Hesabında 450 bin TL görünce şoke oldu. Hemen bankayı arayıp bakın ne yaptı

Diyarbakır'da yaşayan Cebrail Çelebi'nin banka hesabına yanlışlıkla 450 bin TL gönderildi. Hesabına para gönderen kişiye gizlilik politikası nedeniyle bankadan ulaşamayan Çelebi, sosyal medya hesabını buldu ve parayı iade etti.

Google Haberlere Abone ol
Hesabında 450 bin TL görünce şoke oldu. Hemen bankayı arayıp bakın ne yaptı
İHA

Diyarbakır'da tespih ustası olan Cebrail Çelebi (40) akşam işten eve gittiğinde '450 bin TL hesabınıza aktarıldı' bildirimini görünce şoke oldu.

Çelebi, tanımadığı Emrah Çiftçi tarafından gönderilen parayı iade etmek için banka ile iletişim kurdu.

Ancak bankanın gizlilik politikası nedeniyle Çiftçi'ye ulaşamayan Çelebi sosyal medya üzerinden iletişim sağladı.

"DİREKT MİKTARI SÖYLEMEDİM"

Başından geçen ilginç olayı anlatan Çelebi, “Dün akşam işten eve geçtim. Evde otururken mesaj geldi. Banka hesabıma 450 bin TL’nin aktarıldığı yazıyordu. Ben de belki müşterim 450 TL göndermiş diye fazla umursamadım. Daha sonra hesabımı kontrol ettiğimde 450 TL değil de 450 bin TL olduğunu fark ettim. Bankaya durumu söyledim ama kendileri gizlilik politikası nedeniyle parayı atan kişinin numarasını vermek istemedi. Ben de atılan dekont üzerindeki isimle sosyal medyadan şahsı buldum. İstanbul’da bir oto galericinin muhasebecisi tarafından gönderildiğini öğrendim. Tabii direkt kendisine miktarı söylemedim. Önce siz yanlış bir para transferi gerçekleştirdiniz mi diye sordum. Sonrasında kendisi 450 bin TL’yi akşam saatlerinde yanlışlıkla gönderdiğini söyleyince artık güvendim. Kendisine transfer kesintisi olacağından dolayı parayı sabah atacağımı söyledim. Ve tekrar teyit ederek şahsın parasını gönderdim” dedi.

"O PARA BANA HELAL DEĞİLDİ"

Yaptığı örnek davranışın başkalarına vesile olması temennisinde bulunan Çelebi, “Parasını göndermeme kendisi de sevindi, ben de sevindim. Sonuçta bir insani görevdir. Ben ticaret hayatımda şunu öğrendim; helal rızık daima farklıdır. Helal rızık işin malına bereket de koyar. Dünyadan kaçtık mı dünya peşimizden gelir. Dolayısıyla Allah çocuklarıma ve aileme haram lokma yedirmeyi nasip etmesin. İnşallah bu yaptığım davranış birilerine de vesile olur. Çünkü o para bana helal değildi. Yanlışlıkla parayı gönderen şahıs aynı zamanda beni İstanbul’a davet etmek istedi. Demem şu ki; helal para rızkı bollaştırır” ifadelerini kullandı.

"ARAMASI BİZİ DUYGULANDIRDI"

Çelebi’nin parayı iade ettiği Emrah Çiftçi ise, telefonla gazetecilere yaptığı açıklamada, duyarlı vatandaşların olmasından dolayı büyük mutluluk duyduğunu belirtti. Çiftçi, “Bizim muhasebecinin yaptığı hatalı bir işlem sonucu para Cebrail Çelebi adına gitmiş. Cebrail Çelebi de bize ulaştı. Kendisine çok teşekkür ediyorum. Böyle duyarlı vatandaşlar olduğu sürece insanlık ölmemiş demektir. En kısa zamanda kendisini İstanbul’a davet ediyorum. Bazı şeyler para değil. Bir de bu durumda kendisinin araması bizi duygulandırdı” dedi.

Kaynak: İHA
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin