Enerji Bakanlığı da kayma sonucunda ilk tespitlere göre 9 maden çalışanına ulaşılamadığını açıkladı. 

SAĞLIK BAKANI KOCA: GÖREV BAŞINDAYIZ

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, maden ocağında toprak kaymasının meyana geldiği Erzincan İliç'te 6 ambulans ve 2 UMKE timiyle medikal kurtarma ve acil sağlık hizmeti için görev başında olduklarını bildirdi.

ERZİNCAN VALİSİ AYDOĞDU'DAN AÇIKLAMA

Olayın ardından bölgeye gelen Erzincan Valisi Aydoğdu  yaptığı açıklamada "Toprak altında kalan çalışanlar var, kişi sayısı belli değil" dedi.

Vali Aydoğdu'nun açıklamasının tamamı şöyle:

"Şu anda o bölgede olan arkadaşların tespiti yapıldı. Net bilgi vermek için beklemek lazım. Kamuoyunu kısa bir süre sonra bilgilendireceğim. 25 dakika içerisinde Erzincan'dan varmış olduk. Şu anda o bölgeye vardık. Bu işlemde toprak dışarı çıkarılıp istifleniyor. O sırada bir toprak kayması gerçekleşiyor. Bütün arkadaşlarımız bunun nedeni üzerinde çalışıyorlar.  Toprak altında kalan çalışanlar var, kişi sayısı belli değil."

AFAD: EKİPLER SEVK EDİLDİ

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Erzincan'ın İliç ilçesindeki bir maden ocağında meydana gelen toprak kaymasına ilişkin bazı il AFAD ekiplerinin bölgeye sevk edildiğini bildirdi.

Başkanlıktan yapılan açıklamada, "Bugün saat 14.00 sıralarında Erzincan ilimiz İliç ilçesinde bir maden ocağında toprak kayması meydana gelmiş olup göçük altında vatandaşlarımız olduğu bilgisi alınmıştır. Olay bölgesine Erzincan, Erzurum, Sivas, Rize, Malatya, Giresun, Diyarbakır, Tokat ve Tunceli il AFAD müdürlüklerimizden personel sevk edilmiştir. Gelişmeleri takip ediyoruz." ifadelerine yer verildi.

ANAGOLD'TAN İLK AÇIKLAMA

Anagold'tan yapılan açıklamada ise şu ifadelere yer verildi:

"Çöpler Altın Madeni işletmemizde, 13 Şubat Salı günü saat 14:28 sularında yığın liç alanımız-da meydana gelen kaymadan duyduğumuz büyük üzüntüyü paylaşmak isteriz.

Yaşadığımız bu zorlu süreçte en önemli önceliğimizin, çalışanlarımız ve yüklenicilerimizin sağlık ve güvenliği olduğunu bir kez daha hatırlatmak isteriz.

Yaşanan bu elim olayın hemen akabinde bölgedeki çalışanlarımızla ivedilikle iletişime geçerek, acil durum planımızı devreye aldık ve ilgili kamu kurum ve kuruluşlarına bilgi verdik. Anagold acil durum müdahale ekipleri ve AFAD birimlerine yapılan acil bilgilendirmeden hemen sonra, olayın meydana geldiği bölgede gerekli güvenlik önlemleri alınırken, tüm müdahaleler için hızlıca aksiyona geçildi."

SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç da konuyla ilgili yaptığı açıklamada "Erzincan'ın İliç ilçesinde maden sahasındaki toprak kayması ile ilgili İliç Cumhuriyet Başsavcılığı'nca adli soruşturma başlatılmış olup 4 Cumhuriyet savcısı görevlendirilmiştir" dedi.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan da kazayı araştırmak üzere 3 başmüfettiş ile 1 müfettiş görevlendirildiğini açıkladı. 

FELAKET OLABİLİR!

Yer Bilimci Prof. Dr. Süleyman Pampal, yaptığı açıklamada, “Bu işlenmiş topraktır. Altının çıkarılması için işlenen zehirli siyanürlü unsur ve onun için kimyasal kullanılan, altını ayırmak için süreçten geçirilen toprak bu maalesef. Üst üste yığılmış bir dağ üzere bir yığın olmuş. Bu mevki Fırat Nehrine’de 700-800 metre arada, çok yakın. Fırat’a karışması demek bütün hayatın bitmesi demek. Fırat’a ulaşması ivedilikle önlenmelidir. O vadinin önü kapatılmalıdır" diye konuştu. 

ENERJİ VE TABİİ KAYNAKLAR BAKANLIĞI: İNCELEME VE SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Erzincan ili İliç ilçesinde bulunan ve Anagold Madencilik’in ruhsat sahibi olduğu maden sahasında 13 Şubat 2024 saat 14:30’da toprak kayması meydana gelmiştir. Kayma sonucunda ilk tespitlere göre 9 maden çalışanına ulaşılamamaktadır. Bölgeye sevk edilen arama kurtarma ekiplerinin çalışmaları devam etmektedir. Konuyla ilgili olarak inceleme ve soruşturma başlatılmıştır." ifadelerine yer verildi.

İLETİŞİM BAŞKANI ALTUN: CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Altun'un açıklaması şu şekilde:

"Erzincan'ın İliç ilçesinde altın madeninin bulunduğu geniş bir alanda meydana gelen toprak kaymasından etkilenen madenci kardeşlerimizin sağ salim kurtarılması için tüm kurum ve kuruluşlarımız tam koordinasyon halinde çalışmalarını sürdürmektedir.

Sayın Cumhurbaşkanımız, madenci kardeşlerimizin kurtarılması ve bu elim olayın aydınlatılması için yapılan çalışmaları yakından takip etmektedir.
Hadise bütün boyutlarıyla soruşturulmaktadır.

Madenci kardeşlerimizin sağ salim kurtarılmasını diliyoruz.

Vatandaşlarımızın resmî kanallar yoluyla teyit edilmemiş ve doğruluğundan emin olunmayan sosyal medya içeriklerine itibar etmemesi, doğru bilgi için resmî kanalları takip etmesi önem arz etmektedir.

Allah ülkemizi tüm kazalardan muhafaza eylesin. Geçmiş olsun.

YERLİKAYA: MAALESEF 9 KİŞİDEN HABER ALINAMIYOR

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya Haber Global'de şunları söyledi:

Firmanın 667 çalışanı var, maalesef 9 kişiden haber alınamıyor. Tek bir gayretimiz var, 400 çalışan var. Civar illerden de ve o bölgeden de gelen AFAD ve bölge kurtarma, 112, jandarma, emniyet, Mehmetçiğimiz, itfaiyemiz var. Devletimizin tüm imkanlarını oraya seferber ettik, tek dilediğimiz buradaki kardeşlerimize bir an evvel ulaşmak. Sağlık Bakanlığı en başından itibaren hazırlıklarını tamamladı. Cumhurbaşkanımıza anbean bilgi aktarıyoruz. 8-9 dönümlük bir blokun olduğu gibi kaydığı ve 100 dönümlük araziye yayıldığı söyleniyor. Büyük bir kütle ama arkadaşlarımız tecrübeli, inançlı, seferberlik ruhuyla elimizden geleni yapacağız.

ASKERLER, ARAMA- KURTARMA ÇALIŞMASINA KATILDI

Milli Savunma Bakanlığı'nca (MSB) yapılan yazılı açıklamada, 3'üncü Ordu Komutanlığı'na bağlı ekiplerin, Erzincan'ın İliç ilçesinde altın madeni sahasında meydana gelen toprak kayması alanında arama- kurtarma çalışmalarına destek sağladığı belirtildi. MSB'nin yaptığı açıklamanın devamında, "Erzincan Valiliği'nin talebi üzerine; 3'üncü Ordu İstihkâm Savaş Taburu, devletimizin ilgili kurum ve kuruluşları ile koordineli olarak haber alınamayan işçi kardeşlerimizi kurtarma çalışmaları yürütüyor" denildi.

YURT DIŞI PROGRAMINI YARIDA KESEREK BU GECE İTİBARIYLA BÖLGEYE GEÇECEĞİM'

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Erzincan'ın İliç ilçesinde yaşanan maden kazası sonrası 9 maden işçimize ulaşmak için bölgeye sevk edilen arama kurtarma ekiplerinin çalışmaları devam etmektedir. Bakanlık olarak ilk andan itibaren oluşturduğumuz kriz merkezinde gelişmeleri anbean takip ediyoruz. Çalışmaları yakından koordine etmek için Sayın Cumhurbaşkanımızla bulunduğum yurt dışı programını yarıda keserek bu gece itibarıyla bölgeye geçeceğim" dedi.

'CAN KAYBI OLMAMASI İÇİN DUA EDİYORUZ'

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy da yaptığı açıklamada, "Erzincan'ın İliç ilçesinde bulunan maden sahasında meydana gelen toprak kaymasından etkilenen madencilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Can kaybı olmaması için dua ediyoruz. Devletimizin ilgili kurumları arama kurtarma çalışmalarını sürdürüyor. Geçmiş olsun Erzincan." ifadesini kullandı.

'GÖÇÜK ALTINDAKİ MADENCİ KARDEŞLERİMİZE SAĞ SALİM ULAŞILMASINI TEMENNİ EDERİM'

Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar ise yaptığı yazılı açıklamada, "Erzincan İliç'teki maden ocağında meydana gelen toprak kaymasından etkilenen vatandaşlarımıza geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Göçük altındaki madenci kardeşlerimize sağ salim ulaşılmasını temenni ederim" diye konuştu.

 

Kaynak: Medyatava Haber Merkezi
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin