FLAŞ! Hakkari'de 4,3 büyüklüğünde deprem. Çevre illerden de hissedildi. 'Bizi ya deprem ya soğuk öldürecek!

AFAD'dan alınan bilgiye göre;saat 06.09'da Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde 4,3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Hakkari Valisi Ali Çelik, ilk belirlemere göre kentte olumsuz bir durum olmadığını söyledi. Naci Görür'den bu depremle ilgili dikkat çeken bir açıklama geldi.

Google Haberlere Abone ol
FLAŞ! Hakkari'de 4,3 büyüklüğünde deprem. Çevre illerden de hissedildi. 'Bizi ya deprem ya soğuk öldürecek!

Merkez üssü Hakkari'nin Yüksekova ilçesi olan, Richter ölçeğine göre 4.3 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Hakkari'nin yanı sıra çevre illerde de hissedilen deprem, paniğe neden oldu.

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Deprem Dairesi'nin merkez üssünü Hakkari'nin Yüksekova ilçesi olarak açıkladığı deprem, saat 06.09'da oldu. Yerin 7 kilometre derinliğinde olan deprem ilçede paniğe neden oldu. Depremin, Hakkari'nin yanı sıra çevre il ve ilçelerde de hissedildiği bildirildi.

Depremde ilk belirlemelere göre herhangi bir olumsuzluk yaşanmazken, ekiplerin bölgede saha çalışmalar sürüyor.

Hakkari Valisi Ali Çelik, sosyal medya hesabından depreme ilişkin açıklama yapıldı. Çelik, paylaşımında, “4.3 büyüklüğündeki depremin ardından şu ana dek herhangi bir olumsuz durumla karşılaşılmamıştır. Tüm hem şehrime geçmiş olsun. Allah, ülkemizi ve milliyetimizin tüm afetlerden korusun” ifadelerini kullandı.

YA SOĞUK YA DEPREM ÖLDÜRECEK

Vatandaşlardan Erhan Dilbilir, “Sabah namazını kılarken deprem meydana geldi. O an dua etmeye başladım. Dışarıya çıkacak durumda değildik. Çok soğuk dışarısı, ya deprem ya da soğuk öldürecek bizi. Allah’a şükürler olsun olumsuz bir durum söz konusu olmadı” dedi.

NACİ GÖRÜR'DEN UYARI

Yer bilimci Prof. Dr. Naci Görür, Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde sabah saatlerinde yaşanan depreme ilişkin değerlendirmede bulundu.

Görür, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, şunları kaydetti:

"Hakkari-Çukurca, Kayalık’ta 4,1 deprem oldu. Deprem Bitlis-Zagros Bindirme Kuşağının üstünde. Daha önce belirttiğim gibi, bu kuşak 6 Şubat depremlerinden sonra muhtemelen belli ölçüde stres alanı değişimine uğradı ve stres yükledi. Bu husus göz ardı edilmemelidir. Sevgiyle."

Kaynak: Medyatava Haber Merkezi
Sıradaki Haber İçin Sürükleyin