Mahkeme başkanı ve üye hakimin başörtülü olmasına itiraz etti. Ankara'da avukatın reddi hakim talebine soruşturma açıldı

Ankara'da görülen davada, mahkeme başkanı ve üye hakimin başörtülü olmasından dolayı reddi hakim talebinde bulunan Avukat Alperen Demirdiş hakkında soruşturma başlatıldı.

Google Haberlere Abone ol
Mahkeme başkanı ve üye hakimin başörtülü olmasına itiraz etti. Ankara'da avukatın reddi hakim talebine soruşturma açıldı

Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada, mahkeme başkanı ve üye hakim başörtülü olduğu için reddi hakim talebinde bulunan Avukat Alperen Demirdiş hakkında inceleme başlatıldı.

Adalet Bakanlığı, Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada mahkeme başkanı ve üye hakim başörtülü olduğu için reddi hakim talebinde bulunan Avukat Alperen Demirdiş hakkında yapılan suç duyurusu üzerine, soruşturma izni verilerek dosyayı Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına gönderdi.

REDDİ HAKİM NEDİR?

Reddi hakim, bir davada yargıcın tarafsızlığını yitirdiği veya yitireceği düşünüldüğünde taraflardan birinin, hakimin değiştirilmesini talep etmesidir. Bu talep, hakimle ilgili kişisel, hukuki veya etik nedenlere dayanarak yapılabilir.

Amaç, adil yargılama ilkesinin korunmasıdır. Reddi hakim talebi, mahkeme tarafından incelenir ve hakimin davadan çekilmesi veya talebin reddedilmesi yönünde karar verilir.

 

Kaynak: İHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin