İstanbul'da ilk kez görüldü. Herkes şaşkın. 3 lise öğrencisi sahilde yürüyüş yaparken rastladı

İstanbul Avcılar sahilinde kayalıklar arasında caretta caretta olarak bilinen İribaş deniz kaplumbağası ölü bulundu. Yaşam alanları Akdeniz ve Ege Denizi olan caretta caretta yapılan incelemelerin ardından gömüldü.

Google Haberlere Abone ol
İstanbul'da ilk kez görüldü. Herkes şaşkın. 3 lise öğrencisi sahilde yürüyüş yaparken rastladı

İstanbul'un Avcılar ilçesinde sahilde kayalıkların arasında, caretta caretta olarak bilinen İribaş deniz kaplumbağası cansız halde bulundu.

Esenyurt’ta oturan 3 lise öğrencisi ders çıkışında, Avcılar sahildeki kayalıklarda bir süre yürüyüş yaptı.

Bu yürüyüş sırasında öğrencilerden biri üzerine bastığı sert cismin kaya olmadığını fark etti. Öğrenciler bunun cansız bir kaplumbağa olduğunu görünce cep telefonlarıyla görüntüleyerek sosyal medyada paylaştı.

Kayalıkların arasında bulunan oldukça büyük ve ağır kaplumbağa için Avcılar Belediyesi Veteriner İşleri Müdürlüğü’ne bilgi verildi.

Gelen ekip, poşetin içine güçlükle sığdırılabilen deniz kaplumbağasını incelemek üzere götürdü. Yapılan incelemede, Avcılar'da cansız halde bulunan deniz kaplumbağasının Marmara Denizi'nde nadir görülen ve caretta caretta olarak bilinen iri baş deniz kaplumbağası olduğu belirlendi. Ölüm nedeni tespit edilemeyen deniz kaplumbağası incelemelerin ardından gömüldü.

 "İLK KEZ GÖRDÜK"

Kaplumbağayı bulan öğrencilerden Mustafa Ara Çakır, "Okul çıkışı sahilde biraz dolaşmak istemiştik. Kayaların arasından geçerken kaplumbağayı gördük. Önce kaya zannetmiştik, bir baktık yani canlı değil de ölüydü bulduğumuzda. Genellikle belgesellerde falan görmüştüm onun dışında hiç görmemiştim, ilk defa bu kadar net gördüm" dedi. Arkadaşı Seyit Şengün ise, "Kayaların arasında gördük kaplumbağayı taş zannettik, bilmeden üstüne bastık. Bu kadar büyük bir kaplumbağayı ilk kez bu kadar net görüyorum" diye konuştu.

Kaynak: DHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin