İstanbul Valiliği'nden Kurban Bayramı tedbiri: Çıkışlar yasaklandı. Bu saatlere dikkat

16 Haziran Pazar günü Kurban Bayramı. 9 günlük izin 14 Haziran Cuma 17:00 itibariyle başlıyor. İstanbul Valiliği, İçişleri Bakanlığı'nın "Kurban Bayramı Trafik Tedbirleri Talimatı" gereğince bazı tedbirler aldı. Bolu’da, Kurban Bayramı öncesi trafik yoğunluğunun etkilerinin en aza indirilmesi amacıyla 14-16 Haziran tarihlerinde ağır tonajlı araçlara 47 saatlik seyir yasağı getirildi. İşte İzmir ve Afyonkarahisar kararları...

Google Haberlere Abone ol
İstanbul Valiliği'nden Kurban Bayramı tedbiri: Çıkışlar yasaklandı. Bu saatlere dikkat

İstanbul Valiliği, İçişleri Bakanlığı'nın "Kurban Bayramı Trafik Tedbirleri Talimatı" gereğince; ağır tonajlı araçların 14 Haziran 2024 Cuma günü saat 06:00'dan 16 Haziran 2024 Pazar günü saat 05:00'a kadar şehirden çıkışına kısıtlama getirildiğini duyurdu.

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada, "İçişleri Bakanlığımızın “Kurban Bayramı Trafik Tedbirleri Talimatı” gereğince; 2024 Kurban Bayramı tatili ile 2023-2024 Eğitim-Öğretim yılının sona ermesinin aynı döneme rastlaması nedeniyle oluşabilecek trafik yoğunluğunun en aza indirilmesi ve yaşanabilecek olumsuzlukların önüne geçilmesi amacıyla; kamyon, çekici, tır vb. ağır tonajlı araçların, 14 Haziran 2024 Cuma günü saat 06:00’dan itibaren 16 Haziran 2024 Pazar günü saat 05:00’a kadar D-100 Karayolu, O-7 (Kuzey Marmara), O- 3(TEM) ve tüm bağlantı yolları ile ilimizin doğu çıkış yönünde seyretmesine müsaade edilmemesine, tedarik süreçlerinin aksamaması için, yaş sebze/meyve, süt ve süt ürünleri gibi bozulabilir gıdalar, canlı ve kesme çiçek, ilaç, tıbbi malzeme, posta/süreli yayın, kurbanlık ile akaryakıt taşıyan kamyon, çekici, tanker cinsi taşıtların özellikle ana arterler haricindeki güzergâhlarda, zorunluluk halinde ise ana arterler üzerinde en az süreyle bulunacak şekilde istisnai olarak seyirlerine izin verilmesine karar verilmiştir." ifadeleri yer aldı.

Bolu'daki yasak kararı valilik tarafından alındı. Yapılan yazılı açıklamada, Kurban Bayramı ile 2023-2024 eğitim öğretim yılının sona ermesinin aynı döneme rastlaması nedeniyle vatandaşların 14-15 Haziran tarihlerinde özellikle büyük şehirlerden diğer şehirlere ve turizm bölgeleri istikametine gidebileceği için taşıt trafiğinin büyük oranda yoğunlaşabileceği kaydedildi.

47 SAAT SÜRECEK YASAK

Trafik yoğunluğunun olumsuz etkilerinin en aza indirilmesi, ölümlü ve yaralanmalı trafik kazalarının önlenmesi amacıyla tedbirler alındığı aktarılan açıklamada, bu kapsamda 14 Haziran Cuma saat 06.00'dan 16 Haziran Pazar saat 05.00'e kadar kamyon, çekici ve tankerlerin Anadolu Otoyolu, D-100 ve D-750 kara yollarının Bolu kesimini kullanmasının 47 saat süreyle yasaklandığı bildirildi.

Açıklamada kamyon, çekici ve tanker cinsi araçların, Anadolu Otoyolu'nun Düzce il sınırından Ankara ve Karabük istikametine, D-750 kara yolunun Zonguldak il sınırından Ankara ve Karabük istikametine, D-750 kara yolu ve Anadolu Otoyolu'nun Ankara il sınırından Karabük istikametine, D-100 kara yolunun ise Düzce il sınırından Ankara ve Karabük istikametlerine seyirlerinin yasaklanmasının uygun görüldüğü ifade edildi.

Tedarik süreçlerinin aksamaması için, yaş sebze/meyve, süt ve süt ürünleri gibi bozulabilir gıdalar ve dondurulabilir gıdalar ile canlı ve kesme çiçek, ilaç, tıbbi malzeme, posta/süreli yayın, kurbanlık ile akaryakıt taşıyan kamyon, çekici ve tanker cinsi taşıtların öncelikle ana arterler haricindeki güzergahları kullanabileceği belirtilen açıklamada, zorunluluk halinde ise ana arterler üzerinde en az süreyle bulunacak şekilde istisnai olarak seyirlerine izin verileceği bildirildi.

AFYONKARAHİSAR'DA DA YASAK

Afyonkarahisar'da, Kurban Bayramı öncesi trafik yoğunluğunun etkilerinin en aza indirilmesi için14-16 Haziran tarihlerinde ağır tonajlı araçlara 47 saatlik seyir yasağı getirildi.

ÇANAKKALE VALİLİĞİ DE DUYURDU

Çanakkale’de Kurban Bayramı tatili ile eğitim-öğretim döneminin sona ermesi aynı döneme rastlaması nedeniyle trafik yoğunluğunun olumsuz etkilerini en aza indirmek ve ölümlü/yaralanmalı trafik kazalarını engellemek amacıyla kamyon, çekici ve tanker cinsi araçların merkezden İzmir istikametine geçişleri yasaklandı.

Çanakkale Valiliğinden yapılan açıklamada, "2024 yılı Kurban Bayramı tatili ile eğitim-öğretim döneminin sona ermesi aynı döneme rastlaması nedeniyle 14-15 Haziran 2024 tarihlerinde taşıt trafiği büyük oranda yoğunlaşabileceğinden trafik yoğunluğunun olumsuz etkilerini en aza indirmek ve ölümlü/yaralanmalı trafik kazalarını engellemek amacıyla trafik tedbirleri ile ilgili alınan Genel Emir kapsamında; kamyon, çekici ve tanker cinsi araçların arada kalan girişler dahil 14 Haziran 2024 Cuma günü saat 06.00' dan itibaren 16 Haziran 2024 Pazartesi günü saat 05.00' e kadar D-550 karayolunda Çanakkale ili sınırları içinde seyirlerinin 5442 sayılı İl İdaresi Kanunu'nun 11/C maddesi gereğince yasaklanmasına, ancak trafik tedarik süreçlerinin aksamaması için; yaş sebze/meyve, süt ve süt ürünleri gibi bozulabilir gıdalar, dondurulmuş gıdalar, canlı ve kesme çiçek, ilaç, tıbbi malzeme, posta/süreli yayın, kurbanlık ile akaryakıt taşıyan kamyon, çekici ve tanker cinsi taşıtların öncelikle ana arterler haricindeki güzergahlarda, zorunluluk halinde ise ana arterler üzerinde en az süreyle bulunacak şekilde istisnai olarak seyirlerine izin verilmesine karar verilmiştir" denildi.

KOCAELİ'DE 2 GÜN YASAK

Kocaeli Valiliği, Kurban Bayramı tatiline çıkanların oluşturması beklenen araç yoğunluğu nedeniyle kamyon, çekici ve tanker cinsi araçların 14 Haziran saat 06.00'dan, 16 Haziran saat 05.00'e kadar trafiğe çıkmalarını yasakladı.

0-5 OTOYOLU, D-300 VE D-550

İzmir Valiliği, Kurban Bayramı öncesi trafik yoğunluğunun etkilerinin en aza indirilmesi için ağır tonajlı araçların 14 Haziran Cuma günü saat 06.00'dan 16 Haziran Pazar günü saat 05.00'e kadar O-5 Otoyolu, D-300 ve D-550 kara yolunda seyirlerine izin verilmeyeceğini duyurdu.

Kaynak: DHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin